TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Przybywa nowych tras rowerowych w Pomorskiem
InfoBike.pl - Opublikowano: 19.05.2020 19:35:17
Przybywa nowych tras rowerowych w Pomorskiem

Cały czas trwają prace na szlakach rowerowych w Pomorskiem. Tylko w ubiegłym roku wydłużyły się o 100 km, a w tym roku rowerzyści będą mogli korzystać z kolejnych zmodernizowanych lub całkowicie nowo wybudowanych tras. Już teraz dostępne są wygodne i malownicze trasy na Półwyspie Helskim, koronie wału przeciwpowodziowego Wisły w okolicach Tczewa oraz przez gminę Puck.

Od początku roku nowa trasa rowerowa powstaje w Jastrzębiej Górze na odcinku od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 215 z ul. Uzdrowiskową do ul. Żarnowcowej (przy planowanej przystani kajakowej na Czarnej Wodzie). To dobra informacja dla rowerzystów, ponieważ w zdecydowanej większości ta trasa rowerowa wykonana będzie z nawierzchni asfaltowej. Jedynie na odcinkach ciągu pieszo-rowerowego zastosowano nawierzchnię z kostki betonowej. Szerokość ścieżki rowerowej wyniesie 2 m.

Inwestycja to kolejny krok na drodze do połączenia infrastrukturą rowerową miejscowości położonych w zachodniej części gm. Władysławowo i budowy całego odcinka trasy R10, tworzącej pierścień z międzynarodową trasą rowerową EuroVelo 10/13.

To nie jedyne inwestycje w tej części województwa pomorskiego. Tylko w gm. Władysławowo docelowo powstanie w najbliższym czasie ponad 15-kilometrowy odcinek trasy EuroVelo 10/13, który w znacznej większości będzie wykonany z asfaltu i masy bitumicznej. A już teraz można wygodnie jeździć w gm. Hel. Kilka dni temu do użytku oddano 7 km popularnej trasy wzdłuż półwyspu na terenie Helu. Szlak w tym miejscu został wykonany w całości z wodoprzepuszczalnej i ekologicznej nawierzchni HanseVia.

– Ostatni odcinek na Półwyspie Helskim między Juratą a Helem szczególnie zasługuje na uwagę rowerzystów – mówi Michał Bieliński z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Ten fragment naszych tras długo czekał na modernizację i nareszcie możemy już niego korzystać. Wykorzystano tam nawierzchnię naturalną, lecz utwardzoną. Zobaczymy, jak sprawdzi się po nadchodzącym sezonie – podkreśla Bieliński.

Warto także rozważyć rowerowy wyjazd popularną trasą od Gnieżdżewa do Krokowej (gm. Puck). To 17-kilometrowa droga po dawnym nasypie kolejowym, która niedługo zostanie zmodernizowana i poszerzona.

Nowe trasy wzdłuż Wisły

Cztery kilometry drogi rowerowej już czekają na rowerzystów w mieście i gm. Tczew. Mowa o trasie na koronie wału przeciwpowodziowego Wisły, którą z powiedzeniem można wykorzystać podczas rodzinnych wycieczek rowerowych z dziećmi ze względu na łatwość i całkowite oddzielenie od ruchu samochodowego. Dodatkowo na miłośników czterech kółek czeka piękny widok na panoramę doliny Wisły.

Na rowerowy wypad warto wybrać się także do południowej części regionu tczewskiego. Do użytku został oddany most pieszo-rowerowy nad Strugą Subkowską. Południowa inwestycja objęła swoim zakresem przyległe drogi rowerowe aż do mostu (Most Knybawski) nad Wisłą przy drodze DK22.

Uroki jazdy na koronie wału Wisły docenią także rowerzyści, którzy wybiorą się na przejażdżkę w gm. Cedry Wielkie. Gotowa jest bowiem 7-kilometrowa, asfaltowa droga rowerowa przez Błotnik, Cedry Wielkie i Giemlice. Dodatkowo na trasie rowerzyści będą mogli wypocząć przy dwóch wygodnych i zadaszonych wiatach.

