TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Podsumowanie 4 lat Łódzkiego Roweru Publicznego
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 03.12.2019 17:32:06
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Prawie 6 milionów wypożyczeń w ciągu 4 lat – tak łódzki magistrat podsumował we wtorek działalność roweru publicznego w Łodzi. W przyszłym roku ma pojawić się nowy operator systemu, a także więcej rowerów i stacji.

Blisko 6 milionów wypożyczeń

"Łódzki Rower Publiczny cieszy się olbrzymią popularnością i bije rekordy wypożyczeń. System został uruchomiony 30 kwietnia 2016 r. Przez cztery sezony działalności rowery wypożyczono ponad 5,9 mln razy. Rekordowy był szczególnie rok 2018 r. z ponad 1,6 mln wypożyczeń, ale ten rok także zamykamy z ich imponującą liczbą – ponad 1,4 mln. Najpopularniejszą w tym roku stacją rowerową była ta u zbiegu ul. Piotrkowskiej i al. Piłsudskiego, która wyprzedziła przodującą w poprzednich trzech latach stację przy Manufakturze" – podkreślił Tomasz Andrzejewski z Zarządu Dróg i Transportu (ZDiT) w Łodzi na konferencji we wtorek.

Przetarg na operatora

Jak dodał, ogłoszony został przetarg na świadczenie usług systemu roweru publicznego w następnych latach. Zgodnie z wolą łodzian, ma on objąć kolejne osiedla, m.in. Chojny, Widzew. Teofilów. Będzie więcej stacji i rowerów - o ok. 500 nowych jednośladów, w tym m.in. rowery cargo i tandemy.

"W ciągu czterech lat do systemu roweru miejskiego zarejestrowało się ponad 81 tys. mieszkańców. Można przyjąć, że korzystał z niego co 9. łodzianin. Co ciekawe, na przestrzeni tych lat zmienił się sposób wypożyczania rowerów. W 2016 roku łodzianie robili to najczęściej za pomocą terminali i aplikacji mobilnej, obecnie najchętniej korzystają jedynie z aplikacji" – zaznaczyła Aleksandra Sokół ze ZDiT.

Według Sokół, mieszkańcy bardzo interesują się funkcjonowaniem systemu – do ZDiT docierały od nich liczne sygnały, dotyczące m.in. nowych lokalizacji stacji rowerowych. "Korzystamy z tych sugestii i mam nadzieję, że system, który uruchomimy w przyszłym roku będzie działał jeszcze lepiej i bił kolejne rekordy" – dodała.

Historia ŁRP

Łódzki rower publiczny ruszył w maju 2016 r. ze 100 stacjami i tysiącem rowerów. W ramach budżetu obywatelskiego łodzianie zgłaszali pomysły na kolejne lokalizacje i w 2017 r. zamówiono kolejnych 47 stacji. Doszły też stacje sponsorskie; pod koniec działania systemu do dyspozycji mieszkańców było 156 stacji i 1574 rowery - w tym 10 cargo.

Do tej pory w łódzkim systemie były stosowane rowery trzeciej generacji, tzn. takie, które dokuje się w stacjach. Jak informuje ZDIT, istnieje możliwość, że w nowym systemie pojawią się jednoślady czwartej generacji, które do działania nie wymagają stacji.

Nowy operator na przełomie roku

Wybór będzie zależeć od wyłonionego w przetargu operatora, który powinien być znany na przełomie roku. Termin uruchomienia nowego systemu roweru miejskiego określono dość późno, bo na 30 kwietnia, co niektórzy użytkownicy przyjęli z niezadowoleniem.

"Wydłużyliśmy okres pomiędzy podpisaniem umowy i uruchomieniem roweru, aby zwiększyć dostępność dla potencjalnych wykonawców. Wielu z nich obawia się, że będą mieli zbyt mało czasu na przygotowanie systemu – a będzie on duży, bo z dwoma tysiącami rowerów" – wyjaśniła Aleksandra Sokół.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
rower miejski
przetarg
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....