TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Szczęście, rowery i Duńczycy
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 01.03.2019 17:55:34
Szczęście, rowery i Duńczycy

Mieszkańcy Kopenhagi żartują, że kilkakrotnie w ciągu roku pokonują na rowerach drogę na księżyc. 62% mieszkańców miasta codziennie jeździ w ten sposób do pracy, a większość wsiada na rower bez względu na niesprzyjającą pogodę. Robią to nie tylko dla zdrowia.

Tak jest po prostu łatwiej, bo miasto zaprojektowano raczej dla rowerów niż samochodów. Śmietniki ustawione wzdłuż ścieżek rowerowych pochylone pod kątem ułatwiające rowerzystom wyrzucanie kubków po kawie. W miejscach, gdzie rowerzyści zatrzymują się na światłach ustawiono podpórki do oparcia nogi. A kiedy pada śnieg, ścieżki rowerowe odśnieżane są w pierwszej kolejności, przed jezdniami dla samochodów.

System zachęt działa na Duńczyków znacznie lepiej niż nakazy i zakazy. Najlepiej ilustruje to przykład ograniczania palenia w miejscach publicznych. W Kopenhadze palacze mają do dyspozycji specjalne kursy ułatwiające rzucenia nałogu, ale nie karze się ich za palenie w parkach. Na placach zabaw dla dzieci widnieją wprawdzie tabliczki z uprzejmą prośbą o niepalenie, ale nie ma mowy o zakazie.

Palenie, podobnie jak picie alkoholu (w czym Duńczycy przodują w Europie) postrzegane jest jako przejaw wolności osobistej, a próby wprowadzenia odgórnych regulacji – jako ingerencja państwa w swobody obywatelskie. Nie wypaliły też interwencje podatkowe. Wprawdzie na krótko obłożono w Danii podatkiem produkty wysokotłuszczowe, jak masło czy bekon, ale szybko zrezygnowano z tego rozwiązania. Zaniechano też planowanego podatku na wysokosłodzone napoje.

Duńczycy wolą rozwiązania, które czynią zdrowy i ekologiczny tryb życia wygodniejszym. Na ich najwyższy w Europie poziom szczęścia składają się oczywiście nie tylko ścieżki rowerowe, ale i sowite świadczenia socjalne, opieka medyczna, system edukacji, 37-godzinny tydzień pracy i niskie bezrobocie. Wprawdzie podatki dochodowe sięgają nawet 60%, ale w tym aspekcie akurat Duńczycy wierzą w państwo. Zamiast swobody zakupu większego samochodu, na który trudno sobie pozwolić przy tak wysokich podatkach, wolą poczucie bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich.

Źródło

Tekst udostępniony w oparciu o licencję Creative Commons.  


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dania
Kopenhaga
polityka rowerowa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....