TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Rowerowy Maj po raz szósty. Od poniedziałku
PAP InfoBike.pl - Opublikowano: 04.05.2019 12:00:57
Kampania Rowerowy Maj w 48 polskich miastach i gminach

W 48 miastach i gminach, w tym w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie odbędzie się kampania "Rowerowy Maj". Akcja, którą w 2014 r. zainicjował Gdańsk, ma zachęcać przedszkolaki, uczniów podstawówek i pracowników tych placówek do używania rowerów.

Kampania wystartuje w poniedziałek 6 maja i potrwa do końca tego miesiąca. Jej uczestnicy otrzymają książeczki, w których będą zbierali naklejki przyznawane za każdy przyjazd do placówki edukacyjnej rowerem, ale też hulajnogą, na rolkach, wrotkach itp. Po policzeniu punktacji organizatorzy wyłonią zwycięską placówkę, klasę (bądź grupę przedszkolną), a także konkretnych uczniów, przedszkolaków i pracowników placówek.

Udział w tegorocznej edycji akcji zapowiedziało 856 placówek edukacyjnych z 48 polskich miast i gmin. Są wśród nich większe ośrodki miejskie takie, jak Gdańsk, Gdynia i Sopot, Warszawa, Kraków, Wrocław, Słupsk, Bydgoszcz, Płock, Zamość, Legnica, Elblągu czy Kielce. Wśród chętnych znalazło się też wiele mniejszych ośrodków miejskich i gminnych, a wśród nich Rybnik, Skawina, Płock, Dąbrowa Górnicza, Tczew czy Cedry Wielkie.

Każdy z samorządów biorących udział w akcji samodzielnie ustala pulę nagród, jakie otrzymają poszczególne placówki, klasy i indywidualni uczestnicy biorący udział w projekcie. W Gdańsku najaktywniejsi uczniowie, przedszkolaki i pracownicy placówek otrzymują zwykle nagrody rzeczowe, a zwycięskie klasy mogą liczyć na darmowe wyjścia do kina, aquaparku, kręgielni czy parku linowego.

Zasady bezpieczeństwa

Integralną częścią akcji jest też kampania informacyjna adresowana do młodych cyklistów i ich rodziców. Dzieci otrzymują przygotowane przez organizatorów akcji ulotki zawierające podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z jazdą na rowerze, z kolei rodzice dostają zestaw informacji pomagających dobrze przygotować dziecko do podróży dwuśladem.

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że "Rowerowy Maj" "poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii". Dodają, że akcja zachęca "dzieciaki do ruchu i aktywności, promuje zdrowy tryb życia i ekologiczną komunikację, zapobiega otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym".

Z kolei dla miast, które dołączą do kampanii, "jest ona doskonałym narzędziem promocji infrastruktury rowerowej, zrównoważonego transportu, a także skutecznym sposobem na walkę z porannymi korkami , w których coraz większy udział mają rodzice odwożący dzieci do szkoły czy przedszkola".

6 edycja

Akcja "Rowerowy maj" przeprowadzona zostanie po raz szósty. Jej pierwsza edycja miała miejsce w Gdańsku w 2014 r. i wzięły w niej udział 23 placówki edukacyjne. W kolejnych latach liczba placówek rosła, by w 2016 r. objąć już niemal wszystkie publiczne szkoły podstawowych w mieście i 29 placówek przedszkolnych.

W 2016 roku do zainicjowanej w Gdańsku kampanii przyłączyło się osiem innych miast. W 2017 r. chęć udziału w akcji zgłosiło już 14 innych miejscowości, a przed rokiem wzięły w niej udział placówki oświatowe z 30 polskich miast.

Więcej informacji na temat akcji znaleźć można na stronie https://rowerowymaj.eu.

W organizowanych przez miesięcznik RowerTour rankingach Gdańsk kilkakrotnie był honorowany tytułem najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Sieć dróg rowerowych liczy tu obecnie około 716 kilometrów, z czego ponad 122 kilometry to wydzielone drogi rowerowe, a pozostałe, to m.in. ulice z tzw. uspokojonym ruchem czyli z dopuszczalną prędkością do 30 km/h.

Badania przeprowadzone w 2016 r. pokazały, że 6 proc. wszystkich podróży w Gdańsku odbywało się z pomocą jednośladów. Generalnie w mieście rowerów było wówczas więcej niż samochodów: statystyczne gospodarstwo domowe posiadało 1,4 roweru oraz 0,85 samochodu. Wiosną w Gdańsku oraz kilkunastu innych ościennych miastach i gminach ruszył system roweru publicznego Mevo złożony całkowicie z pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
Rowerowy Maj

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....