TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Zachodniopomorskie: rowerem po moście
PAP - Opublikowano: 18.02.2016 08:54:06
Fot. Google Maps - Most na Odrze

Zamknięty most kolejowy łączący polskie Siekierki z niemieckim Neurudnitz ma stać się atrakcją turystyczną regionu. Władze województwa planują na moście biegnącym przez cenne przyrodniczo starorzecza Odry stworzyć ścieżkę pieszo-rowerową. 


W środę list intencyjny w tej sprawie podpisali w Szczecinie przedstawiciele władz województwa, Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i gminy Cedynia, na której terenie znajduje się most. Po rewitalizacji ma połączyć piesze i rowerowe ścieżki po obu stronach granicy.

 

Zdaniem marszałka woj. zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, oddanie do użytku mostu to ciekawy pomysł na niebanalną turystykę, która pozwoli odkryć gościom regionu południe województwa. Jak powiedział, most stanie się w przyszłości początkiem planowanych przez województwo szlaków rowerowych.

 

Budowla spinająca dwa brzegi Odry liczy 785 metrów długości. Pod mostem rozciągają się tereny starorzecza Odry nazywane Kostrzyneckim Rozlewiskiem. To wyjątkowo cenne, naturalne rozlewiska. Teren wokół mostu to część większego transgranicznego kompleksu przyrodniczego położonego wzdłuż koryta Odry po stronie polskiej i niemieckiej zwanego Unikalną Doliną Dolnej Odry.

 

Most będzie wyjątkową atrakcją, ponieważ pozwoli z bliska zobaczyć, jak wygląda tam przyroda - powiedziała dyrektor zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Dorota Janicka. Jego okolice nazywa "polską Amazonką". "To miejsce, dzięki temu, że pozostało nieużytkowane, ma dziewiczy charakter; tam przyroda rządzi się swoimi prawami" - zaznaczyła.

 

Powiedziała, że w okolicach mostu występuje ponad 150 gatunków ptaków. Polują tam bieliku, lęgną się m.in. mewy i kaczki, pojawiają się także w dużej liczbie przelatujące tamtędy inne ptaki. "To raj dla nietoperzy. Podczas letnich wieczorów można zobaczyć nietoperze polujące przy moście na owady" - dodała.

 

Koszt utworzenia szlaku szacuje się na ok. 6 mln zł., a realizacja inwestycji ma być możliwa dzięki wsparciu ze środków programu Współpracy Terytorialnej Interreg.

 

Jeżeli uda się sprawnie uporać z formalnościami i przeprowadzić renowację mostu to pierwsi turyści mogą na nim stanąć w 2019 r. - poinformowali uczestnicy konferencji prasowej.

 

Most został otwarty w 1892 r. W marcu 1945 r. wysadziły go cofające się wojska niemieckie. W latach 50. most został odbudowany, jako strategiczny dla Układu Warszawskiego. Budowla przeznaczona była jedynie dla celów militarnych i nie przejechał po niej żaden pociąg osobowy. Most jest obecnie wyłączony z użytkowania i nie można na niego wchodzić. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zachodniopomorskie
ciąg pieszo-rowerowy
turystyka rowerowa
Siekierki
Neurudnitz
Odra

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....