TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Rower metropolitarny na Pomorzu z 17 mln zł dofinansowania
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 17.10.2017 19:10:35
Rower metropolitarny na Pomorzu z 17 mln zł dofinansowania

Rower metropolitarny na Pomorzu dostał ponad 17 mln zł dofinansowania. To efekt uchwały, którą podjął Zarząd Województwa Pomorskiego.

Całkowity koszt projektu wynosi 20 256 775,29 zł, z czego 85% (17 218 259,00 zł) zostanie pokryte ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. To będzie największy pod względem obszarowym projekt rowerów miejskich w kraju. Weźmie w nim udział 14 gmin.

Rower metropolitarny coraz bliżej

Rower miejski to codzienność kilkudziesięciu miast w Polsce. Czas najwyższy na Pomorze. Dlatego w 2016 r. do RPO WP wpisano projekt rowerów metropolitarnych, a w lipcu 2017 r. Stowarzyszenie Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot, odpowiedzialne za jego realizację, złożyło w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie. Projekt przeszedł pozytywną weryfikację pod względem formalnym i 13 października 2017 r. Zarząd WP zatwierdził jego realizację. Dzięki temu pierwsi rowerzyści przejadą się rowerami miejskimi jesienią 2018 r.

Kwotę ponad 17 mln zł uzupełnią budżety 14 gmin partnerskich –­ mówi Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWP. – Przeznaczymy ją na niezbędną infrastrukturę, czyli stacje dokowania, rowery, system informatyczny, na który składa się m.in. moduł geo-lokalizacji, wypożyczeń, rezerwacji, moduł serwisowy i integrujący system rowerowy z informacją pasażerską – wyjaśnia.

Projekt Systemu Roweru Metropolitarnego wykonany zostanie w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – Rowery publiczne na Pomorzu to jeden z elementów szerszego programu, przy pomocy którego realizujemy politykę spójności. Chcemy maksymalnie efektywnie wydać pieniądze na wszystko, co związane jest z transportem zbiorowym, poprawą jego jakości i atrakcyjności – wyjaśnia Szymański. – To też działania dążące do ograniczenia emisji CO2, w które wpisuje się ekologiczna komunikacja. Chodzi o to, by przesiadać się na rowery i transport miejski w codziennych podróżach i rezygnować z przejazdów samochodami do pracy – dodaje – informuje portal Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jest kasa, co dalej?

Stowarzyszenie OMG-G-S już pracuje nad dalszą realizacją inwestycji. – Cieszy nas decyzja marszałka. Byliśmy zaangażowani w tworzenie oceny merytorycznej i formalnej. Mieliśmy dużo pytań, dlatego dopasowaliśmy szczegóły projektu do wymagań urzędu. To świetna wiadomość, że wszystko się udało – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator projektu System Roweru Metropolitalnego. – Teraz prowadzimy prace nad specyfikacją istotnych warunków zamówienia, mając na uwadze to, że w niedługiej przyszłości chcielibyśmy ogłosić przetarg. Ze szczególną uwagą przyglądamy się aspektowi integracji roweru z systemem poboru opłat, czyli tzw. biletem metropolitarnym – dodaje Perycz-Szczepański.

Na ten element projektu trzeba jednak dłużej poczekać, ponieważ niedawno zawiązała się spółka zajmująca się tematem. Potrzebna jest szczegółowa koncepcja biletu metropolitarnego, by udało się opisać poziom integracji systemów. Im lepiej zostanie to nakreślone, tym łatwiej będzie wybrać właściwego operatora sytemu w drodze przetargu.

System rowerów IV generacji

Do projektu roweru metropolitarnego na Pomorzu włączyło się 14 gmin (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Żukowo, Reda, Rumia, Pruszcz Gdański, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo). Uruchomionych zostanie prawie 4 tys. rowerów (w tym 10 proc. rowerów elektrycznych) oraz ponad 7,5 tys. stacji rowerowych. Ich lokalizacje uzgadnianie były w ramach konsultacji społecznych.

Pomorski projekt jest inwestycją wyjątkową. – Będzie to największy pod względem obszarowym projekt rowerów miejskich w Polsce. To szczególna na tle kraju współpraca kilkunastu gmin, które razem przystąpiły do jego realizacji. – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański. – Cały system ma być dopasowany do współczesnych realiów – dodaje.

Rowery metropolitarne na Pomorzu są najnowocześniejszym systemem IV generacji, drugim w Polsce i dostępnym tylko w kilku krajach Europy. Jest on oparty o rowery z aktywnym GPS-em i wbudowanym terminalem, który pozwala na łatwiejsze i szybsze wypożyczanie. Pomorskie rowery dadzą także możliwość pozostawienia ich przy dowolnym stojaku, wyszukania najbliższego wolnego pojazdu z poziomu aplikacji oraz umożliwią wcześniejszą rezerwację.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pomorze
rower metropolitarny
województwo pomorskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....