TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

W UE wzrasta liczba wypadków z udziałem rowerzystów
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 16.04.2019 21:56:05
W UE wzrasta liczba wypadków z udziałem rowerzystów

Liczba wypadków z udziałem motocyklistów i rowerzystów w krajach UE, w tym w Polsce, zwiększa się wraz ze wzrostem popularności jednośladów - zauważają eksperci, którzy wzięli we wtorek udział w konferencji dot. projektu "SaferWheels". Ich zdaniem potrzebna są zmiany m.in. w programach szkoleniowych.

Raport z rekomendacjami dla Komisji Europejskiej

Wtorkowa konferencja podsumowująca realizowany przy współudziale Instytutu Transportu Samochodowego europejski projekt "SaferWheels" dotyczyła wypadków z udziałem kierujących motocyklami, motorowerami irowerami. Badanie pozwoliły na przygotowanie wstępnego raportu z rekomendacjami dla Komisji Europejskiej. Wśród nich są m.in. zmiany programów szkolenia i programów edukacyjnych przeznaczonych dla motocyklistów, dalsza promocja kasków i odzieży ochronnej oraz przegląd infrastruktury drogowej pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa dla motocyklistów.

11,8% wzrost wypadków z udziałem rowerzystów

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku wzrosła liczba wypadków z udziałem kierujących jednośladami. I tak wśród motocyklistów w 2018 roku nastąpił wzrost wypadków w stosunku do roku 2017 o 19,5 proc. Wśródrowerzystów zanotowano wzrost o 11,8 proc., zaś wśród motorowerzystów o 1,7 proc. Wzrost zanotowano także jeśli chodzi o liczbę zabitych w wypadkach z udziałem: motocyklistów (3 proc.),rowerzystów (30 proc.), motorowerzystów (36,4 proc.). Jeśli zaś chodzi o liczbę rannych to wypadków z udziałem motocyklistów nastąpił wzrost o 21,8 proc., z udziałemrowerzystów o 11,2 proc., zaś z udziałem motorowerzystów nastąpił spadek liczby rannych o 1,2 proc.

Polska nie jest bezpieczna dla rowerzystów

Zdaniem ITS tendencje wzrostowe obserwuje się także w innych krajach Unii Europejskiej, co jest spowodowane m.in. większą liczbą użytkowników tych środków transportu. Jak jednak zaznaczono wskaźnik zabitychrowerzystów na 1 mln mieszkańców wynosi w Polsce 7,1 i jest blisko dwa razy wyższy, niż średnia europejska, która wynosi 4,0. Gorzej od Polski wypadają w tym wypadku tylko Rumunia, Łotwa i Węgry. Z kolei wskaźnik ofiar śmiertelnych wśród motocyklistów i motorowerzystów wynosi 8,5, przy średniej europejskiej 8,2 na milion mieszkańców.

W celu przeciwdziałania wypadkom z udziałem kierujących jednośladami na początku 2015 roku Komisja Europejska zleciła realizację programu "SaferWheels". Celem programu było zebranie szczegółowych informacji o okolicznościach i przyczynach wypadków drogowych z udziałem kierujących motocyklami, motorowerami irowerami.

Statystyki wypadków

Z badań 500 wypadków z udziałem motocyklistów, motorowerzystów irowerzystów przeprowadzonych w sześciu krajach Unii Europejskiej wynika, że wśród motocyklistów i motorowerzystów uczestniczących w wypadkach przeważali mężczyźni (90 proc.). W przypadkurowerzystów mężczyźni stanowili 67 proc. Osoby w wieku 18-45 lat brały udział w co najmniej połowie wypadków motocyklowych (54 proc.). Z koleirowerzyści uczestniczący w wypadkach to w większości osoby w wieku powyżej 46 lat (54 proc.).

