TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

W Lublinie szykują się zmiany. Cześć z nich nie podoba się rowerzystom.
InfoBike.pl - Opublikowano: 24.06.2020 18:35:44
W Lublinie szykują się zmiany. Cześć z nich nie podoba się rowerzystom. fot. M. Kaczanowski

Władze Lublina chcą wprowadzenia opłat za najkrótsze nawet przejazdy rowerami miejskimi. Mówi o tym raport z konsultacji, podczas których urzędnicy zbierali oczekiwania użytkowników wobec nowego systemu mającego zastąpić w 2021 r. Lubelski Rower Miejski. Część zebranych uwag została nieuwzględniona.

System Lubelskiego Roweru Miejskiego na obecnych zasadach będzie działał do końca bieżącego roku – stwierdza Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta. Ratusz zapewnia, że w przyszłym roku uruchomi nowy system i przedstawia już konkretne pomysły na jego działanie.

Pomysły urzędników sprowadzają się do tego, by nadal używać tych samych jednośladów (miałyby być odnowione) i automatycznych wypożyczalni (po ich odświeżeniu). Miałoby też powstać dodatkowych dziesięć "stacji pasywnych", w których wypożyczenie i zwrot byłyby możliwe wyłącznie przez aplikację na telefon, bo nie byłoby tam terminala. Nowy system miałby działać przez cały rok (choć w zimą jednośladów byłoby na ulicach mniej) i nie byłoby już darmowych przejazdów. Najtańszy (do pół godziny) kosztowałby złotówkę.

Jednak takie rozwiązania nie do końca podobają się mieszkańcom. Tylko 13 proc. uczestników konsultacji nie chce, by Lubelski Rower Miejski stał się systemem całorocznym. Rowerzyści nie przyklasnęli za to pomysłowi urzędników na wprowadzenie opłat za każdy, nawet najkrótszy przejazd. Dziś wypożyczenie trwające nie dłużej niż 20 minut jest bezpłatne. Dzięki temu około 80 proc. wypożyczeń odbywa się bez opłat.

– Mieszkańcom podoba się zastosowanie 20-minutowego okresu bezpłatnego użytkowania roweru i niechętnie słyszą o jego zmianie – czytamy we wnioskach z konsultacji. 46 proc. uczestników ankiety opowiada się przeciw propozycji Zarządu Dróg i Mostów, by przejazd trwający do pół godziny kosztował złotówkę. Taką opłatę skłonnych jest zaakceptować 42 proc.

Urzędnicy nie zamierzają rezygnować z wprowadzenia odpłatności, co jasno dali do zrozumienia w odpowiedzi na prośbę o pozostawienie darmowych 20 minut. Stwierdzili, że "wysokie koszty zakupu i utrzymania systemu LRM wymuszają zwiększenie udziału użytkowników w kosztach".

Nieuwzględniona została ponadto propozycja, by rower (za dodatkową opłatą) można było zostawić również poza wyznaczonymi wypożyczalniami. Według urzędników mogłoby to być "niebezpieczne dla pozostałych użytkowników ruchu". Zarząd Dróg i Mostów nie zamierza rezygnować z tworzenia nowego rodzaju "stacji pasywnych", w których rowery można byłoby wypożyczać i zwracać jedynie przy pomocy aplikacji na telefon, bo nie byłoby tam terminala. 70 proc. ankietowanych popiera ten pomysł, 23 proc. go krytykuje.

Wśród ankietowanych pojawiło się sporo dodatkowych pomysłów na rozwój systemu.

Zadaszenie terminali, możliwość zdalnej (dodatkowo płatnej) rezerwacji roweru na 15 minut, wprowadzenie jednośladów elektrycznych, towarowych, górskich, sportowych i wyposażonych w foteliki dziecięce. Padły też propozycje, by rowery wyposażać w płaszcz przeciwdeszczowy, a obok wypożyczalni ustawiać samoobsługowe stacje naprawcze.

– Jeszcze nie zapadły decyzje co do tego, które z przedstawionych propozycji użytkowników zostaną wprowadzone do systemu, jaki będzie model i przyszłość Lubelskiego Roweru Miejskiego. To przed nami – zastrzega Stryczewska. – Zasady będą uwidocznione w ogłoszonym przetargu na obsługę systemu rowerów miejskich.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower
Lublin
Lubelski Rower Miejski

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....