TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

We wtorek startuje MEVO z ponad 1200 rowerami elektrycznymi
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 25.03.2019 11:15:15
Zdj. MEVO

We wtorek 26 marca rozpocznie działanie MEVO. System będzie działał w Trójmieście i 11 gminach. Początkowo ma składać się z ponad 1200 rowerów elektrycznych dostępnych w 660 stacjach. Rowerów ma być docelowo ponad 4 tysiące.

O planowanym na wtorek uruchomieniu systemu poinformował Jarosław Maciejewski, specjalista ds. komunikacji Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot (OMG-G-S), które to stowarzyszenie kierowało organizacją systemu w imieniu zrzeszonych w nim samorządów.

Maciejewski przypomniał, że Mevo będzie największym w Europie systememrowerów publicznych, składającym się wyłącznie z rowerów wspomaganych elektrycznie. Planowany na 26 marca rozruch systemu poprzedziły trwające blisko miesiąc testy. Próby przechodziły wszystkie elementy systemu: stacje postojowe, aplikacja służąca do wypożyczania pojazdów, strona internetowa projektu oraz centra kontaktu i nadzoru.

"Jednym z największych wyzwań okazał się GPS. Było to niezwykle ważne z punktu widzenia użytkowników. Z uwagi na fakt, że rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu miast, działanie systemu GPS pozwalającego na precyzyjną lokalizację rowerów jest kluczowe" – poinformował Maciejewski.

Po pomyślnym zakończeniu testów, od wtorku, pojazdy będzie można wypożyczać na 660 stacjach oznakowanych totemami z logo Mevo. Początkowo będzie na nich dostępnych ponad 1200 rowerów z napędem wspomaganym elektrycznie. Niedługo potem system ma zostać powiększony do 4080 pojazdów.

Pojazdy będą dostępne w 14 gminach. Poza Trójmiastem będą to Tczew, Pruszcz Gdański, Rumia, Reda, Puck, Władysławowo, Żukowo, Kartuzy, Stężyca, Somonino i Sierakowice.

System opłat za korzystanie z systemu Mevo przewiduje kilka rożnych taryf. Rowermożna będzie wypożyczyć, płacąc 10 groszy za każda minutę. Możliwe też będzie m.in. wypożyczenie na dwa lub pięć dni (za odpowiednio 20 i 40 zł). Najbardziej korzystny system to opłata abonamentowa: miesięczna (wynosi 10 zł i pozwala na 90 minut jazdy każdego dnia) lub roczna (100 zł, także pozwala na 90 minut jazdy każdego dnia).

Na pewnym obszarze, za dodatkową opłatą w wysokości 3 zł, można też będzie pozostawić rower poza stacją. Osoby, które wypożyczą rower pozostawiony poza stacją i odstawią na nią pojazd, mogą z kolei liczyć na premię w wysokości 2 zł.

Do obowiązków operatora należeć będzie m.in. bieżące ładowanie rowerowych akumulatorów, a także dbanie o to, by każdego ranka na poszczególnych stacjach znajdowała się bazowa liczba jednośladów.

Dzięki wspomaganiu elektrycznemu przejechanie takim pojazdem 5-6 km ma wymagać tyle samo wysiłku, co pokonanie 1-2 km na standardowym jednośladzie. Elektryczne rowery mają być też pomocne w podróżach po pagórkowatych obszarach, częstych na terenie Trójmiasta i w jego okolicach.

Rower metropolitalny miał ruszyć w listopadzie ub.r. Z powodu problemów z przygotowaniem infrastruktury inauguracja opóźniła się.

Na realizację Systemu OMG-G-S zabezpieczył kwotę 56,5 mln zł brutto (w tym 23,6 mln zł na dostawę systemu oraz 32,9 mln zł na świadczenie usługi zarządzania i eksploatacji systemu przez 78 miesięcy). Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Władze samorządowe zaznaczają, że budowa systemu ma się przyczynić do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec komunikacji samochodowej. Intencją samorządów jest uzupełnienie oferty transportu publicznego o system roweru miejskiego, który ma być wykorzystywany nie tylko do celów rekreacyjno-turystycznych, ale przede wszystkim jako kolejny środek transportu. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MEVO
Rower Metropolitalny
wypożyczalnia rowerów
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....