TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Rowerem w wirusa . W Helsinkach walka z epidemią wygląda zdecydowanie inaczej niż w Polsce.
PAP InfoBike.pl - Opublikowano: 13.04.2020 16:35:41
Rowerem w wirusa . W Helsinkach walka z epidemią wygląda zdecydowanie inaczej niż w Polsce. .

W stolicy Finlandii rowery są rekomendowane jako środek spowolniający epidemii koronawirusa. W ciągu 2,5 tygodnia dostęp do usługi wykupiło więcej osób niż na początku ubiegłego sezonu i odbyto już ponad 100 tys. przejazdów. 


Po zaleceniach służb ochrony zdrowia tej wiosny system rowerów miejskich uruchomiono nawet wcześniej niż zwykle. Według wytycznych Fińskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL), dzięki rowerom można zmniejszyć ilość kontaktów międzyludzkich stwarzających ryzyko zakażenia.

Obecnie należy unikać zatłoczonych miejsc oraz towarzystwa innych ludzi. Jeśli jednak ktoś musi się przemieszczać, rower jest obecnie "najlepszym sposobem poruszania się" – wynika z zaleceń THL. Użytkownik roweru miejskiego "pozostaje na otwartej przestrzeni i może zachować bezpieczny dystans od innych ludzi" - twierdzi THL. 

Rowerem do pracy

Rowery miejskie na przełomie marca i kwietnia stały się popularne wśród helsińczyków. Wprawdzie przez okres pierwszych dwóch i pół tygodnia odnotowano o 40 proc. mniej podróży niż w odpowiednim okresie roku poprzedniego (wtedy 175 tys.), ale według miejskich statystyków tegoroczny poziom rowerowych przejazdów wskazuje na "tendencję wzrostową".

"Zazwyczaj około 50 proc. użytkowników korzysta z rowerów miejskich by dojechać do pracy, ale ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, wiele osób pracuje zdalnie, więc przejazdów do pracy jest relatywnie mniej" – powiedziała główna ekspert w HSL Tarja Jaaskelainen. Podkreśliła, że na początku tego sezonu wykupionych zostało ponad 29 tys. sezonowych abonamentów – o tysiąc więcej niż na początku zeszłorocznego sezonu.

Higiena - głównie osobista

Rowery nie są dezynfekowane po każdy użyciu, co byłoby – jak wskazują władze miasta – niemożliwe, jednak zgodnie zaleceniami THL, użytkownikom przypomina się o higienie rąk oraz zakładaniu rękawiczek. Przeciętnie w letni dzień przycisków na pulpicie roweru służących do obsługi aplikacji oraz kierownicy dotyka około 20 tys. ludzi – podkreśla miasto w komunikacie dla rowerzystów.

Uruchomienie systemu rowerów miejskich w tym sezonie w obliczu rozprzestrzeniającej się infekcji koronawirusowej krytykowali niektórzy parlamentarzyści z opozycyjnych konserwatywnych ugrupowań, którzy wskazywali, że miejskie rowery będą "potencjalnym źródłem rozprzestrzeniającym koronawirusa".

Koronawirus? Jedziemy dalej!

"Rowery miejskie ułatwiają przemieszczanie się, szczególnie teraz, gdy należy unikać komunikacji publicznej" - odpowiedziała Jaaskelainen na pytanie czy są obecnie powody do zamknięcia systemu.

System rowerów miejskich działa także w sąsiadujących z Helsinkami miastach – Espoo (w ramach jednego systemu) oraz Vantaa (inny system), tworzących stołeczną metropolię, zamieszkaną przez ok. 1,2 mln osób. Łącznie do dyspozycji mieszkańców okręgu jest ponad 4,5 tys. rowerów.

Obecnie w samych Helsinkach jest najwięcej na tle całego kraju potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zachorowań na Covid-19 – ponad 950. W całej zaś ok. 5,5 mln Finlandii – blisko 2800. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower miejski
Helsinki
Finlandia
koronawirus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....