TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Poznań. Zmiany dla rowerzystów na rondzie Kaponiera
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 29.07.2019 17:08:36
Zdj. Urząd Miasta Poznania

W sierpniu rozpocznie się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na rondzie Kaponiera. Zmiany czekają również rowerzystów.

Jak tłumaczył poznański magistrat, celem zmian jest nie tylko polepszenie warunków jazdy, lecz także komfortu życia mieszkańców Starego Miasta i Jeżyc. Łatwiejszy będzie przejazd na trasie Łazarz - Winogrady, zmniejszy się ryzyko powstania zatorów na ulicach, poprawić się ma także jakość powietrza w śródmieściu.

Poprawa przepustowości dla transportu publicznego

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu Krzysztof Olejniczak wskazał, że "prace przy rondzie Kaponiera wynikają z dynamicznych zmian struktury ruchu w całym mieście". Jak mówił, "mają one też ułatwić i poprawić przepustowość dla transportu publicznego, a także dostosować ruch do obecnej sytuacji".

Olejniczak zaznaczył, że zmiany związane są też m.in. z projektowaną przebudową ul. Św. Marcin, na odcinku od mostu Uniwersyteckiego do al. Niepodległości wraz ze skrzyżowaniem al. Niepodległości i ul. Towarową, oraz wyznaczeniem dwukierunkowej drogi rowerowej w ul. Zwierzynieckiej łączącej Jeżyce z Centrum - na odcinku od ronda Kaponiera do ul. Mickiewicza.

Magistrat podał, że zmiany w ruchu wprowadzane będą etapami. W pierwszym, począwszy od sierpnia, przesunięty zostanie pas rowerowy znajdujący się na wjeździe na rondo Kaponiera od strony ul. Św. Marcin.

Zmiany infrastruktury rowerowej

"Rowerem będzie można przejechać w stronę ul. Zwierzynieckiej po istniejącej drodze rowerowej znajdującej się wzdłuż chodnika, po północnej stronie mostu Uniwersyteckiego. Z kolei wewnętrzny pas jezdni zostanie przeznaczony dla samochodów" – podał magistrat.

Dojeżdżając samochodem od strony ul. Św. Marcin do Ronda Kaponiera, kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy do skrętu w lewo przez rondo, jeden do jazdy na wprost i jeden do skrętu w prawo. Usprawni to ruch wyjeżdżających z centrum, którzy obecnie stoją w zatorze od pl. Mickiewicza i w ten sposób generują zwiększoną emisję spalin.

Magistrat podał, że przesunięty zostanie pas rowerowy znajdujący się na wjeździe na rondo Kaponiera od strony ul. Św. Marcin. Jednośladem będzie można przejechać na wprost w stronę ul. Zwierzynieckiej po istniejącej drodze rowerowej znajdującej się wzdłuż chodnika, po północnej stronie mostu Uniwersyteckiego. W tym celu trzeba będzie wjechać rowerem do śluzy rowerowej.

Rowerowy Poznań o zmianach

Andrzej Janowski ze Stowarzyszenia Rowerowy Poznań podkreślił, że rondo Kaponiera jest jednym z najważniejszych rowerowych skrzyżowań w mieście i to tu krzyżują się główne trasy.

"Kaponiera dla rowerzystów jest bramą wjazdową do centrum. Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o poprawę warunków na rondzie. Te tymczasowe zmiany pogorszą nieco przejazd rowerem przez rondo Kaponiera po jego północnej stronie. Natomiast zmiany docelowe, których wprowadzanie rozpocznie się w 2020 roku, zdecydowanie polepszą infrastrukturę rowerową w tym miejscu" – zaznaczył.

Docelowo w tym miejscu powstanie dwukierunkowa droga zamiast obecnego jednokierunkowego pasa rowerowego. Magistrat zaznaczył, że "jest to jedno z wyczekiwanych przez rowerzystów rozwiązań, którego projektowanie rozpocznie się w sierpniu tego roku, a budowa w przyszłym". Docelowa trasa w obu kierunkach na tej części ronda pozwoli znacznie szybciej podróżować jednośladami pomiędzy Jeżycami a centrum.

W celu sprawniejszego omijania centrum, również w sierpniu, wprowadzona zostanie kolejna zmiana na rondzie, która ma ułatwić przejazd z południowych do północnych osiedli miasta. Kolejne etapy, drugi i trzeci, będą wprowadzane już w przyszłym roku, gdy rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ul. Św. Marcin z al. Niepodległości oraz budowa dwukierunkowej drogi rowerowej w ul. Zwierzynieckiej. Ostateczna forma zmiany organizacji ruchu na rondzie Kaponiera uzyskana zostanie po zakończeniu obu inwestycji. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
droga
rondo Kaponiera
  • Michał Korzyński – 30.07.2019

    Powiedzmy sobie jasno i otwarcie bez politycznej poprawności naszego miasta, że rowerzyści na tym skrzyżowaniu nareszcie będą tam gdzie ich miejsce winno być od początku.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....