TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

W Katowicach 1 kwietnia rusza rower miejski
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 25.03.2020 17:45:24
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

1 kwietnia do Katowic wróci rower miejski. Rowery mają być codziennie dezynfekowane. Urzędnicy przekonują, że w czasie epidemii możliwość wypożyczenia rowerów to dobra alternatywa dla komunikacji publicznej.

System będzie powiększony

Jak poinformował w środę naczelnik wydziału komunikacji społecznej katowickiego magistratu Maciej Stachura, o ile w ub. roku na terenie miasta było 75 stacji wypożyczania rowerów, w tym docelowo będzie ich 90.

"Postanowiliśmy, podobnie jak inne duże miasta w Polsce – np. Warszawa, Poznań czy Lublin, uruchomić system rowerów miejskich. Zobowiązaliśmy operatora sieci – firmę Nextbike, do codziennego odkażania rowerów. Rowery można wypożyczać za pomocą aplikacji mobilnej, bez dotykania terminali" - zaznaczył Stachura.

"Warto przypomnieć, że rowery miejskie w Katowicach w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy" - dodał.

Start 1 kwietnia

Sieć rowerów miejskich ma być dostępna od 1 kwietnia. Początkowo ma obejmować 61 stacji finansowanych przez miasto oraz 15 stacji partnerskich - w lokalizacjach z ub. roku. W czerwcu zacznie działać 5 stacji w ramach budżetu obywatelskiego, a kolejne miejskie - wraz z uruchamianiem nowych basenów i centrów przesiadkowych. Jeszcze cztery stacje mają być efektem wniosków mieszkańców oraz radnych.

Wraz ze zwiększeniem liczby stacji, wzrośnie także liczbarowerów - do 730. Dostępne będą ponownie rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu załadunku do 100 kg lub czworo małych dzieci.

2,3 mln zł dla Nextbike Polska

Na realizację systemu miasto przeznaczy ponad 2,3 mln z. Operator, firma Nextbike Polska uruchomi dotychczasowe stacje, zamontuje kolejne i będzie serwisowała system przez cały sezon - od 1 kwietnia do 1 listopada. Ma przy tym wdrożyć procedury dezynfekcji urządzeń oraz zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z rowerów miejskich wobec epidemii.

W ub. roku na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) systemy rowerów miejskich funkcjonowały w: Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Gliwicach, a także w Tychach, Siemianowicach Śląskich oraz Zabrzu.

Kompatybilne systemy

Wszystkie te systemy – na podstawie odrębnych umów - obsługiwał Nextbike Polska. Od wiosny 2018 r. staraniem GZM, stały się one interoperacyjne, co oznacza możliwość wypożyczenia roweru w jednym mieście i zwrotu w innym.

18 marca br. sosnowiecki samorząd przekazał, że start tamtejszego roweru miejskiego – rozbudowywanego w tym sezonie rozbudowany o 13 stacji i 140 rowerów, do 22 wypożyczalni i 270 rowerów – został z powodu epidemii przesunięty z kwietnia, najwcześniej do początku maja.

Po dwóch nieudanych przetargach na operatora systemu roweru miejskiego w Gliwicach, a także wobec zagrożenia epidemicznego, miejscowy samorząd zrezygnował z uruchomienia rowerów publicznych w tym roku. Jak zapowiedziano,rowery miejskie wrócą na ulice Gliwic w 2021 r.

12 marca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykonanie koncepcji wdrożenia Roweru Metropolitalnego, obejmującego wszystkie gminy członkowskie. Według wcześniejszych zapowiedzi Rower Metropolitalny miałby ruszyć w 2021 r.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
rower miejski
Nextbike

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....