TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Śląskie – trwają prace nad standardami rowerowymi
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 27.11.2018 19:23:27
Śląskie – trwają prace nad standardami rowerowymi

W najbliższy poniedziałek specjaliści Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przedstawią projekt dokumentu, opisującego standardy dla dróg rowerowych w Metropolii. Zainteresowani mieszkańcy czy przedstawiciele środowisk rowerowych będą mogli zgłosić propozycje zmian.

To już kolejny obszar związany z transportem rowerowym, w którym GZM chce pytać o zdanie mieszkańców. W połowie br. specjaliści Metropolii konsultowali studium systemu tras rowerowych dla tego obszaru. Inne konsultacje w ostatnich miesiącach dotyczyły systemu roweru metropolitalnego, którego uruchomienie planowane jest na przyszły rok.

Jak poinformowała we wtorek Kamila Rożnowska z urzędu metropolitalnego, wersja robocza metropolitalnych standardów dla dróg rowerowych powstała na bazie dokumentu opracowanego w poprzednich latach przez zlikwidowany wraz z utworzeniem Metropolii Górnośląski Związek Metropolitalny.

Prace nad uaktualnieniem standardów trwają od kilku miesięcy. Projekt był już konsultowane ze wszystkimi miastami i gminami członkowskimi GZM. W poniedziałek efekty tych prac zostaną zaprezentowane mieszkańcom oraz organizacjom pozarządowym na popołudniowym spotkaniu w katowickiej siedzibie GZM.

"Dokument, który mieliśmy do tej pory, stanowił swego rodzaju katalog dobrych praktyk. Teraz chcemy stworzyć standardy, które będą stosowane przez miasta i gminy Metropolii. W pracach nad nowelizacją szczególnie ważny jest dla nas głos środowiska rowerzystów, dlatego zapraszamy do udziału w tych konsultacjach" - powiedział metropolitalny oficer rowerowy Marcin Dworak.

"Chcemy wprowadzić jednolite standardy na poziomie planowania, projektowania i wykonywania infrastruktury rowerowej w Metropolii" - wyjaśnił Dworak uściślając, że ujednolicone mają zostać m.in. takie elementy, jak szerokość dróg dla rowerów, ich geometria czy rodzaj stosowanej nawierzchni.

Także inne obecnie opracowywane przez Metropolię dokumenty rowerowe powstają na bazie materiałów udostępnionych w 2014 r. przez dawny Górnośląski Związek Metropolitalny. Były to: wskazówki i rozwiązania dot. ujednolicenia polityki i infrastruktury rowerowej, studium systemu tras rowerowych dla samorządów tamtego związku, a także analiza możliwości uruchomienia wypożyczalni rowerów publicznych pod jego szyldem.

W 2016 r. ówczesny samorząd woj. śląskiego i Górnośląski Związek Metropolitalny podpisały deklarację ws. realizacji wspólnej polityki rowerowej. W następnym roku województwo i dawny GZM przyjęły jednolite standardy rozwoju infrastruktury rowerowej w całym województwie.

W latach 2016-2017 woj. śląskie przeprowadziło na tej podstawie audyt wybranych, nieużywanych tras kolejowych w regionie pod kątem ich przydatności i możliwości ewentualnego wykorzystania przy budowie nowych dróg rowerowych. Spośród ok. tysiąca kilometrów takich tras do sprawdzenia wybrano 16 odcinków w różnych częściach województwa, liczących łącznie ok. 280 km.

Na początku września br. specjaliści GZM przedstawili wypracowane i konsultowane w poprzednich miesiącach studium tras rowerowych dla tego obszaru. Wstępny projekt systemu infrastruktury rowerowej wytyczył tam ok. 1,5 tys. km tras.

W tym roku Metropolia pracowała też nad założeniami planowanego systemu Roweru Metropolitalnego. Zgodnie z deklaracjami ma on ruszyć wiosną 2019 r. Kluczowym założeniem jest, aby jednym rowerem można było przemieszczać się na terenie całej GZM, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym. Choć kilka istniejących w poszczególnych miastach Metropolii systemów rowerów miejskich obsługuje jeden operator, obecnie jest to niemożliwe.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Z mocy ustawy zajmuje się m.in. transportem publicznym.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
GZM
standardy rowerowe
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....