TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Śląskie - darmowa godzina jazdy rowerem
PAP - Opublikowano: 20.09.2017 19:24:34
Śląskie - darmowa godzina jazdy rowerem

W najbliższy piątek kierowcy z woj. śląskiego, którzy zdecydują się przesiąść z samochodów do komunikacji publicznej, będą mogli za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich oraz tramwajami i autobusami największych przewoźników. Darmowa będzie też godzina jazdy na rowerze miejskim.

22 września tradycyjnie obchodzony jest Dzień bez samochodu. To jedna z inicjatyw w ramach rozpoczętego 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - przedsięwzięcia służącego promowaniu ekologicznych form przemieszczania się, ruchu pieszego, rowerowego oraz komunikacji zbiorowej. Przewoźnicy zachęcają w tym dniu podróżnych, by chcieli częściej korzystać z komunikacji miejskiej.

"Liczymy, że wielu kierowców zrezygnuje w tym dniu z samochodu na rzecz pociągu i gros z nich przekona się, że transport kolejowy jest najlepszym sposobem na dotarcie np. do pracy czy domu" – powiedział rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

W tym roku regionalny przewoźnik po raz trzeci włącza się w obchody Dnia bez samochodu. Przedstawiciele spółki oceniają, że zainteresowanie akcją rośnie z każdym rokiem. Przed dwoma laty z darmowych przejazdów pociągami skorzystało 845 osób, a rok później kierowców, którzy zrezygnowali tego dnia z samochodu na rzecz kolei, było ponad półtora tysiąca.

W tym roku kierowcy będą mogli w piątek za darmo pojechać wszystkimi pociągami Kolei Śląskich, za wyjątkiem odcinka między Chałupkami a czeskim Bohuminem. Zamiast biletu podczas kontroli należy pokazać dowód rejestracyjny pojazdu - nie tylko samochodu, ale też np. motocykla.

"Dowód rejestracyjny nie musi być wydany na nazwisko właściciela lub współwłaściciela pojazdu - w ten sposób otwieramy się np. na osoby, które korzystają z aut leasingowanych. Do przyłączenia się do akcji zapraszamy także motocyklistów" – powiedział Wawrzaszek.

Z darmowych przejazdów w Dniu bez samochodu skorzystają również kierowcy-pasażerowie tramwajów i autobusów Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) - największego organizatora komunikacji w aglomeracji katowickiej. Podobnie będzie w autobusach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) Jaworzno.

"KZK GOP był jednym z pierwszych organizatorów komunikacji miejskiej w Polsce, który wprowadził do taryfy zapis mówiący o tym, że w Dniu bez samochodu właściciele aut mogą podróżować na podstawie dowodu rejestracyjnego (na własne nazwisko - PAP) za darmo" – powiedziała rzeczniczka Związku Anna Koteras. Oszacowała, że 22 września na podstawie dowodu rejestracyjnego za darmo podróżuje zwykle kilka procent pasażerów.

Dzień bez samochodu ma także zachęcać do korzystania z rowerów miejskich - użytkownicy systemów rowerowych w Katowicach, Gliwicach, Tychach i Pszczynie będą mogli przez godzinę jeździć za darmo. Preferencyjny cennik będzie obowiązywał przez całą dobę od północy z czwartku na piątek do 23:59 w piątek. Zamiast bezpłatnych pierwszych 15 lub 30 minut, bezpłatna będzie cała pierwsza godzina. Po jej przekroczeniu opłata będzie naliczana na zwykłych zasadach.

Rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością - od początku tego roku w czterech miastach regionu korzystano z nich ponad 156 tys. razy, a system ma prawie 30 tys. zarejestrowanych użytkowników.

"Inwestycja w sieć wypożyczalni rowerów okazała się strzałem w dziesiątkę – mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu – np. dojeżdżając do pracy" – skomentował podczas konferencji prasowej w miniony poniedziałek prezydent Katowic Marcin Krupa. Darmowa godzina jazdy rowerem w Dniu bez samochodu ma jeszcze bardziej wypromować ten sposób poruszania się po stolicy Górnego Śląska.

W obchody Dnia bez samochodu już w ubiegłym tygodniu włączył się Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach, który zorganizował wspólną akcję z miejscowym klubem sportowym GKS Tychy. W ramach akcji w tyskich autobusach i trolejbusach można spotkać piłkarzy, wspólnie z kontrolerami sprawdzających bilety. Futboliści zapraszają na najbliższy mecz, rozdając wejściówki tym, którzy mają ważny bilet.

Autor: Patryk Osadnik (PAP)

Edytor: Bożena Dymkowska

osa/ mab/ dym/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląskie
Dzień bez samochodu
rower miejski
zrównoważony transport
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....