TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Śląskie na rowerach miejskich
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 01.04.2019 19:38:47
Śląskie - rowery miejskie już w akcji

W województwie śląskim ruszyły wypożyczalnie rowerów w Katowicach, Tychach, Sosnowcu i Częstochowie. Systemy rowerowe w trzech pierwszych miastach, a także w Chorzowie, od najbliższego piątku zostaną zintegrowane.

Oznacza to, żerowerbędzie można pożyczyć w jednym mieście i oddać w innym, bez dodatkowych opłat. To efekt działania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), która porozumiała się z jedynym operatoremrowerów na swoim terenie - firmą Nextbike Polska - i pokryje dodatkowe związane z tym koszty.

Gliwice jeżdżą od marca

W woj. śląskim od początku marca br. działa już systemrowerowy w Gliwicach (obejmuje, podobnie jak w ub. roku, 15 stacji i 150rowerów). Od 7 marca na ulice Rybnika wyjechało 80 jednośladów innego operatora (są dostępne w 35 miejscach parkowania). W Chorzowie system z 46 stacjami i 460rowerami ruszył w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca.

Katowicki system już działa i czego go rozbudowa

W Katowicach nowy sezon rozpoczął się 1 kwietnia z ponad 50 stacjami i ponad 400rowerami (ostatni kończył się z 54 stacjami i 450rowerami). Tamtejszy system będzie stopniowo rozbudowywany – w tym roku według planów - do ponad 70 stacji i ponad 600rowerów.

Zaplanowano dwie rozbudowy - w czerwcu o 12 stacji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego i w lipcu o 9 dodatkowych stacji realizowanych z inicjatywy miasta.

Dwanaście stacji wybranych głosami mieszkańców stanie w czerwcu, m.in. na Osiedlu Paderewskiego, w Dębie, Józefowcu, Brynowie, Burowcu i Zarzeczu. Kolejna rozbudowa zaplanowana jest 1 lipca – dziewięć dodatkowych stacji pojawi się, m.in. przy ul. Francuskiej 70, na placach Hlonda, Miarki i Grunwaldzkim, a także w Piotrowicach, Podlesiu, Panewnikach, Załężu i Dąbrówce Malej.

Wraz ze zwiększeniem liczby stacji wzrośnie też liczbarowerów - do ponad 600. Do dyspozycji mieszkańców ponownie będąrowery cargo – w tym roku 20. Powiększona ponownie zostanie stacja na Rynku, z której mieszkańcy w ubiegłych latach najczęściej wypożyczalirowery.

Po analizie statystyk i infrastrukturyrowerowej katowicki samorząd zmienił lokalizację czterech dotychczasowych stacji: w Ligocie, na Nikiszowcu i Osiedlu Ptasim. Władze miasta zapowiedziały, że w kolejnych latach będzie działało tam łącznie 150 stacji.

Tychy z początkiem kwietnia

Podobnie, 1 kwietnia ruszą systemyrowerowe obsługiwane przez Nextbike Polska w Tychach (nadal 7 stacji z 60rowerami) oraz Sosnowcu (9 stacji ze 130rowerami; w przyszłym roku miasto chce go rozbudować o kolejnych 13 stacji ze 140rowerami).

Współny system wielu miast

Chorzów, Katowice, Tychy i Sosnowiec obejmie możliwość relokacji rowerów. To miasta Metropolii, w których dostawcą usługi jest Nextbike i które – w następstwie inicjatywy GZM - podpisały niedawno porozumienie ws. aktualizacji regulaminów swoich wypożyczalni. Użytkownicy tych systemów muszą zostać poinformowani o zmianach z dwutygodniowym wyprzedzeniem, dlatego możliwość relokacji zostanie wprowadzona 5 kwietnia.

Osoby korzystające zrowerów w tych miastach muszą pamiętać, że możliwość relokacji obejmie jedynierowery standardowe.Rowery typu tandem, dziecięce, familijne albo cargo nadal będzie można wypożyczać i oddawać tylko w obrębie jednego miasta. Wynika to ze zróżnicowania ofert dotyczącychrowerów specjalnych w poszczególnych miastach i konieczności stosowania odpowiednich stojaków.

Gotowość dołączenia do metropolitalnego rozwiązania zgłosiły też Siemianowice Śląskie. W połowie marca br. tamtejszy samorząd informował, że w ciągu dwóch miesięcy ruszy tam system Nextbike obejmujący 10 stacji ze 100rowerami. Po ubiegłorocznym pilotażu siemianowickirowermiejski będzie całosezonowy, w założeniu zgodny z systemami w sąsiednich miastach.

W ub. roku w regionie funkcjonowały też pilotażowe systemy (po 4 stacje z 32rowerami) w Świętochłowicach, Zabrzu i Jastrzębiu-Zdroju (w tych dwóch ostatnich miastach rozbudowane w ciągu roku odpowiednio o 2 stacje z 20rowerami oraz o 3 stacje z 30rowerami).

Dotąd władze tych miast nie przekazały szczegółowych informacji o datach rozpoczęcia kontynuowaniu przedsięwzięcia w tym roku (choć Zabrze zapowiedziało dalszą rozbudowę - do 8 stacji). Podobnie nie spłynęły jeszcze informacje o systemie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju (wspólna sieć dwóch gmin z 8 stacjami i 80rowerami).

1 kwietnia rozpocznął się natomiast kolejny sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Przez weekend na 20 stacjach rozstawianych jest w tym mieście 185rowerów; system zostanie uruchomiony o północy z niedzieli na poniedziałek.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląskie
rower miejski
Nextbike

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....