Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerowe konsultacje społeczne w Toruniu

infobike
21.11.2016 17:56
0 Komentarzy

W Toruniu odbędą się konsultacje społecznena temat rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu w latach 2017-2023.Mieszkańcy będą decydowali m.in. o rozwoju sieci dróg rowerowych, miejscach nowych tras, standardzie dróg rowerowych oraz ułatwieniachrowerowych.

Obecnie w Toruniu sąprawie 104kilometry tras dla rowerów,w tym 85 kilometrów dróg dla rowerów, 16 kilometrów ciągówpieszo-rowerowych oraz 3 kilometry pasów dla rowerów. Ponad 82kilometry tras ma nawierzchnię asfaltową. Te dane pokazują ogromnypostęp wdziedzinie tworzenia udogodnień dla rowerzystów w naszym mieście,jaki dokonał się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dla porównaniawarto podać, że na początku roku 2006 w Toruniu było dostępnychjedynie 28 kilometrów ścieżek rowerowych ? czytamyna oficjalnej stronie internetowej Torunia.

Czym będzie Koncepcja?
Koncepcjarozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu na lata 2017-2023 stanowićbędzie podstawowydokument prezentującyzarówno bilans ostatnich 10 lat, jak i wizję rozwoju komunikacjirowerowej w Toruniu. Zdefiniuje na najbliższe kilka latnajważniejsze działania miasta w zakresie polityki rowerowej.Zaplanowany w niej będzie docelowykształt systemu tras* rowerowych w mieście,w zakresie obejmującym trasy główne czyli międzydzielnicowe,trasy zbiorcze czyli lokalne oraz rekreacyjne.Naszkicowane zostaną scenariusze i plany działań inwestycyjnychzmierzające do uzyskania spójności systemu tras, jak równieżprogram drobnych usprawnień mogących przynieść relatywnienajwiększe efekty w łatwości poruszania się rowerem po Toruniu.Zaproponowane zostaną także propozycje konkretnych rozwiązańtechnicznych dla poszczególnych elementów tras.

Dlatego właśnie takważne jest, bytorunianie korzystający z rowerów zaangażowali się wtworzenie tegodokumentu.

Jak jest tworzona Koncepcja?
Wramach tworzenia dokumentu zaplanowane zostały działaniazmierzające do pozyskania najważniejszych danych o obecnychwarunkach do przemieszczania się rowerem. Przeprowadzona została wterenie szczegółowa inwentaryzacja istniejącej na terenie miastainfrastruktury rowerowej (patrzmapa), wykonane szczegółowe badania ruchu rowerowego, poddanoocenie wdrażanie obowiązującej do końca 2016 koncepcji tras. Trwarównież analiza danych z wypadków z udziałem rowerzystów orazuproszczony audyt funkcjonowania Toruńskiego Roweru Miejskiego.Wszystkie informacje zamieszczone zostaną w Koncepcji.

Jak konsultujemy?
Konsultacjedokumentu odbywają się w dwóch etapach:

  • I etap – od 21 listopada do 5 grudnia 2016 r.
    to ankieta internetowa, za pomocą której zbieramy ważne informacje dotyczące toruńskich rowerzystów, ich preferencji i problemów, ich priorytetów w zakresie działań inwestycyjnych, oceny aktualnego stanu infrastruktury rowerowej i działań miasta w zakresie jej tworzenia. Wyniki ankiety będą doskonałym materiałem uzupełniającym dane zgromadzone w toku dotychczasowych prac nad koncepcją, takich jak wstępna propozycja docelowego szkieletu tras, mapa inwentaryzacyjna, mapa rozwoju infrastruktury rowerowej w latach 2006-2016 i będą wykorzystane do stworzenia finalnej wersji Koncepcji.

Przejdźdo ankiety rowerowej

Materiałem pomocniczym jest tu internetowa mapainwentaryzacyjna istniejących, realizowanych i docelowych trasrowerowych w mieście – patrz niżej, w „Materiałach do I etapukonsultacji”. Mapka bardzo ciekawa, zawierająca m.in. pakietzdjęć i filmów z przejazdów toruńskimi trasami rowerowymi.

Przejdźdo mapy inwentaryzacyjnej

  • II etap, który będzie przeprowadzony w 2017 r.
    to spotkanie otwarte, na którym będziemy prezentować roboczą wersję Koncepcji, poddawać ją ocenie mieszkańców, zbierać uwagi i propozycje zmian czy uzupełnień. W czasie drugiego etapu konsultacji wersja robocza dokumentu będzie oczywiście dostępna także w sieci internetowej.

Materiały do I etapu konsultacji:

Definicja:
* – Trasa rowerowa ? spójny ciągróżnych rozwiązań technicznych, który obejmuje w szczególnościdrogi dla rowerów, ciągi pieszo-rowerowe, pasy ruchu dla rowerów,kontrapasy rowerowe, ulice o ruchu uspokojonym, strefy zamieszkania,łączniki rowerowe, drogi niepubliczne (wewnętrzne) o małymnatężeniu ruchu.

Komentarze