Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerem po Szlaku Orlich Gniazd

infobike
21.05.2019 18:05
0 Komentarzy

Szlak Orlich Gniazd doczekał się nowego szlaku rowerowego.Między Częstochową a Olsztynem można jeździć po nowej rowerowejtrasie o długości 2,5 km. Infrastruktura biegnie przez gminęOlsztyn, jest asfaltowa i ma 4,5 m szerokości.

Przedłużenie rowerowej trasy

Jak podał w poniedziałkowej informacji częstochowski magistrat,asfaltowa droga o szerokości 4,5 m z trasą rowerową zapewniaprzedłużenie istniejącej już wcześniej, ciągnącej się wzdłużdrogi krajowej nr 46 podobnej trasy – od granic Częstochowy domiejscowości Odrzykoń. Całość kosztowała gminę Olsztyn 2,5 mlnzł i została sfinansowana ze środków gminnych

Pierwsze łopaty na budowie tej trasy wbito pod koniec sierpnia ub.roku. Jak zapowiadano wówczas, budowę drogi zaplanowano do końcasierpnia br. Nowa droga połączyła istniejące szlakiroweroweod strony Częstochowy z ciągiem ulic na terenie Olsztyna: Asnyka,Kolejową, Lubomirskiego i Kazimierza Wielkiego.

W samej Częstochowie w pobliżu trasy na Olsztyn miasto prowadziobecnie inwestycję związaną z przebudową ul. Korfantego (I etap)- od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników. W jej ramachprzewidziano infrastrukturę pieszą irowerową. Do samejgranicy miasta droga zostanie doprowadzona w II etapie przebudowy ul.Korfantego (w tym roku powstanie projekt).

Już w tej chwili można dosyć wygodnie i różnymi drogamidojechaćrowerem z Częstochowy do Olsztyna, ale miasto chce dogranic miasta i olsztyńskiej ścieżki doprowadzić drogędlarowerów o podobnym standardzie, jak zrealizowany obecnieodcinek olsztyński” – zapewnił w poniedziałek częstochowskimagistrat.

Rowerem z Olsztyna do Przymiłowic

Po drugiej stronie Olsztyna władze gminy przygotowywały w ostatnichmiesiącach budowę kolejnej asfaltowej ścieżki z towarzyszącymjej chodnikiem, o długości ok. 1,5 km, wzdłuż położonej przydrodze nr 46 miejscowości Przymiłowice. Będzie ona przedłużeniemzbudowanej w ubiegłych latach ścieżkirowerowej od Olsztynado granicy Przymiłowic.

Będą to też kolejne już odcinki systemu drógrowerowychrozwijanych przez Częstochowę i okoliczne gminy – szczególnie wstronę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W lipcu ub. roku władzeCzęstochowy i sąsiedniego Mstowa udostępniły nowepołączenierowerowe między nimi.

Ścieżka o długości ponad 2 km była efektem listu intencyjnego,jakie Częstochowa i Mstów podpisały pod koniec 2015 r. Obie gminyzobowiązały się wtedy do budowy połączeniarowerowego odługości 700 m po stronie Częstochowy oraz 1,5 km po stronieMstowa.

Odcinek częstochowski został ukończony jeszcze w listopadzie 2016r. Oficjalne oddanie do użytku w zdecydowanej większościasfaltowego odcinka zbudowanego przez Mstów miało miejsce w lipcuub. roku na tzw. Przeprośnej Górce – znanym punkcie przystankowymdla zmierzających w kierunku Częstochowy pielgrzymek.

Mstów był pierwszą gminą, z którą Częstochowa podpisałaporozumienie ws. budowy połączeniarowerowego. W trakcierealizacji jest umowa z Olsztynem. Dotąd miasto doprowadziło teżwygodne trasyrowerowe, z okazji przebudowy dróg krajowych iwojewódzkich, także do gmin Konopiska i Rędziny.

Według informacji częstochowskiego samorządu tamtejszy systemdrógrowerowych liczy blisko 80 km, miasto stara się teżłączyć go z sąsiednimi gminami. Jeden z najdłuższych odcinkówsieci częstochowskich drógrowerowych (ok. 6,5 km), wzdłużul. Warszawskiej, łączący miasto z Rędzinami, powstał w 2015 r.

Brama na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Częstochowa w swoich materiałach promocyjnych akcentuje, że jestjedną z bram na Jurę Krakowsko-Częstochowską, przez którąbiegnie m.in. ok. 180-kilometrowy JurajskiRowerowy Szlak OrlichGniazd. Szlak ten prowadzi przez najatrakcyjniejsze krajobrazowotereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a zaczyna się wczęstochowskich Alejach Najświętszej Marii Panny.

Miasto przypomina też, że efektem współdziałania Częstochowy iOlsztyna jest m.in. niedawne uruchomienie specjalnej autobusowejlinii sezonowej 67R – z przyczepką dlarowerów.

Częstochowa deklaruje, że w ramach programu „LepszaKomunikacja” sukcesywnie inwestuje w infrastrukturęrowerową– w mieście jest coraz więcej nowych ścieżek, działająrowerymiejskie, w ub. sezonie uruchomiono też stronę internetową iaplikację „Brama Jury” (zawierającą propozycjekilkudziesięciu trasrowerowych). Nowe odcinki drógrowerowychpowstają obecnie z okazji budowanych centrów przesiadkowych, przytrzech częstochowskich dworach kolejowych).(PAP)


Komentarze