TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Wybrano operatora wypożyczalni rowerów w Chorzowie
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 13.07.2018 19:04:33
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Firma Nextbike Polska wygrała przetarg na uruchomienie roweru miejskiego w Chorzowie. System ma składać się docelowo z 460 rowerów i 46 stacji.

Operatora jednego z największych systemów rowerów miejskich w woj. śląskim wyłonił samorząd Chorzowa. Miasto chce, aby pierwsze 15 stacji ze 150 rowerami działało do jesieni br., ostatnie z 46 zaplanowanych stacji mają zostać uruchomione w marcu 2019 r.

Obejmujący 460 jednośladów system roweru miejskiego to element unijnego projektu miasta związanego z transportem bezemisyjnym. O rozpoczęciu przetargu na budowę i utrzymanie systemu - z jego utrzymaniem w latach 2018-2021 - magistrat informował pod koniec kwietnia br. W piątek przekazał, że wybrano jedyną ofertę firmy Nextbike Polska, opiewającą na kwotę niespełna 6,7 mln zł.

"Pierwsze rowery miejskie powinny pojawić się w Chorzowie już we wrześniu. Realizacja tej inwestycji została podzielona na etapy: pierwszy zakłada uruchomienie 15 stacji nie później niż 10 tygodni od podpisania umowy. Ostatnie z 46 stacji pojawią się w Chorzowie w marcu przyszłego roku" - podało w piątek biuro prasowe chorzowskiego magistratu.

Zgodnie z tą informacją, w stacjach będzie można wypożyczyć tradycyjne rowery, a także tandemy, rowerki dla dzieci i rowery typu cargo. Stacje systemu znajdą się we wszystkich dzielnicach; siedem również w Parku Śląskim. Miasto akcentuje, że traktuje rowery miejskie przede wszystkim jako środek transportu, uzupełniający komunikację zbiorową.

Dlatego chorzowski system ma być porównywalny z systemem rozwijanym w znacznie rozleglejszych Katowicach (obecnie ok. 50 stacji). Ze względu na dofinansowanie z unijnego projektu zamówienie Chorzowa ma charakter wieloletni – sięga 2021 r. Otwierając oferty, miasto podało, że przeznaczyło na jego sfinansowanie blisko 7,5 mln zł. Oferta Nextbike Polska była jedyną złożoną.

Ok. 4,7 mln zł dotacji z tego samego unijnego źródła wspiera też w Chorzowie szacowaną na ponad 5,5 mln zł budowę parkingu Bike&Ride na prawie 100 rowerów pod przecinającą rynek estakadą - wraz z budową w całym mieście ponad 20 km dróg rowerowych (w tym i przyszłym roku). Docelowo drogi rowerowe mają komunikować znaczne tereny miasta, rozchodząc się od rynku i tamtejszego parkingu rowerowego.

Rowerowe inwestycje są dofinansowywane funduszami unijnymi w projekcie "Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą". Miasto dostało nań 32 mln zł dofinansowania z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dotyczącej transportu niskoemisyjnego w miastach.

Całe szacowane na 38 mln zł przedsięwzięcie obejmuje też działające od 2016 r. autobusowo-tramwajowe centrum przesiadkowe w rynku oraz wdrożenie systemu zarządzania ruchem. Umowę na budowę inteligentnego systemu transportowego, który ma zwiększyć płynność ruchu drogowego na wąskich ulicach gęsto zabudowanego miasta, samorząd podpisał w lutym br.

Chorzowski system roweru miejskiego będzie kolejnym na terenie Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, obsługiwanym przez spółkę Nextbike Polska. Stałe jej systemy działają w: Katowicach (obecnie 50 stacji i 412 rowerów), Gliwicach (15 stacji i 150 rowerów), Sosnowcu (9 stacji i 130 rowerów), a także w Tychach (7 stacji z 60 rowerami).

Pilotażowe systemy (po 4 stacje z 32 rowerami) funkcjonują od przełomu czerwca i lipca do końca września w Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach. Ostatnio Zabrze przedłużyło swój pilotaż o podobnej skali – zapewniając sobie 6 stacji z 50 rowerami do końca listopada br.

Inne systemy obsługiwane przez tę samą firmę funkcjonują w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju (wspólna sieć dwóch gmin z 8 stacjami i 80 rowerami), w Częstochowie (20 stacji i 185 rowerów) oraz Jastrzębiu-Zdroju (4 stacje z 30 rowerami).

Chociaż ten sam operator obsługuje sieci różnych samorządów woj. śląskiego, umożliwiając posługiwanie się wszędzie jednym kontem użytkownika zastrzega, że na razie nie ma możliwości podróży między miastami (wymaga to dodatkowych porozumień gmin i pokrycia przez nie dodatkowych kosztów).

Aby rozwiązać ten problem, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego prowadzi - niezależnie od działań poszczególnych miast - działająca od stycznia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub obecnie wdrażają miasta, zapewniając jednak m.in. możliwość dowolnego przemieszczania się na terenie całej GZM.

Uruchomienie Roweru Metropolitalnego planowane jest na wiosnę 2019 r. Na razie GZM prowadzi konsultacje z zainteresowanymi stronami. Jednocześnie trwają konsultacje dotyczące planowanych metropolitalnych połączeń rowerowych (według założeń 41 miast i gmin Metropolii ma łączyć sieć tras rowerowych o długości 1,5 tys. km). Jedno ze spotkań konsultacyjnych w tej sprawie odbędzie się w poniedziałek o godz. 17 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Chorzów
przetarg
Nextbike Polska
wypożyczalnia rowerów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....