TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Półmetek Rowerowego maja w Gdańsku
GDANSK.PL - Opublikowano: 18.05.2016 00:29:41
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Podczas gdy dorośli gdańszczanie kręcą kilometry w rowerowej rywalizacji miast Europy, dzieci kręcą je dla siebie, dla swoich szkół i przedszkoli. Kampania ?Rowerowy Maj? osiągnęła półmetek. Uczestnicy czekają na ogłoszenie liderów akcji, a pod szkołami trudno znaleźć miejsce by zaparkować rower.

- Wiesz mamo, ?Rowerowy Maj? to dla mnie raj - powiedział mój siedmioletni syn Sambor podczas jednego z naszych majowych powrotów ze szkoły. Rymowankę swą wygłosił z tak wielkim przekonaniem, przenosząc na mnie swoją wielką dziecięcą radość z małej (wydawałoby się) rzeczy - z jazdy na rowerze, że nie mogłam się oprzeć by nie zacząć od niej artykułu.

Mamo, tato - ja nie chcę samochodem

Dziecięcą radość towarzyszącą kampanii ?Rowerowy Maj? doskonale zna jej koordynatorka Monika Evini z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Dzieci czerpią dużą satysfakcję z tej kampanii, również dlatego, że jest oparta na zdrowej rywalizacji, która potrafi podkręcić każde środowisko - tłumaczy Evini. - Uczestnicy za przyjazd do szkoły na rowerze lub hulajnodze zbierają naklejki, za które otrzymują później nagrody. To ich cieszy i motywuje. A gdy maj się kończy, dzieci nie chcą być znów wożone samochodem do szkoły i wywierają presję na rodzicach, by mogły dalej jeździć na rowerze.

I taki jest właśnie cel organizatorów - żeby zdrowy ?rowerowy nałóg? zaszczepić młodym gdańszczanom na stałe i przy okazji także ich rodzicom. Dużą rolę w zachęcaniu uczniów do rywalizacji odgrywają ich nauczyciele, a zwłaszcza szkolni koordynatorzy akcji, odpowiedzialni za przyznawanie dzieciom naklejek i zliczanie przejazdów odbytych przez ogół uczniów. To odpowiedzialna praca - na najbardziej aktywne szkoły i aktywnych uczniów czekają nagrody.

Na podstawie raportów od szkolnych koordynatorów jeszcze w tym tygodniu powstanie aktualna tabela liderów. Ogłoszenie najlepszych placówek w połowie trwania kampanii zawsze dodatkowo podkręca rywalizację między szkołami - zwłaszcza wśród tych, które są blisko podium.

Zdrowy nawyk nabyty w szkole

Szkoła Podstawowa nr 2 (w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 21) w dzielnicy Piecki-Migowo bierze udział w ?Rowerowym Maju? już od pierwszej edycji.

- Z roku na rok coraz więcej uczniów przystępuje do tej akcji. Bez wahania zaangażowaliśmy się od samego początku, bo to świetny pomysł. Poza tym: jesteśmy szkołą z klasami sportowymi, a to zobowiązuje - tłumaczy Marlena Grzelak, dyrektor SP nr 2. - Zauważyłam, że nasi uczniowie przyjeżdżają do szkoły na rowerze już nie tylko w maju. Dla wielu stało się to nawykiem. Zaczynają korzystać ze swoich jednośladów już w marcu i jeżdżą do jesieni, najwytrwalsi nawet zimą.

Jak mówi dyrektorka SP nr 2, coraz częstszy widok pod Dwójką to rowerowy duet rodzicielsko - dziecięcy. Rodzic dopilnowuje czy maluch dobrze przypiął swój pojazd i jedzie dalej, do pracy.

Właśnie dlatego w maju pod szkołą nie tworzy się ?samochodowy kocioł? tuż przed dzwonkiem na pierwszą lekcję. W innych miesiącach zmotoryzowani rodzice odwożący dzieci muszą się przeciskać przez zastawioną autami, wąską, osiedlową uliczkę - jedyną prowadzącą do SP nr 2.

Niektórzy uczniowie w drodze na lekcje mają całkiem spory dystans do pokonania - rejon szkoły sięga ul. Św. Huberta (boczna od ul. Myśliwskiej, tuż przy ul. Kartuskiej). Do klas sportowych uczęszczają również gdańszczanie spoza rejonu i potrafią dojeżdżać na swoich jednośladach na Piecki-Migowo z Chełmu i z Oruni (a po drodze wysokie ?góry?, w obie strony).

Kiedy rozpoczynają się lekcje, rowery i hulajnogi przypięte są nie tylko przy stojakach, ale także do balustrad, drzew i wszystkich możliwych miejsc przy budynku szkoły.

- Stojaków mamy naprawdę sporo i trudno byłoby umieścić ich więcej. Dzieci bez problemu znajdą inne miejsce gdzie można się ?przypiąć? - uważa Marlena Grzelak.

Garść majowych liczb

?Rowerowy Maj? odbywa się po raz trzeci. W pierwszej edycji udział wzięło 1700 uczniów, w drugiej 11 tys. W edycji 2016 r. o miano ?najbardziej rowerowej szkoły? współzawodniczyć będzie 30 tys. najmłodszych gdańszczan z 60 szkół podstawowych (wszystkie, poza jedną, to publiczne podstawówki) i z 30 przedszkoli. Podczas zeszłorocznej edycji 60 proc. podróży do gdańskich szkół uczestniczących w projekcie obyło się na rowerze lub hulajnodze.

Tegoroczna kampania jest wyjątkowa - po raz pierwszy wyszła poza Gdańsk. Ze sprawdzonego u nas wzorca korzysta osiem miast Polski, co daje 86 tys. potencjalnych uczestników z 236 szkół i przedszkoli.

 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
Rowerowy maj
kampania
promocja roweru

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....