TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Rower miejski nadal zamrożony. Apele nie pomogły.
InfoBike.pl - Opublikowano: 20.04.2020 16:35:12
Rower miejski nadal zamrożony. Mimo wielu apeli.

W rozporządzeniu z 19 kwietnia, mimo wielu apeli, rząd utrzymał zapis, że "do odwołania zakazuje się korzystania z rowerów miejskich dostępnych publicznie".

W związku z epidemią koronawirusa, z rowerów miejskich nie można korzystać od początku kwietnia. Rząd wprowadził zakaz do 19 kwietnia, zatem wszyscy związani w rowerem miejskim - operatorzy systemów, użytkownicy, samorządy oraz aktywiści liczyli, że po tej dacie ograniczenie przestanie obowiązywać.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu nie ogłosił jednak zniesienia ograniczeń w tym temacie. 

Wszyscy zainteresowani zniesieniem ograniczenia apelowali więc do rządu, by w nowym rozporządzeniu nie zakazywał korzystania z rowerów publicznych.

Nextbike Polska, który dostarcza system rowerów miejskich do największych polskich miast, na swojej stronie zachęcał do wysyłania maili do Ministerstwa Zdrowia, z apelem o zniesienie zakazu korzystania z systemu.

Takich apeli było więcej.

Stowarzyszenie Rowerowy Poznań na swoim profilu zamieścił wzór listu do ministerstwa, który wystarczyło skopiować i podpisać:

"Rower w czasie trwającej pandemii jest bezpieczną alternatywą dla transportu zbiorowego. W wielu polskich miastach, w tym w Poznaniu, funkcjonują wypożyczalnie rowerów publicznych. Z analizy danych dotyczących czasów i tras przejazdu użytkowników wynika, że rowery publiczne są wykorzystywane przede wszystkim w celach transportowych, umożliwiając bezpieczne dotarcie do pracy czy na zakupy.

Niezrozumiałe jest zakazywanie funkcjonowania wypożyczalni rowerów publicznych przy jednoczesnym umożliwieniu funkcjonowania wypożyczalni hulajnóg elektrycznych, skuterów czy samochodów. Jeśli zakaz jest spowodowany obawą przed dotykaniem kierownicy roweru przez różnych użytkowników, to zakazane powinny być również wypożyczalnie innych niż rowery pojazdów. Problematyczne staje się korzystanie z transportu publicznego, gdzie użytkownicy dotykają np. foteli i poręczy" - apelował Rowerowy Poznań.

List wysłał także Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: "I my wnioskujemy do Ministerstwa o zniesienie zakazu funkcjonowania rowerów miejskich. Uważamy, że PRM to bezpieczny i bardzo istotny element systemu transportowego w naszym mieście" - czytamy na profilu facebookowym ZTM.

Podobne uwagi zgłosiły Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, Miasto Jest Nasze, Rowerowa Łódź czy Zielone Mazowsze.

Tymczasem w innych krajach europejskich sytuacja wygląda zgoła odmiennie. W Berlinie zaczęto wyznaczać specjalne szersze pasy rowerowe zamiast pasów ulic, a Budapeszt postawił na tymczasowe pasy rowerowe, jednocześnie zachęcając do korzystania z roweru podczas epidemii. Z kolei w Finlandii uznano, że podczas pandemii rower jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. Patrząc na to decyzja polskiego rządu może być tym bardziej niezrozumiała.

Dla Nextbike Polska rządowy zakaz oznacza w praktyce paraliż działalności. W większości miast rowery publiczne pozostały na stacjach, a zablokowana została możliwość ich wypożyczenia

W specjalnym komunikacie firma informuje:

Zakaz korzystania z rowerów miejskich będzie obowiązywał do odwołania. Rząd odrzucił stanowisko Nextbike Polska i apele przedstawiane w ramach prowadzonych w sobotę konsultacji kolejnego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

"Nadal będziemy przekonywać, że rower to bezpieczny indywidualny transport" - dodaje NextBike.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower
zakaz
wirus
Polska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....