Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wyremontowano drogi pieszo-rowerowe nad Strzeszynkiem

infobike
17.06.2016 13:34
0 Komentarzy

Piękny, nowy i równyasfalt, czytelne tablice informujące, gdzie toaleta, a gdzie restauracja -odcinek Plażojady nad Strzeszynkiem prezentuje się imponująco. Stan pracsprawdzali członkowie zespołu nadzorującego realizację projektu.

Plażojada, nazywana też Szlakiem Trzech Jezior, ma połączyćRusałkę, Strzeszynek i Kiekrz, a jej celem jest stworzenie nowych irewitalizacja istniejących miejsc wypoczynku na tej trasie. Projekt otrzymał 1993 000 zł w tegorocznym Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Realizację tegomonumentalnego zadania nadzoruje specjalny zespół, w skład którego wchodząprzedstawiciele wydziałów merytorycznych UMP oraz członkowie rad osiedli, naktórych terenie powstaje Plażojada. Zespołowi przewodniczy MałgorzataBogusławska z Wydziału Transportu i Zieleni UMP.

Zadanie nie jest łatwe: sama inwentaryzacja tego, coistnieje nad trzema jeziorami i co trzeba wyremontować, przebudować lubzbudować od podstaw to już ogromne zadanie. Należy do tego dodać jeszcze i to,że każde z kąpielisk funkcjonuje na innych zasadach: plaża nad Strzeszynkiemjest dzierżawiona przez zewnętrzny podmiot, plażą w Krzyżownikach zawiadująPoznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, a plaża dzika nad Rusałką i PlażaŁabędzia nad Kierskim jest pod opieką Zakładu Lasów Poznańskich. Do tegodochodzą jeszcze kwestie własności gruntów położonych na trasie Plażojady,budowa obiektów takich jak wiaty chroniące przed deszczem czy mola, a takżeorganizacja ruchu na terenach przyległych.

Podczas czwartkowego spotkania okazało się także, żeczłonkowie zespołu niejednokrotnie muszą pełnić rolę niemalże… detektywów,tropiąc samowole budowlane, jak na przykład oświetlenie jednego z pomostów,którego nie ma w żadnym pozwoleniu na budowę. Sama budowa dróg rowerowych,nawet tam, gdzie istniały już wcześniej, też nie jest łatwym zadaniem.

Koparki nie zawszemogły wjechać na teren budowy – opowiada Małgorzata Bogusławska. – To dzięki pomocy Zakładu Lasów Poznańskichudało się przygotować zjazdy.

Efekt jednak robi wrażenie: wyremontowane drogi rowerowe nadStrzeszynkiem są gładkie, równe, starannie połączone ze starszymi odcinkami idobrze oznakowane. Warto dodać, że to pierwszy remont od czasu ich budowy, awięc po 50 latach! Rowerzyści już chętnie z nich korzystają, a z pewnością, gdywyremontowanych dróg będzie więcej, przybędzie i cyklistów.

To z kolei, jak zauważyła Małgorzata Bogusławska, sprawia,że trzeba będzie przygotować nową organizację ruchu, zwłaszcza w okolicachkąpielisk.

– Otrzymaliśmyinformacje od zarządcy terenu, że dość często zdarzają się tu kolizje z psami idziećmi – wyjaśnia przewodnicząca. – Zamierzamywięc poprosić do oficera rowerowego o przygotowanie sugestii i wytycznych doorganizacji ruchu na tym terenie.

Członkowie zespołu uzgodnili też, że zwrócą się do policji istraży miejskiej o zwiększenie patroli nad jeziorami w czasie ładnej pogody.Patrole będą miały za zadanie dyscyplinowanie tych użytkowników jednośladów,którzy na terenie kąpieliska jeżdżą zbyt szybko lub nieostrożnie.

Konkurs na projekt małej architektury i rozwiązańkomunikacyjnych Plażojady powinien zostać rozstrzygnięty we wrześniu tego roku- członkowie zespołu zgodzili się co do tego, że jego uczestnicy powinnizaprezentować koncepcję zagospodarowania plaż nad trzema jeziorami utrzymaną wtym samym stylu, przy czym każda z nich powinna mieć indywidualny rys. Jaki -to już zależy od projektantów.

Myślę, że niepowinniśmy ich ograniczać, by mogli pokazać, co potrafią – wyjaśniaMałgorzata Bogusławska, pokazując członkom zespołu zdjęcia znad jeziora w Tychach.Przyjęte tam rozwiązania wszystkim się bardzo podobały.

Jeśli uda się rozstrzygnąć konkurs w zaplanowanym terminie,to na początku przyszłego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na robotybudowlane. A to oznacza, że wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy nawet wlutym 2017.

 

Komentarze