TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Płocki Rower Miejski zakończył pierwszy pełny sezon
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 04.12.2019 18:37:11
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Blisko 290 tysięcy wypożyczeń osiągnął Płocki Rower Miejski podczas pierwszego pełnego sezonu, który rozpoczął się 1 kwietnia i zakończył 30 listopada.

Pierwszy cały sezon PRM

W pierwszym pełnym sezonie funkcjonowania Płockiego Roweru Miejskiego, który trwał od 1 kwietnia do 30 listopada, jednoślady wypożyczono tam prawie 290 tys. razy. Z tej formy komunikacji korzystały tam najczęściej osoby od 18. do 39. roku życia - wynika m.in. z podsumowania Urzędu Miasta Płocka.

Według tych danych, w tegorocznym sezonie w ramach Płockiego Roweru Miejskiego działało 31 stacji z 304 jednośladami do wypożyczania wraz z patronacką siecią handlową stacji oraz punktem zlokalizowanym w pobliskim Gulczewie Nowym, w gminie Słupno.

Jak zaznaczył płocki Urząd Miasta, rok 2019 był pierwszym pełnym okresem funkcjonowania tam rowerów miejskich i w tym czasie, do końca listopada, system wypożyczania odnotował 23 tys. 64 użytkowników, z czego 8 tys. 768 osób to użytkownicy nowi, którzy zarejestrowali się w tym roku.

"W sezonie od początku kwietnia do końca listopada na terenie miasta rowery miejskie wypożyczono aż 287 tys. 359 razy, z czego 79 proc. wypożyczeń to wypożyczenia bezpłatne. Po rower chętniej sięgają mężczyźni - 54 proc., kobiety rzadziej - 46 proc." - podał w środę w szczegółowych wyliczeniach Urząd Miasta Płocka. Zwrócił przy tym uwagę, że "zdecydowana większość osób, które korzystają z Płockiego Roweru Miejskiego wypożycza go za pomocą aplikacji na smartfon - 92 proc., a tylko 8 proc. użytkowników korzysta z terminali na stacjach roweru miejskiego".

Najwięcej jeżdżą młodzi

Z opublikowanych danych wynika, że z Płockiego Roweru Miejskiego najchętniej korzystają ludzie aktywni zawodowo w wieku 30-39 lat oraz osoby uczące się i studiujące w wieku 18-25 lat. "Osoby z tych grup wiekowych stanowią ponad połowę wszystkich użytkowników roweru miejskiego" - podkreślił płocki Urząd Miasta. Dodał zarazem, iż statystyka pokazuje, że z roweru miejskiego częściej korzystają tam osoby jadące do pracy czy szkoły niż w celach rekreacyjnych, co jest charakterystycznym trendem dla dużych miast, gdzie funkcjonuje "rower miejski".

"Rowerem jeździmy średnio 19 i pół minuty, najczęściej po południu, miedzy godz. 15 a 21. Płocki rekordzista przejechał 217 minut rowerem miejskim. Z roweru najchętniej korzystamy w piątki, a najrzadziej jeździmy we wtorki, ale w stosunku do innych dni tygodnia nie występują duże różnice" - wskazał w wyliczeniach Urząd Miasta Płocka. Wspomniał przy tym, iż rekordowym dniem pod względem wypożyczeń była tam niedziela, 7 kwietnia - "wtedy z roweru miejskiego skorzystały aż 2202 osoby".

"Najchętniej wypożyczanym rowerem był pojazd o numerze 23917. Wypożyczono go 1422 razy w całym sezonie" - podano w statystykach Płockiego Roweru Miejskiego za okres od początku kwietnia do końca listopada. Według tych danych, korzystający tam z wypożyczalni rowerowych najchętniej jeżdżą główną magistralą rowerową, czyli drogą rowerową R-1, łączącą centrum miasta z peryferyjną dzielnicą Podolszyce, gdzie znajdują się największe osiedla mieszkaniowe i centra handlowe.

Rower miejski to strzał w 10

"Pierwszy, niepełny sezon funkcjonowania Płockiego Roweru Miejskiego pokazał, że jego uruchomienie było +strzałem w 10+. Rok 2019 potwierdził, że budowa sieci ponad 70 km dróg rowerowych w Płocku oraz uruchomienie roweru miejskiego przypadło do gustu płocczanom. Dziękujemy i zapraszamy w sezonie 2020" - podsumował Urząd Miasta Płocka.

Płocki Rower Miejski został uruchomiony w sierpniu 2018 r. w ramach zawartej wówczas umowy do 2020 r. między Urzędem Miasta a Nextbike Polska. W pierwszym, niepełnym sezonie w systemie działało tam 27 stacji wypożyczania, w tym 25 własnych i 2 patronackie, łącznie ponad 260 rowerów - w ciągu czterech miesięcy ich funkcjonowania odnotowano wówczas 145 tys. wypożyczeń.

Obecnie w Płocku sieć tras rowerowych to ok. 70 km. W 2018 r. oddano tam do użytku najdłuższą z nich – magistralę rowerową, której budowa kosztowała 8,5 mln zł, z czego ok. 3 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania. Inwestycja, prowadzona od końca 2017 r., obejmowała również budowę zjazdów, chodników oraz kanalizacji deszczowej i oświetlenia. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Płock
rower miejski
Nextbike

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....