Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerowe patrole w Toruniu

infobike
30.06.2015 23:30
0 Komentarzy

W Toruniu w sezonie letnim uruchamiana jest BezpiecznaStrefa Turystyczna. W jej ramach działają m.in. patrole rowerowe. Patrole takiekontrolują, poza centrum miasta, nadbrzeże. Jeden z patroli to patrolratowniczy, który tworzą przeszkoleni strażnicy miejscy wyposażeni m.in. wsprzęt do resuscytacji i defibrylator.

Większe bezpieczeństwo dzięki patrolom

Więcej patroli w rejonie starego miasta, rowerowe i wodnesłużby oraz punkt informacji i pomocy ? jak co roku w sezonie letnim w Toruniudziała Bezpieczna Strefa Turystyczna ? informuje oficjalna strona internetowaTorunia.

Już od lat w sezonie turystycznym policja i Toruńska StrażMiejska zwiększa liczbę patroli w rejonie Zespołu Staromiejskiego. Wzmożonedziałania rozpoczynają się na początku maja i trwają do października. Szczególnąuwagę funkcjonariusze  zwracają na osoby zachowujące się w podejrzanysposób – na potencjalnych sprawców kradzieży, rozbojów oraz zakłócających ład iporządek publiczny oraz na nietrzeźwych.

W ramach Bezpiecznej Strefy Turystycznej Straż Miejskaprowadzi także wspólne działania z Biurem Toruńskiego Centrum Miasta. Patrolemają polsko- i obcojęzyczne ulotki dla turystów, które mają pomagają poruszaćsię bezpiecznie po naszym mieście. Informacje na ulotce podane są w językupolskim, angielskim i niemieckim. Jest też na niej mapka ZespołuStaromiejskiego z zaznaczonymi parkingami, w tym miejscami dlaniepełnosprawnych, strefą wyłączoną z ruchu kołowego oraz obiektamiużyteczności publicznej.  Podano także kilka rad, jak strzec się przed złodziejamioraz ważne telefony alarmowe oraz do Informacji Turystycznej.

Budka Straży Miejskiej

Tak jak w ubiegłym roku, na Rynku Staromiejskim stoi budkaStraży Miejskiej. Jest opatrzona informacjami w języku polskim i angielskimoraz międzynarodowymi numerami pomocy dla turystów. W budce czuwa StrażnikMiejski znający doskonale język angielski oraz przeszkolony w zakresieinformacji turystycznej. W razie potrzeby można u niego nie tylko szukać uniego pomocy, ale także porady, co i gdzie warto zwiedzić, gdzie znaleźć noclegitp.   

Punkt pomocy i informacji jest czynny od poniedziałku dopiątku, w godzinach od 1000 do 1800 , w soboty od 10.00 do 19.00, a wniedzielę w godzinach od 1000 do 1500 . Będzie działał do 30 wrześniabr.

Nowością jest wyposażenie budki z alkotest. ? W ubiegłym roku wiele osób pytało, czy możesprawdzić swoją trzeźwość. To dobry nawyk, zanim po spożyciu alkoholu wsiądziesię za kierownicę, więc wyszliśmy potrzebie naprzeciw. Trzeźwość możnasprawdzić w godzinach pracy strażnika. Potem, kiedy w budce jest tylko ochrona,już nie ? mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej w ToruniuJarosław Paralusz.

Patrole rowerowe

Poza patrolami pieszymi nad bezpieczeństwem torunian iturystów czuwają także partole rowerowe. Jeden z nich to patrol ratowniczy.Tworzą go strażnicy miejscy przeszkoleni z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,posiadający tytuł ratownika. Funkcjonariusze są wyposażeni w profesjonalneurządzenia ratownicze: m.in. sprzęt do resuscytacji krążeniowo?oddechowej idefibrylator oraz komplet środków opatrunkowych.

Strażnicy strzegą nas nie tylko z lądu, ale i z wody. Jestto wspólny wodny patrol funkcjonariuszy straży miejskiej i policyjnego ogniwawodnego. Działa na podstawie corocznie podpisywanego porozumienia o zapewnieniumaksymalnego bezpieczeństwa w strefie turystycznej. Patrol wyspecjalizowanychratowników wodnych monitoruje Wisłę i jej nabrzeże w granicachadministracyjnych miasta z motorówki. Zasadniczo patrol wodny pływa w godzinachod 8.00 do 22.00, ale modyfikuje harmonogram pracy w zależności od potrzeb. W czasie,na przykład, święta miasta czy innych imprez masowych, czuwa dłużej.

Strażnicy – ratownicy wyposażeni są m.in. w lornetki, dziękiktórym mogą obserwować brzeg i koryto rzeki oraz megafon, który używany jestpodczas podejmowania interwencji w stosunku do osób przebywających na lądzie.Od strony lądu wspiera ich patrol rowerowy. Ten kontroluje nabrzeże. Obiejednostki: wodna i lądowa mają ze sobą stałą łączność, co pozwala im szybkoreagować w sytuacjach niebezpiecznych. Wspólne wodne patrole monitorują Wisłę i nabrzeże w sezonieturystycznym – od maja do połowy października.

 

Komentarze