TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Unijne środki na infrastrukturę rowerową w Chorzowie
PAP - Opublikowano: 22.11.2017 18:53:06
Unijne środki na infrastrukturę rowerową w Chorzowie

W przyszłym roku Chorzów chce rozpocząć budowę liniowego system zarządzania ruchem, a także infrastruktury mającej stworzyć spójny system transportu rowerowego. W środę miasto podpisało umowę o unijnej dotacji do przedsięwzięcia.

Chodzi o projekt "Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą". Miasto wystartowało z nim w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego dotyczącym transportu niskoemisyjnego w miastach. Projekt oszacowany na 38 mln zł, otrzyma z RPO 32 mln zł.

Całe przedsięwzięcie obejmuje zakończoną już w ub. roku budowę autobusowo-tramwajowego centrum przesiadkowego w rynku, a także wdrożenie liniowego systemu zarządzania ruchem - tzw. zielona fala czy elektroniczne tablice informacyjne i planowane inwestycje rowerowe.

Jak poinformował podczas środowego podpisania umowy na unijne dofinansowanie prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, realizacja jeszcze niegotowych elementów projektu planowana jest na lata 2018-2019.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa zwrócił uwagę na kompleksowość chorzowskiego przedsięwzięcia. Choć obejmuje one różne elementy, wszystkie koncentrują się na infrastrukturze wspomagającej transport publiczny, w tym rowerowy.

"Rowery są elementem transportu publicznego – to w kontekście smogu, zanieczyszczenia powietrza bardzo ważne. Jestem przekonany, że mieszkańcy będą z nich korzystać, że będzie potrzeba dobudowywania kolejnych parkingów rowerowych" - mówił, chwaląc władze miasta w tym zakresie za "odważną decyzję".

"To też pokazuje, jak środki europejskie służą społeczeństwu, służą ludziom. Bo to wszystko będzie dla mieszkańców, którym – dzięki środkom europejskim – łatwiej będzie dotrzeć do pracy, do szkoły, na zakupy, przemieszczać się w sposób bardziej skoordynowany" - zaznaczył marszałek woj. śląskiego.

Jak przekazał dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów (MZUiM) w Chorzowie Piotr Wojtala, instytucja ta w grudniu br. chciałaby otworzyć oferty w trwającym przetargu na budowę liniowego systemu zarządzania ruchem ulicznym (dotąd w postępowaniu spłynęło ponad 350 pytań).

Wojtala wyjaśnił, że określenie "liniowy" wiąże się z wyodrębnieniem głównych ciągów komunikacyjnych w mieście, na których występują dziś różne problemy i które można usprawnić – przede wszystkim poprzez odpowiednią koordynację sygnalizacji świetlnych oraz system informacji dla kierowców.

Wybrane pod tym kątem ciągi to: ul. Katowicka (od Katowic do Bytomia), ul. Katowicka wraz z ul. 3 Maja (od Katowic po Świętochłowice) oraz trasa od Chorzowa Batorego do centrum (z dwoma wariantami: przez ul. Armii Krajowej i Dąbrowskiego oraz BOWiD i Hajducką).

Celem będzie maksymalne upłynnienie tam ruchu (w miarę możliwości poprzez tzw. zielone fale), a także pomoc kierowcom. Ich informowaniu będą służyły tablice zmiennej treści oraz aplikacja mobilna (jedną z funkcji ma być też informacja parkingowa). Możliwość priorytetowego przejazdu przez skrzyżowania mają uzyskać pojazdy komunikacji miejskiej.

Rowerowa część przedsięwzięcia ma zmierzać do utworzenia spójnego systemu wykorzystania tego środka transportu: nowe drogi rowerowe - według Kotali łącznie ok. 20 km - mają skomunikować znaczne tereny miasta. Będą rozchodziły się promieniście od rynku i planowanego przy tamtejszym centrum przesiadkowym dużego punktu bike&ride - jak miasto nazywa kryty parking na 98 rowerów.

Na terenie całego Chorzowa – w korelacji z drogami rowerowymi – ma powstać sieć 46 wypożyczalni, każda z 10 rowerami. W chwili uruchomienia – planowo w przyszłym roku - będzie to największy na Górnym Śląsku system wypożyczalni rowerów. Miasto zapewnia, że zamawiane rozwiązania zostały szczegółowo skonsultowane m.in. ze środowiskami rowerowymi.

Dofinansowany teraz, a uruchomiony już w sierpniu ub. roku w Chorzowie pierwszy w regionie węzeł przesiadkowy powstał wzdłuż północno-wschodniej pierzei tamtejszego rynku. Zbiegają się tam przejeżdżające przez tę część miasta linie tramwajowe (obecnie osiem) i autobusowe (ponad 20), których przystanki wcześniej były rozproszone po okolicy.

Budowa tam docelowego układu torów tramwajowych umożliwiła miastu prace związane z siecią dróg na rynku i w okolicy. Zwolnienie przez tramwaje miejsca w pobliżu ratusza pozwoliło też przystąpić do nowego zagospodarowania płyty rynku (wybrano już wykonawcę przebudowy). Po przebudowie płyty rynku przy pod przyczółkiem estakady, od strony Teatru Rozrywki, stanie parking bike&ride.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Chorzów
UE
infrastruktura rowerowa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....