TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Rowerem po Szlaku Orlich Gniazd
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 21.05.2019 20:05:43
Rowerem po Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd doczekał się nowego szlaku rowerowego. Między Częstochową a Olsztynem można jeździć po nowej rowerowej trasie o długości 2,5 km. Infrastruktura biegnie przez gminę Olsztyn, jest asfaltowa i ma 4,5 m szerokości.

Przedłużenie rowerowej trasy

Jak podał w poniedziałkowej informacji częstochowski magistrat, asfaltowa droga o szerokości 4,5 m z trasą rowerową zapewnia przedłużenie istniejącej już wcześniej, ciągnącej się wzdłuż drogi krajowej nr 46 podobnej trasy - od granic Częstochowy do miejscowości Odrzykoń. Całość kosztowała gminę Olsztyn 2,5 mln zł i została sfinansowana ze środków gminnych

Pierwsze łopaty na budowie tej trasy wbito pod koniec sierpnia ub. roku. Jak zapowiadano wówczas, budowę drogi zaplanowano do końca sierpnia br. Nowa droga połączyła istniejące szlakirowerowe od strony Częstochowy z ciągiem ulic na terenie Olsztyna: Asnyka, Kolejową, Lubomirskiego i Kazimierza Wielkiego.

W samej Częstochowie w pobliżu trasy na Olsztyn miasto prowadzi obecnie inwestycję związaną z przebudową ul. Korfantego (I etap) - od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników. W jej ramach przewidziano infrastrukturę pieszą irowerową. Do samej granicy miasta droga zostanie doprowadzona w II etapie przebudowy ul. Korfantego (w tym roku powstanie projekt).

"Już w tej chwili można dosyć wygodnie i różnymi drogami dojechaćrowerem z Częstochowy do Olsztyna, ale miasto chce do granic miasta i olsztyńskiej ścieżki doprowadzić drogę dlarowerów o podobnym standardzie, jak zrealizowany obecnie odcinek olsztyński" - zapewnił w poniedziałek częstochowski magistrat.

Rowerem z Olsztyna do Przymiłowic

Po drugiej stronie Olsztyna władze gminy przygotowywały w ostatnich miesiącach budowę kolejnej asfaltowej ścieżki z towarzyszącym jej chodnikiem, o długości ok. 1,5 km, wzdłuż położonej przy drodze nr 46 miejscowości Przymiłowice. Będzie ona przedłużeniem zbudowanej w ubiegłych latach ścieżkirowerowej od Olsztyna do granicy Przymiłowic.

Będą to też kolejne już odcinki systemu drógrowerowych rozwijanych przez Częstochowę i okoliczne gminy – szczególnie w stronę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W lipcu ub. roku władze Częstochowy i sąsiedniego Mstowa udostępniły nowe połączenierowerowe między nimi.

Ścieżka o długości ponad 2 km była efektem listu intencyjnego, jakie Częstochowa i Mstów podpisały pod koniec 2015 r. Obie gminy zobowiązały się wtedy do budowy połączeniarowerowego o długości 700 m po stronie Częstochowy oraz 1,5 km po stronie Mstowa.

Odcinek częstochowski został ukończony jeszcze w listopadzie 2016 r. Oficjalne oddanie do użytku w zdecydowanej większości asfaltowego odcinka zbudowanego przez Mstów miało miejsce w lipcu ub. roku na tzw. Przeprośnej Górce – znanym punkcie przystankowym dla zmierzających w kierunku Częstochowy pielgrzymek.

Mstów był pierwszą gminą, z którą Częstochowa podpisała porozumienie ws. budowy połączeniarowerowego. W trakcie realizacji jest umowa z Olsztynem. Dotąd miasto doprowadziło też wygodne trasyrowerowe, z okazji przebudowy dróg krajowych i wojewódzkich, także do gmin Konopiska i Rędziny.

Według informacji częstochowskiego samorządu tamtejszy system drógrowerowych liczy blisko 80 km, miasto stara się też łączyć go z sąsiednimi gminami. Jeden z najdłuższych odcinków sieci częstochowskich drógrowerowych (ok. 6,5 km), wzdłuż ul. Warszawskiej, łączący miasto z Rędzinami, powstał w 2015 r.

Brama na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Częstochowa w swoich materiałach promocyjnych akcentuje, że jest jedną z bram na Jurę Krakowsko-Częstochowską, przez którą biegnie m.in. ok. 180-kilometrowy JurajskiRowerowy Szlak Orlich Gniazd. Szlak ten prowadzi przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a zaczyna się w częstochowskich Alejach Najświętszej Marii Panny.

Miasto przypomina też, że efektem współdziałania Częstochowy i Olsztyna jest m.in. niedawne uruchomienie specjalnej autobusowej linii sezonowej 67R - z przyczepką dlarowerów.

Częstochowa deklaruje, że w ramach programu "Lepsza Komunikacja" sukcesywnie inwestuje w infrastrukturęrowerową – w mieście jest coraz więcej nowych ścieżek, działająrowery miejskie, w ub. sezonie uruchomiono też stronę internetową i aplikację "Brama Jury" (zawierającą propozycje kilkudziesięciu trasrowerowych). Nowe odcinki drógrowerowych powstają obecnie z okazji budowanych centrów przesiadkowych, przy trzech częstochowskich dworach kolejowych).(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
Olsztyn
droga
Jura Krakowsko-Częstochowska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....