TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Śląscy policjanci na trasie z rowerzystami
PAP - Opublikowano: 04.07.2017 14:34:00
Zdj. Policja.pl

Rowerzyści są uczestnikami ruchu drogowego, należy na nich zwracać uwagę; oni również powinni bezpiecznie korzystać z dróg, być dobrze widoczni, oświetleni - przypominają śląscy policjanci, którzy w sobotę wyruszyli w trasę wraz z rowerzystami.

W sobotę funkcjonariusze śląskiej drogówki przejechali z kilkudziesięcioosobową grupą rowerzystów ulicami Tychów – sprzed urzędu miasta na tzw. dziką plażę nad Jeziorem Paprocany.

"Chcieliśmy pokazać, że rowerzyści są również uczestnikami ruchu drogowego, że należy na nich zwracać uwagę. Jednocześnie chcemy promować bezpieczeństwo wśród nich, przypominać, że powinni oni bezpiecznie korzystać z dróg, być dobrze widoczni, być oświetleni" - powiedział PAP nadkomisarz Tomasz Gogolin ze śląskiej komendy policji.

"Dlatego rozdajemy elementy odblaskowe; rozdawane są też zestawy oświetlenia, a jeden dzisiejszy solenizant otrzymał ładny kask – też w odblaskowym kolorze" - zaznaczył policjant.

To działanie śląskiej drogówki to część trwającej ogólnopolskiej akcji policji na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów, która z kolei wpisuje się w rozpoczętą w kwietniu br. z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji kampanię pod hasłem "Kręci mnie bezpieczeństwo".

W Warszawie np. w sobotę policja koordynowała paradę rowerzystów ulicami miasta, zakończoną przed stołeczną komendą, gdzie odbył się piknik edukacyjny.

Według danych Komendy Głównej Policji w całym kraju od stycznia do maja br. rowerzyści uczestniczyli w ponad 2,6 tys. wypadkach, w których zginęło 138 z nich, a niemal 2,4 tys. zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami były: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu i niedostosowanie prędkości do warunków.

Z kolei w całym 2016 r. rowerzyści uczestniczyli w Polsce w ponad 4,7 tys. wypadkach drogowych, w których zginęło ich 271. Na drogach woj. śląskiego w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło 130 rowerzystów.

Policjanci wskazują, że ponieważ rower nie wymaga rejestracji, trudno jest określić liczbę jego właścicieli. Zwracającą jednak uwagę, że nasilenie ruchu rowerowego jest dostrzegalne "gołym okiem". Według szacunków w 2016 r. sprzedaż rowerów wyniosła ok. 1 mln sztuk. Podobnie było w latach 2015 i 2014.

"Wynika z tego, że Polacy chcą uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzyści. Niestety, nie zawsze drogi są dla nich bezpieczne" - podkreślają funkcjonariusze. Dlatego policjanci ze śląskiej drogówki opracowali ulotkę dotyczącą rowerzystów - składającą się z dwóch części: jak należy zachowywać się na rowerze i jak należy traktować rowerzystów na drogach.

"To przełożenie na prosty język Kodeksu Ruchu Drogowego, o którego zasadach - choć większość z nas jeździ na rowerze, albo prowadzi samochód – często zapominamy. To m.in. przypomnienie, jak należy wyprzedzać jadącego rowerzystę i inne wskazówki wynikające z kodeksu, który nakłada na nas różne obowiązki, aby było bezpiecznie" - podkreślił Gogolin.

"Chcemy, żeby było bezpiecznie. To podstawowy nasz cel. Myślimy, że cenna jest każda inicjatywa, która to uświadamia – także tym osobom (...) przy plaży. Gdy zobaczą, że są rowerzyści, jest policja, coś się dzieje – może, gdy pojadą następnym razem samochodem i zobaczą rowerzystów, przypomną sobie, że trzeba ich ominąć trochę szerzej" - dodał policjant.(PAP)

mtb/ akw/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Policja
Komenda Główna Policji

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....