Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerowy Maj w 21 miastach i gminach w Polsce

infobike
04.04.2017 21:34
0 Komentarzy

Gdański pomysł na promocję roweru w szkołachzyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Do projektu „RowerowyMaj” włączyło się już 21 miast i gmin.

1 kwietnia podczas Bike Festiwal w AmberExpo odbyłasię konferencja prasowa inaugurująca czwartą już edycję kampanii?Rowerowy Maj”, która odbędzie się w dniach 4-31 maja.

Kiedy zaczynaliśmy w 2014 roku, w ?RowerowymMaju” udział wzięło dwa tysiące dzieci z 25 szkółpodstawowych Gdańska, rok później mieliśmy już 11 tysięcyuczestników z 60 placówek, w 2016 szkół i przedszkoli było już238, a liczba dzieci osiągnęła 59 tysięcy – wylicza MonikaEvini, koordynatorka kampanii ?Rowerowy Maj” w Gdańsku. – Terazw 21 miastach i gminach z całej Polski w akcji wystartuje 153tysiące dzieci, które chcą codziennie jeździć do szkoły narowerach, hulajnogach i rolkach i promować zdrowy, aktywny trybżycia. Do osiągnięcia liczby 400 placówek zabrakło zaledwietrzech szkół i przedszkoli.

Dużo, więcej, jeszcze więcej

Te rosnące dynamicznie statystyki biorą się stąd,że w zeszłym roku kampania przestała mieć lokalne, gdańskieznaczenie. Osiem samorządów, które w 2016 r. przystąpiły doprogramu, pozostały mu wierne, a dołączyło jeszcze kolejnych 12miast i gmin.

Do projektu włączyły się: Gdańsku, Sopocie,Gdyni, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Rybniku, Tychach,Elblągu, Płocku, Zamościu, Tczewie, Skawinie, Żukowie,Wadowicach, Włodawie, Pucku, Kalety, Nowym Dworze Gdańskim i wCedrach Wielkich.

W Gdańsku w tym roku po raz pierwszy w akcji udziałwezmą wszystkie (67) publiczne podstawówki i aż 51 przedszkoli – wsumie 36 tys. potencjalnych uczestników.

Coraz więcej przedszkoli zgłasza chęć udziałuw ?Maju”. Rodzice najmłodszych gdańszczan początkowo ostrożniepodchodzili do kampanii. Teraz często sami proszą, by ichprzedszkole wystartowało – mówi Monika Evini. – W majuminionego roku we wszystkich uczestniczących miastach odnotowaliśmy1 mln 300 tysięcy przejazdów do szkół na rowerach i hulajnogach.Jeżeli dzieci zaczną jeździć w innych miesiącach, tak jakjeździły przez ten jeden, wkrótce będziemy mieć w PolsceHolandię. Cieszy nas bardzo, że wszyscy zeszłoroczni partnerzy sąznów z nami i dziękujemy kolejnym za to, że będą z nami w tymroku. Mamy nadzieję na długoletnią współpracę.

Wierna stolica i nowy Puck

Warszawa weźmie udział w ?Rowerowym Maju” już poraz drugi.

Zaczynaliśmy z 55 szkołami, w tym roku do akcjiprzystąpi ich 83. Każda z placówek zostanie wyposażona w stojakirowerowe – mówi Edyta Mantorska z Zarządu Dróg Miejskich wWarszawie. – W szkołach startujących w kampanii, w każdejklasie prowadzić też będziemy warsztaty dla uczniów. To będądwie godziny lekcyjne poświęcone nie tylko przepisom ruchudrogowego. Będziemy zachęcać dzieci by wzięły odpowiedzialnośćza siebie i jeździły bezpieczne, a to nie zależy tylko odprzepisów. W ramach warsztatów będziemy też namawiać małychwarszawiaków do aktywnego trybu życia.

Puck po raz pierwszy zgłosił swój akces do kampaniii – jak mówi ze śmiechem Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta – odrazu ze stuprocentowym sukcesem (w mieście jest jedna jedyna szkołapodstawowa i jej uczniowie wezmą udział w rowerowej akcji).

Mamy wielkie szczęście, że nasze miastopołożone jest w takim dobrym towarzystwie: Trójmiasta i Gdańska,jesteśmy także częścią obszaru metropolitalnego. Dzięki temu zbliska możemy się przyglądać dobrym praktykom – opowiadaHanna Pruchniewska. – Dbanie o to, by młode pokolenie miałodobre wzorce na przyszłość, żeby prowadziło zdrowy tryb życia,to jest zadanie samorządów. Udział w ?Rowerowym Maju” daje nammożliwość realizowania tego zadania wśród najmłodszychmieszkańców. Wejście w tę kampanię wiele nie kosztuje, a zyskispołeczne mogą być olbrzymie – podkreśla burmistrz. -Zaangażowanie dzieci i rodziców w kampanię wymusi też na nasrozbudowę infrastruktury. Dróg rowerowych w Pucku mamy jeszczestanowczo za mało, trzeba będzie również zwiększyć liczbęstojaków pod szkołą. Wiem, że do naszego budżetu obywatelskiegozłożono projekt dotyczący właśnie tej kwestii. Jeśli nieprzejdzie w głosowaniu – w co wątpię – miasto postawi stojaki.

Rozbudowa infrastruktury parkingowej pod podstawówkamii gimnazjami w Gdańsku ruszyła w pierwszym roku kampanii, w 2016 r.dobiegła końca. W 2017 r. w tym zakresie ?na celowniku” będąprzedszkola.

Rywalizacja o miano najbardziej rowerowej szkoły wGdańsku (odbywa się w trzech kategoriach – podstawówki dużej,średniej i małej) oraz najbardziej rowerowego przedszkola wspartajest oczywiście długą listą nagród dla samych placówek,najaktywniejszych klas, czy też dla koordynatorów szkolnych (bardzoważna rola nauczycieli!).

Zobacz listętegorocznych nagród, które ufundowało ponad dwadzieściainstytucji i firm prywatnych.

Gdańszczanka ambasadorka

Kampania ?Rowerowy Maj” po raz drugi ma równieżswojego honorowego ambasadora. W tym roku tę rolę pełniła będzieNatalia Wodyńska-Stosik, thriatlonistka i autorka blogu TriMama,która po wygranej walce z ciężką chorobą zaczęła z sukcesemrealizować swoje sportowe marzenia.

Jestem gdańszczanką i bardzo cieszę się, żezostałam ambasadorką ?Rowerowego Maja”. Thriatlon od pewnegoczasu odgrywa wielką rolę w życiu moim i mojego męża, a przez toi naszych córek: pięcioletniej Marysi i trzyletniej Ani -podkreśla Natalia Wodyńska-Stosik. – Zdrowe i aktywne życieprowadzimy każdego dnia. Rozpoczęliśmy już sezon rowerowy, towspaniale, że przedszkole do którego chodzą nasze dziewczynki,również bierze udział w kampanii. Jakieś partie mojego treninguodbywać będę pewnie w trakcie wspólnej jazdy na rowerach doprzedszkola. Wspieram całym sercem ?Rowerowy Maj” i zachęcamwszystkich do udziału! Mam nadzieję, że akcja wkrótce będzie sięodbywała w każdym mieście i gminie w Polsce.

Komentarze