TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Poznań prognozuje 1,7 mln wypożyczeń roweru miejskiego
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 30.07.2018 17:49:12
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Rekordowe 1,7 mln kursów rowerem miejskim przewidują w tym sezonie prognozy operatora Poznańskiego Roweru Miejskiego (PRM). W tym tygodniu w stolicy Wielkopolski dokonano milionowego wypożyczenia miejskiego jednośladu.

Obecnie użytkownicy rowerów w Poznaniu mogą korzystać z 1,2 tys. pojazdów w 112 stacjach. W 2019 roku system zostanie poszerzony o tzw. rowery czwartej generacji. Nowe pojazdy będzie można zaparkować w dowolnym miejscu, a nie, jak dotychczasowe rowery, w specjalnych stacjach.

Poznański magistrat poinformował, że najpopularniejsza stacja roweru miejskiego mieści się w ścisłym centrum miasta, przy ul. Półwiejskiej. Użytkownicy PRM niezmiennie starają się odbyć podróż w dwudziestu pierwszych, bezpłatnych, minutach; średni czas jazdy przekracza 17 minut.

"Widać jednak, że coraz więcej osób wypożycza rowery na dłuższy czas, jadąc nimi nad jeziora i wracając stamtąd po kilku godzinach" – podał magistrat. W czołówce najpopularniejszych tras jest od kilku sezonów trasa łącząca Os. Sobieskiego z kampusem uniwersyteckim.

Przez pierwsze pięć lat funkcjonowania PRM, w latach 2012-2016, z rowerów skorzystano 671 tysięcy razy. W poprzednim sezonie miejskie jednoślady wypożyczono w Poznaniu milion razy. W trakcie obecnego sezonu Poznań będzie świętował 3 miliony wypożyczeń. Poznański Rower Miejski wystartował 15 kwietnia 2012 roku z siedmioma stacjami i 80 rowerami. Trzy lata później stacji i rowerów było pięć razy więcej, a liczba wypożyczeń przekroczyła 120 tysięcy.

W 2015 roku było niecałe 33 tys. użytkowników PRM. Obecnie jest ich ponad 135 tys.

Magistrat przypomniał, że w przyszłym sezonie szykują się spore zmiany w systemie PRM. Oprócz 1,2 tys. jednośladów w funkcjonujących obecnie na terenie Poznania stacjach, poznaniacy będą mogli korzystać z tzw. rowerów czwartej generacji. Będzie je można pozostawić w dowolnym lub wyznaczonym miejscu, ale bez potrzeby wpięcia w stację. Docelowo ma ich być 800.

"Rok 2018 jest ostatnim, w którym obowiązuje umowa z firmą Nextbike. Przy okazji nowego przetargu, który zostanie rozpisany, postanowiliśmy więc rozwinąć PRM o rowery czwartej generacji. W przyszłym roku po Poznaniu ma jeździć 500 takich jednośladów, a w kolejnych trzech latach, co roku będzie ich przybywać o kolejnych 100. Łącznie w 2022 roku do dyspozycji mieszkańców będzie więc ponad 2 tys. rowerów – powiedział wiceprezydent miasta Maciej Wudarski.

Wraz z wprowadzeniem nowego typu rowerów wyznaczone zostaną tzw. wirtualne stacje w których użytkownicy będą mogli zwracać rowery. Nie zmienią się ogólne zasady korzystania z PRM oraz taryfa opłat. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Poznański Rower Miejski
wypożyczalnia rowerów
Nextbike Polska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....