TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Więcej wypadków z udziałem rowerzystów
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 31.07.2019 21:50:42 1 komentarz
Więcej wypadków z udziałem rowerzystów

Polska staje się coraz niebezpieczniejszym miejscem dla rowerzystów. Najnowszy raport o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego z 2018 roku mówi, że znacznie wzrosła liczba rowerzystów, którzy odnieśli śmiertelne obrażenia.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w dokumencie "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2018 roku" przytacza statystyki dotyczące rowerzystów. Raport zwraca uwagę na zwiększenie udziału wypadków, w których uczestniczyli motocykliści i rowerzyści.

Coraz niebezpieczniej

Raport stwierdza, że w 2018 r. w odnotowano bardzo duży (w porównaniu do roku poprzedniego) wzrost zagrożenia wśród kierujących i pasażerów pojazdów jednośladowych. W liczbach bezwzględnych najbardziej wzrosła liczba rowerzystów, którzy odnieśli śmiertelne obrażenia – było ich o 66 więcej niż rok wcześniej.

Kolejną grupą byli motorowerzyści – o 20 ofiar śmiertelnych więcej niż w 2017 roku. Najmniej wzrosła liczba zabitych motocyklistów – w 2018 roku było ich 238 tj. o 7 więcej niż w roku poprzednim. Procentowe porównanie roku 2018 do roku 2017 w zakresie ofiar śmiertelnych wśród użytkowników pojazdów jednośladowych pokazuje, że największy wzrost zanotowano wśród motorowerzystów (więcej o 36,4%), następnie rowerzystów (więcej o 30%) i motocyklistów (więcej o 3,0%). W tej ostatniej grupie uczestników ruchu drogowego zanotowano największy wzrost liczby ofiar rannych (więcej o 21,7%, tj. o 441 osób).

Wzrost liczby rannych rowerzystów

Dużym wzrostem cechowała się liczba rannych rowerzystów - więcej o 11,4%, tj. o 435 osób. Wyraźnie zatem widać konieczność ukierunkowania działań zmniejszających zagrożenie osób korzystających z pojazdów jednośladowych. Powinny być to dwutorowe działania profilaktyczne i edukacyjne: z jednej strony zmierzające do podnoszenia umiejętności praktycznych i poszerzania wiedzy w zakresie przestrzegania przepisów ruchu drogowego wśród rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów, a z drugiej strony podnoszące świadomość i wrażliwość innych uczestników ruchu drogowego na coraz szerszą obecność jednośladów na drogach oraz ich prawa, potrzeby i możliwości.

Winni wypadków

W 2018 roku znacząco wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wśród użytkowników pojazdów jednośladowych. Motocykliści spowodowali o 16,5% więcej wypadków niż w roku 2017, rowerzyści o 10,8% więcej, a motorowerzyści o 5,3% więcej.

Również rowerzyści stwarzają zagrożenie. Spowodowali oni 216 wypadków (13,4%), w których zginęło 6 osób (3%), a 215 zostało rannych (10,9%).

Zobacz cały raport (PDF)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KRBRD
wypadki
raport
 • Tadeusz Kominek – 31.07.2019

  Rośnie liczba rowerzystów to i wypadków w tym śmiertelnych.

 • Юрий Михайловский – 31.07.2019

  Rowerzyści często sami sobie winni.

 • Wojciech Twardy – 31.07.2019

  To też wina braku odpowiedniej infrastruktury. To co jest budowane to zwykle kostka betonowa z teleportami bez przejazdów rowerowych, po taniości i na odczepnego. Owszem widać poprawę ale w takim tempie Niemcy dogonimy może za 20 lat jak dobrze pójdzie chodź to bardzo optymistyczne założenie

 • Maciej Wojciechowski – 31.07.2019

  Biorąc pod uwagę wyczyny rowerzystów na drodze, to i tak cud, że tylko tylu ich ginie...

 • Bogusław Piecuch – 01.08.2019

  Kierowcy jeżdżą jak wariaci rowerzystę mijaja przy 20 centymetrach odleglosci. Nieraz trzeba uciekać na pobocze mam rower to wiem.

 • Marek Mariusz Browiński – 01.08.2019

  https://youtu.be/OJ2wDklYbDQ

 • Ela Kowal – 01.08.2019

  Więcej rowerzystów więcej wypadków. Do tego nie stosują się do przepisów, jestem na przejściu dla pieszych a ten dzwoni na mnie bo mu się hamować nie chce! Dziadostwo!

 • Robert Spychala – 01.08.2019

  Obowiązkowe OC dla rowerzystów.

 • Erwin Nowak – 01.08.2019

  A może powinno być, coraz niebezpiecznejsza dla kierowców samochodowych, ze względu na coraz większą liczbę rowerzystów i ich szarże na drogach.

 • Sebastian17 – 16.08.2019

  A ja mówię: więcej dróg rowerowych, więcej wypadków. Mieszkam w średnim mieście i jestem rowerzystą. Na wielu śródmiejskich ulicach jeździło się bezpieczniej i łatwiej, jak można było jeździć jezdnią. Po co droga dla rowerów obok, jak mamy ulicę poprzecinaną przejściami dla pieszych, na której samochody z konieczności rzadko przekraczają 50? A jak zrobili ddr, to muszę znaleźć miejsce, aby na nią wjechać z jezdni, potem muszę za każdym razem uważać, kiedy ddr przecinają jezdnie, a najczęściej muszę zatrzymywać się przed blaszakami blokującymi przejazd. Dalej, na ddr muszę też uważać na pieszych, rolkarzy i dzieci na rowerkach, przyprowadzane przez nieodpowiedzialne matki. Drogi dla rowerów to żadne rozwiązanie, chyba że dla babć na rowerach, które wolniej jadą niż ja idę. Rozwiązaniem odpowiednim dla rowerzystów są pasy dla rowerów, szersze jezdnie umożliwiające bezpieczne wyprzedzanie przez samochody bez zjeżdżania na przeciwległy pas, śluzy na drogach wielopasowych i więcej mechanizmów zmuszających kierowców do przestrzegania limitów prędkości. Jeśli mamy w mieście spokojną ulicę, gdzie prędk. dopuszczalna to 30-40, to po cholerę tam droga rowerowa?PS A potem muszę szukać miejsca, aby się włączyć do ruchu, gdy kończy się droga rowerowa prowadząca do punktu teleportacyjnego.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....