– Trasy na wałach wiślanych w gminach Tczew i Cedry Wielkie to wizerunkowe odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej – mówi Michał Bieliński. – Posiadają nawierzchnię asfaltową i znajdują się w najbardziej malowniczej części Doliny Wisły – zaznacza Bieliński.

Na zachodzie zmiany

Mowa tu o budowie drogi rowerowej i ciągu rowerowo-pieszego przy DW 203. Trasa połączy szlak EuroVelo 10/13, który biegnie przez województwo pomorskie i zachodniopomorskie. W tym miejscu już niebawem powstanie 12-kilometrowy odcinek sięgający aż do mostu na Słupi w Ustce. – Droga rowerowa jest już prawie gotowa – informuje Michał Bieliński. – Niebawem będzie można od strony granicy z województwem zachodniopomorskim rowerem dojechać do samej Ustki. Tamtejsze gminy wspólnie z powiatem słupskim w najbliższym czasie rozpoczną inwestycje w celu połączenia swoich odcinków – wyjaśnia Bieliński.

 


Co jeszcze wydarzy się na trasach w tym roku?

Rok 2020 jest bardzo obfity, jeśli chodzi o inwestycje w ramach projektu Pomorskie Trasy Rowerowe. – Mamy za sobą realizację już ponad 50 proc. inwestycji, a w tym roku zakończy się kolejny etap bogaty pod względem nowych, ciekawych odcinków – mówi Michał Bieliński. – Inwestycja w zachodniej części gm. Władysławowo powinna być już na wakacje gotowa. Pozostanie zatem do wykonania ostatni odcinek w gminie, wzdłuż rzeki Czarna Woda. Od niedawna w powiecie puckim można jeździć zupełnie nowym odcinkiem łączącym Puck z Błądzikowem wzdłuż drogi powiatowej. W tym roku liczymy też, że gmina Kosakowo rozpocznie swoje inwestycje, przez co uzyskamy ciągłość z Gdynią, która także przewiduje realizację inwestycji w północnej części miasta – wyjaśnia Bieliński.

Przejazd przez Trójmiasto jest praktycznie gotowy. Brakuje drobnych łączników, które sukcesywnie będą budowane. Natomiast wyjazd z Gdańska przez wał przeciwpowodziowy wzdłuż przekopu Wisły będzie gotowy dopiero w 2021 roku. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Rozpoczęcie prac planują także partnerzy z powiatu kwidzyńskiego, którzy będą budować drogi wzdłuż Wisły. Na Żuławach trwają właśnie także prace na wałach przeciwpowodziowych rzeki Tugi w powiecie nowodworskim. Niektóre odcinki są już gotowe, a na innych prowadzone są jeszcze roboty budowlane. – Od zeszłego roku gotowa jest już trasa wzdłuż Mierzei Wiślanej i zdobywa coraz większą popularność – tłumaczy Michał Bieliński. – Praktycznie z Gdańska można rowerem dojechać na mierzeję z wykorzystaniem promu w Mikoszewie. Taka wycieczka to prawdziwa rowerowa przygoda! – zachęca Bieliński.

Projekt Pomorskie Trasy Rowerowe to jednak nie tylko budowa samych tras rowerowych, ale również miejsc odpoczynku dla rowerzystów. Wiele z nich od dawna już funkcjonuje, chociażby w Krynicy Morskiej, Władysławowie, Cedrach Wielkich, Pucku. Planowane są kolejne. Łącznie będzie ich prawie 80. – Warto też wspomnieć, że z innego, międzynarodowego projektu rowerowego, w którym uczestniczył samorząd województwa pomorskiego, powstała nowoczesna wiata serwisowa dla rowerów – mówi Michał Bieliński. – Znajduje się w nadmorskiej miejscowości Poddąbie w gm. Ustka. Można w niej dokonać podstawowych napraw i regulacji roweru, a także zostawić swoje rzeczy w zamykanych na klucz szafkach – wyjaśnia Bieliński.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
droga
rower
pomorskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....