TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Rowerowa sztafeta harcerzy wyruszy dookoła świata
PAP - Opublikowano: 29.05.2017 22:15:00
Rowerowa sztafeta harcerzy wyruszy dookoła świata

2,5 roku ma potrwać rowerowa sztafeta harcerzy dookoła świata Bike Jamboree. Celem wyprawy, która start i metę ma mieć w Gdańsku, jest promocja Polski, Gdańska i skautingu jako ruchu społecznego. Polska ubiega się o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. w Gdańsku.

Rowerowa sztafeta Bike Jamboree ma się rozpocząć w najbliższą sobotę o 10 w Śródmieściu Gdańska, na Targu Węglowym. Organizatorzy zachęcają do dołączenia się w przejeździe symbolicznego pierwszego odcinka trasy z Głównego Miasta na Wyspę Sobieszewską.

Anna Śledzińska z Fundacji Światowe Jamboree powiedziała PAP, że sztafeta może potrwać ok. 2,5 roku. Jej zakończenie planowane jest na jesień 2019 r. Harcerze chcą pokonać 35 tys. km podzielonych na 34 etapy i odwiedzić po drodze 21 krajów na półkuli północnej.

Po drodze chcą zatrzymać się w sierpniu br. w Baku, gdzie odbywać się będzie Światowa Konferencja Skautowa, na której zapadnie decyzja czy Polska otrzyma prawo organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Decyzja zostanie podana 16 sierpnia.

"Wierzymy, że kolejne, 25. Światowe Jamboree Skautowe w roku 2023, odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej i chcemy pomóc w tym, by właśnie tak się stało. Dlatego start i metę sztafety zaplanowaliśmy w Gdańsku" – wyjaśnia.

Drugi przystanek planowany jest w Wirginii Zachodniej w USA, gdzie w lecie w 2019 r. odbędzie się najbliższe Światowe Jamboree Skautowe. Śledzińska wyjaśniła, że właśnie z powodu uczestnictwa w zlocie w Wirginii uczestnicy wyprawy przez około rok będą podróżować na rowerach po Stanach Zjednoczonych.

Organizatorzy tłumaczą, że sztafeta nie jest wyczynem sportowym a jej celem nie jest ustanawianie rekordów. "Celem wydarzenia jest promocja Polski, Gdańska i skautingu jako ciekawego ruchu społecznego angażującego młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi" - tłumaczy Śledzińska.

Poinformowała, że w jednej zmianie sztafety jechać będzie sześć osób, czworo Polaków i dwie osoby z kraju, przez który akurat będą przejeżdżać. Założenie jest takie, że wśród rowerzystów z Polski przynajmniej dwie muszą być harcerzami.

Ekipy mają się zmieniać na trasie średnio co miesiąc. Większość trasy ma prowadzić przez "cywilizowane tereny". Śledzińska przyznała, że uczestnicy wyprawy "chyba najbardziej" przygotowują się do pokonania Syberii zimą oraz do przeprawy przez morze Beringa (z Rosji na Alaskę).

Sztafeta ma wystartować w sobotę o 10 z Targu Węglowego, przejechać przez Główne Miasto i Zielony Most na Wyspę Sobieszewską, gdzie zaplanowano Ptasi Piknik przy rezerwacie Ptasi Raj. Sztafeta jedzie z Gdańska na wschód przez województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie. Przed samym wyjazdem za granicę, 4 czerwca planowany jest rodzinny piknik rowerowy w Łukowie.

W sztafecie wezmą udział rowerzyści z Fundacji Światowe Jamboree, Stowarzyszenia Afryka Nowaka i różnych organizacji harcerskich. Relacje z trasy będą publikować m.in. National Geographic Traveler i Rowertour.

Miasto Gdańsk i Związek Harcerstwa Polskiego od czerwca 2015 r. wspólnie kandydują do organizacji w 2023 r. Światowego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej - dzielnicy Gdańska położonej w ujściu Wisły.

W związku z tym trwa już budowa mostu na Wyspę Sobieszewską a planowana jest np. budowa drogi łączącej ulice Turystyczną i Przegalińską. Koszty budowy infrastruktury związanej z wydarzeniem miasto szacuje na ok. 22 mln zł.

Jeżeli Gdańsk otrzyma prawo organizacji zlotu, to odbędzie się on na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. z udziałem ok. 40 tys. osób.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. Odbywa się od 1920 r. co cztery lata w innym miejscu na świecie. (PAP)

bls/ pat/
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wyprawa rowerowa
Gdańsk
harcerze
podróż
Bike Jamboree

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....