Badania pokazały też, że kask miało 81 proc. motocyklistów i motorowerzystów, oraz 32 proc.rowerzystów, przy czym w Holandii kaski dla motorowerzystów nie są obowiązkowe. W przypadku 14 proc.rowerzystów kask był, ale niezapięty. Elementy odblaskowe nosiło 12 proc. motocyklistów i motorowerzystów oraz 21 proc.rowerzystów. Przednie oświetlenie miało włączone 72 proc. motocyklistów i motorowerzystów i 20 proc.rowerzystów. W różnych krajach istnieją jednak różne regulacje prawne w tym zakresie. Z kolei wpływ alkoholu na wypadek stwierdzono u 4 proc. motocyklistów i motorowerzystów oraz u 6 proc.rowerzystów.

W przypadku 22 proc. motocyklistów i motorowerzystów jako przyczynę wypadku wskazano nadmierna prędkość. Miała ona także wpływ w przypadku wypadków z udziałem 7 proc.rowerzystów. Zbyt szybko poruszali się zwykle ludzie młodzi, w wieku poniżej 25 lat (37 proc.).

Duży wpływ na wypadki miały błędy w obserwacji lub w ocenie sytuacji kierowców innych pojazdów uczestniczących w tych wypadkach. Było tak w 38 proc. wypadków z udziałem motocyklistów i motorowerzystów oraz 66 proc. wypadków z udziałemrowerzystów.

Wypadki na przejazdach dla rowerów

Najczęściej do wypadków z udziałemrowerzystów dochodziło na przejazdach dlarowerów, zaś w przypadkach motocyklistów na skrzyżowaniach dróg, podczas skrętu w lewo innego pojazdu, gdy motocyklista jechał na wprost z przeciwnego kierunku.

"Mamy nadziej, że ten program przyczyni się po pierwsze do ponownego zwrócenia uwagi na problem jednośladów. Chcielibyśmy żeby znalazł się on już na stale w agendzie i żeby był stale monitorowany" - podkreśliła w rozmowie z PAP kierownik projektu z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS Ilona Buttler. Dodała, że wiele wskazuje na to, że w przyszłości użytkowników tego typu pojazdów będzie jeszcze więcej.

Zaznaczyła, że problemem - szczególnie w Polsce - jest wiek motocykli oraz infrastruktura drogowa. "Mamy ogromne wyzwanie jeżeli chodzi o infrastrukturę. Klasycznym przykładem są tutaj bariery, a w szczególności taka ich konstrukcja, aby w sytuacji zagrożenia, kiedy motocyklista jest wyrzucony z pojazdu i przesuwa się w kierunku pobocza, nie były one śmiertelnym zagrożeniem" - mówiła Buttler. Dodała, że wydaje się, że "w wielu sytuacjach motocykliści nie bardzo wiedzą jak się zachować w sytuacji zagrożenia", co wskazuje na potrzebę zmiany w programach szkoleń.

Program "SaferWheels" (z ang. Study on accident causation for traffic accidents involving powered two-wheelers and bicycles in the European Union) zakończył się w 2018 roku. Wzięło w nim udział sześć krajów: Wielka Brytania, Francja, Włochy, Polska, Grecja i Holandia. Zadaniem każdego kraju było przeprowadzenie bardzo dokładnych badań 86 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów irowerzystów. Do opisu każdego wypadku w badaniu wykorzystano blisko 1500 parametrów. W Polsce program SaferWheels realizował Instytut Transportu Samochodowego we współpracy z Komendą Stołeczną Policji i Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu, a także przy udziale prokuratur i sądów z Mazowsza.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UE
wypadki
 • Paul Rogulski – 16.04.2019

  Hur dur zakazać rowerów i nie będzie wypadków ;p

 • Krzysztof Ciejka – 16.04.2019

  O nie, nie możliwe.

 • Александр Арцишевский – 16.04.2019

  Szkoda ,że brakło zestawienia w ilu wypadkach z udziałem rowerzystów zawinił rowerzysta A w ilu kierowca innego pojazdu. Wystarczy pojeździć rowerem po Austrii, Czechach czy Niemczech by stwierdzić, że polskim kierowcom brakuje rozumu i pieszych czy rowerzystów mają w doopie. Klasyczny polski manewr to wyprzedzanie rowerzysty tylko po to by od razu zakręcić mu przed nosem w prawo.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....