TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

W Poznaniu stanie pomnik Kazimierza Nowaka
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 26.09.2018 17:33:24
Zdj. Wikipedia

Pomnik znanego podróżnika – Kazimierza Nowaka – który w latach 1931-1936 przebył, m.in. na rowerze, Afrykę, stanie w Poznaniu. Odsłonięcie pomnika odbędzie się 6 października na poznańskim Łazarzu.

Pomnik zostanie odsłonięty 6 października przy ul. Małeckiego 36. Będzie to interaktywny artystyczny obiekt. W ramach uroczystości o godz. 16 odbędzie się odsłonięcie pomnika oraz improwizowany koncert Aleksa Tomczaka, a o godz godz. 17, wykład o Kazimierzu Nowaku wygłosi Łukasza Wierzbickiego.

Z okazji 120 rocznicy urodzin i 80 śmierci poznańskiego globtrottera, przypadających w tym roku - w sobotę, 6 października, odsłonięty zostanie na Łazarzu Otwarty Pomnik Kazimierza Nowaka. "Będzie okazją do spotkania oraz wspólnego upamiętnienia podróżnika, a także do wystartowania w nietypowej podróży, w ramach której przejedziemy wspólnie 40 tys. km" - piszą inicjatorzy przedsięwzięcia z Fundacji Otwarta Strefa Kultury.

- Kazimierz Nowak - skromny księgowy z Łazarza - pewnego dnia porzucił stałą pracę i na rowerze wyruszył do Afryki. Był rok 1931. Niewielu wówczas wpadało na takie pomysły. Dalekie podróże były rzadkością, by nie napisać - czystym szaleństwem... W ciągu długich pięciu lat Nowak na rowerze, konno, czółnem i na piechotę przebył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Był pierwszym człowiekiem na ziemi, który w ten właśnie sposób przemierzył afrykański ląd, pokonując 40 tys. kilometrów. Każdy etap swojej niezwykłej podroży po mistrzowsku rejestrował: pisał przejmujące reportaże do prasy, robił zdjęcia, wysyłał bliskim pocztówki i listy, w których na gorąco spisywał wrażenia, opowiadał o miejscach i spotkaniach z "obcymi", którzy szybko stawali się "swoi". "Rewelacyjna to rzecz (...) oby zajęła stałe miejsce na listach klasyki polskiego reportażu" - napisał po wielu latach o zbiorze Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Kazimierza Nowaka sam Ryszard Kapuściński – pisze Sylwia Klimek z Poznańskiego Biuletynu Miejskiego.

O rzeźbie

W ramach koncepcji opracowanej przez rzeźbiarza Łukasza Trusewicza, powstał  interaktywny artystyczny obiekt, w ramach którego każdy z nas może stać się częścią pomnika i symbolicznej podróży śladem Nowaka. Otwarty Pomnik stanie na wysokości ul. Małeckiego 36 na Dolnym Łazarzu, przy zabytkowej latarni. Rzeźba będzie składała się ze stacjonarnego roweru, który w trakcie pedałowania za pomocą dynama będzie generować prąd, oświetlający umieszczoną w latarni żarówkę. Jadąc na nietypowym rowerze będzie można zarówno rozświetlić latarnię, jak i naładować telefon - rzeźba będzie miała wbudowaną ładowarkę – informuje Poznański Biuletyn Miejski.

Do rzeźby zostanie zamontowany licznik przebytego dystansu. - W listopadzie 1936 roku Kazimierz Nowak zakończył przeszło 40 tys. kilometrową wyprawę przez Afrykę. Dzięki Otwartemu Pomnikowi mieszkańcy Poznania będą mieli okazję  wspólnie pokonać ten sam dystans, jadąc na złotym rowerze" - piszą organizatorzy. I dodają: "Kazimierz Nowak pozostawił po sobie świadectwo szacunku dla innych kultur i uchwycił coś, co łączy nas wszystkich niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy".

Odsłonięcie instalacji będzie okazją, by bliżej poznać historię Kazimierza Nowaka, jego postać przybliży autor książek, redaktor i podróżnik - Łukasz Wierzbicki.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Kazimierz Nowak
pomnik

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....