TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Śląskie - Rower metropolitalny od wiosny 2019
PAP - Opublikowano: 12.04.2018 17:07:41
Śląskie - Rower metropolitalny od wiosny 2019

Na marzec 2019 r. planowane jest uruchomienie Roweru Metropolitalnego – w obejmującej 41 miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W sierpniu lub wrześniu br. ruszyć tam mają trzy koordynowane przez GZM linie autobusowe do Katowice Airport.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

W czwartek, w sto dni od rozpoczęcia działalności GZM, biuro prasowe Metropolii opublikowało zestawienie dotychczasowych osiągnięć tej organizacji oraz planów na przyszłość. Cytowana w tej informacji członek zarządu GZM Karolina Wadowska przypomniała, że z początkiem kwietnia br. rozpoczął pracę metropolitalny oficer rowerowy, a jeszcze w kwietniu lub maju rozpocznie się procedura tzw. dialogu technicznego dotycząca planowanego Roweru Metropolitalnego.

"Chcemy wsłuchiwać się w głos i opinie cyklistów oraz pokazywać mieszkańcom, że rower jest dobrym środkiem transportu nie tylko podczas weekendowych wycieczek, ale również do przemieszczania się po mieście na co dzień. Wszystko wskazuje na to, że przyszły sezon otworzymy już z Rowerem Metropolitalnym – pod koniec czerwca chcemy ogłosić przetarg w tej sprawie" - zasygnalizowała Wadowska.

Już wcześniej władze GZM sygnalizowały wolę, aby jednym rowerem można było przemieszczać się na terenie całej Metropolii, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym. Choć bowiem kilka istniejących w nich systemów rowerów miejskich obsługuje jeden operator, obecnie jest to niemożliwe.

Celem planowanego na maj i kwiecień dialogu technicznego ma być znalezienie najlepszego modelu funkcjonowania systemu roweru miejskiego w Metropolii. W trakcie tych prac określone zostaną m.in. postulowana liczba rowerów oraz typ systemu.

Popularne obecnie systemy tzw. III generacji oparte są o wypożyczanie i zwracanie rowerów w tzw. stacjach bazowych. Tzw. IV generacja umożliwia, dzięki rozwiązaniom opartym o geolokalizację, wypożyczanie i pozostawianie rowerów poza stacjami dokującymi. Przedstawiciele GZM sygnalizowali też, że wdrożenie systemu IV generacji otworzyłoby go m.in. na małe miejscowości, w których można by początkowo umieścić np. po kilka rowerów.

Zgodnie z obecnym harmonogramem prac, zakończenie dialogu technicznego oraz wskazanie najbardziej optymalnego rozwiązania planowane są na koniec maja; w czerwcu przygotowywana miałaby być dokumentacja przetargowa. Termin składania ofert w połowie sierpnia powinien umożliwić podpisanie umowy pod koniec września; wówczas otwarcie sezonu z metropolitalnymi rowerami miejskimi mogłoby się odbyć w marcu 2019 r.

Ponadto polityka rowerowa Metropolii przewiduje do jesieni br. zaktualizowanie standardów i wytycznych dot. infrastruktury rowerowej, które zostały wyszczególnione w dokumencie opracowanym kilka lat temu przez Górnośląski Związek Metropolitalny (protoplastę obecnej GZM). W podobnym terminie powstać ma studium tras rowerowych w Metropolii, wyznaczające najważniejsze ciągi komunikacji rowerowej, w tym przebiegu autostrady rowerowej.

W czwartek przedstawiciele GZM poinformowali też o aktualnym stanie prac nad uruchomieniem linii autobusowych na regionalne lotnisko Katowice, co ma poprzedzić docelowe przejęcie organizacji komunikacji miejskiej w Metropolii od dotychczasowych organizatorów przez utworzony już Zarząd Transportu Metropolitalnego.

"Chcemy, żeby podróżowanie komunikacją miejską po Metropolii było jak najbardziej swobodne i wygodne, a mieszkańcy chętniej z niej korzystali. Naszym celem jest stworzenie takiej nowej siatki połączeń, aby +załatać+ białe plamy. Jedną z takich +luk+ mają już wkrótce wypełnić metropolitalne linie lotniskowe, które planujemy uruchomić na przełomie sierpnia-września" - zasygnalizował członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek.

Według aktualnych koncepcji kursować miałyby trzy linie do lotniska Katowice: z Katowic przez Sosnowiec, z Gliwic przez Bytom i z Tychów przez Katowice (trwają konsultacje dot. dokładnego przebiegu). Bilet za 14 zł ma być jednocześnie biletem dobowym – umożliwiającym podróżowanie całą metropolitalną komunikacją miejską. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląskie
Rower Metropolitalny
wypożyczalnia rowerów
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....