Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Z tramwaju na rower, czyli jak wiedeńczycy dbają o środowisko

infobike
25.01.2017 15:28
0 Komentarzy

Rozbudowa sieci komunikacji publicznej iścieżek rowerowych, roczny bilet na środki transportupublicznego oraz wprowadzenie stref parkowania przynoszą efekty.Ruch uliczny w Wiedniu jest przyjazny dla środowiska, mimo żemiasto ciągle rośnie, a mieszkańców przybywa.

Propozycje austriackiej stolicy w zakresie przyjaznejdla środowiska mobilności, czyli rozbudowa sieci komunikacjipublicznej, roczny bilet na środki transportu publicznego watrakcyjnej cenie 365 EUR, rozbudowa sieci ścieżek rowerowychcieszą się uznaniem mieszkańców miasta. Dalsze kroki jakwprowadzenie stref parkowania i ograniczenie ruchu samochodowego np.na głównej ulicy handlowej, Mariahilfer Straße, stopniowoprzynoszą efekty.

Badania ruchu komunikacyjnego w Wiedniu w latach2010-2015 wskazują spadek udziału transportu samochodowego o 6,3 %.W ścisłym centrum miasta udział ten spadł o 11,2 %. W tym samymokresie odnotowuje się wzrost ruchu rowerowego i rekordoweliczby pasażerów komunikacji miejskiej.

Podział na środki transportu tzw. modal splitwskazuje, że 39 % wszystkich przejazdów w Wiedniu odbywa się zwykorzystaniem transportu publicznego, przejazdy samochodowe stanowią27 %. W 1993 r. stosunek był praktycznie odwrotny.

W ubiegłym roku przekroczono liczbę 950 mln pasażerówśrodków komunikacji miejskiej (w 2015 r. było ich 939 mln). Zpoczątkiem 2017 r. w użyciu była rekordowa ilość 733.000rocznych biletów na transport publiczny. Według danychstatystycznych ilość zarejestrowanych w Wiedniu samochodówosobowych (685.000) jest obecnie niższa niż ilość sprzedanychbiletów rocznych.

Ruch rowerowy w Wiedniu wzrósł w ubiegłym rokubardzo wyraźnie. Automatyczne punkty pomiarowe odnotowały jego 6,4% wzrost w stosunku do 2015 r. Najczęściej uczęszczanym odcinkiembył Opernring, gdzie rowerzyści w liczbie 1.583.785 ustanowilinowy rekord roczny. Stacja pomiarowa przy Opernring odnotowujeśrednio 7.880 rowerzystów w dni robocze. Najwyższy odczytzanotowano tu 8 czerwca 2016 r. i była to liczba 10.253 rowerzystów.

Ulubionym miesiącem rowerzystów w Wiedniu jestczerwiec, kolejnym wrzesień.

Komentarze