TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Płocki Rower Miejski zakończył pierwszy pełny sezon
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 04.12.2019 18:37:11
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Blisko 290 tysięcy wypożyczeń osiągnął Płocki Rower Miejski podczas pierwszego pełnego sezonu, który rozpoczął się 1 kwietnia i zakończył 30 listopada.

Pierwszy cały sezon PRM

W pierwszym pełnym sezonie funkcjonowania Płockiego Roweru Miejskiego, który trwał od 1 kwietnia do 30 listopada, jednoślady wypożyczono tam prawie 290 tys. razy. Z tej formy komunikacji korzystały tam najczęściej osoby od 18. do 39. roku życia - wynika m.in. z podsumowania Urzędu Miasta Płocka.

Według tych danych, w tegorocznym sezonie w ramach Płockiego Roweru Miejskiego działało 31 stacji z 304 jednośladami do wypożyczania wraz z patronacką siecią handlową stacji oraz punktem zlokalizowanym w pobliskim Gulczewie Nowym, w gminie Słupno.

Jak zaznaczył płocki Urząd Miasta, rok 2019 był pierwszym pełnym okresem funkcjonowania tam rowerów miejskich i w tym czasie, do końca listopada, system wypożyczania odnotował 23 tys. 64 użytkowników, z czego 8 tys. 768 osób to użytkownicy nowi, którzy zarejestrowali się w tym roku.

"W sezonie od początku kwietnia do końca listopada na terenie miasta rowery miejskie wypożyczono aż 287 tys. 359 razy, z czego 79 proc. wypożyczeń to wypożyczenia bezpłatne. Po rower chętniej sięgają mężczyźni - 54 proc., kobiety rzadziej - 46 proc." - podał w środę w szczegółowych wyliczeniach Urząd Miasta Płocka. Zwrócił przy tym uwagę, że "zdecydowana większość osób, które korzystają z Płockiego Roweru Miejskiego wypożycza go za pomocą aplikacji na smartfon - 92 proc., a tylko 8 proc. użytkowników korzysta z terminali na stacjach roweru miejskiego".

Najwięcej jeżdżą młodzi

Z opublikowanych danych wynika, że z Płockiego Roweru Miejskiego najchętniej korzystają ludzie aktywni zawodowo w wieku 30-39 lat oraz osoby uczące się i studiujące w wieku 18-25 lat. "Osoby z tych grup wiekowych stanowią ponad połowę wszystkich użytkowników roweru miejskiego" - podkreślił płocki Urząd Miasta. Dodał zarazem, iż statystyka pokazuje, że z roweru miejskiego częściej korzystają tam osoby jadące do pracy czy szkoły niż w celach rekreacyjnych, co jest charakterystycznym trendem dla dużych miast, gdzie funkcjonuje "rower miejski".

"Rowerem jeździmy średnio 19 i pół minuty, najczęściej po południu, miedzy godz. 15 a 21. Płocki rekordzista przejechał 217 minut rowerem miejskim. Z roweru najchętniej korzystamy w piątki, a najrzadziej jeździmy we wtorki, ale w stosunku do innych dni tygodnia nie występują duże różnice" - wskazał w wyliczeniach Urząd Miasta Płocka. Wspomniał przy tym, iż rekordowym dniem pod względem wypożyczeń była tam niedziela, 7 kwietnia - "wtedy z roweru miejskiego skorzystały aż 2202 osoby".

"Najchętniej wypożyczanym rowerem był pojazd o numerze 23917. Wypożyczono go 1422 razy w całym sezonie" - podano w statystykach Płockiego Roweru Miejskiego za okres od początku kwietnia do końca listopada. Według tych danych, korzystający tam z wypożyczalni rowerowych najchętniej jeżdżą główną magistralą rowerową, czyli drogą rowerową R-1, łączącą centrum miasta z peryferyjną dzielnicą Podolszyce, gdzie znajdują się największe osiedla mieszkaniowe i centra handlowe.

Rower miejski to strzał w 10

"Pierwszy, niepełny sezon funkcjonowania Płockiego Roweru Miejskiego pokazał, że jego uruchomienie było +strzałem w 10+. Rok 2019 potwierdził, że budowa sieci ponad 70 km dróg rowerowych w Płocku oraz uruchomienie roweru miejskiego przypadło do gustu płocczanom. Dziękujemy i zapraszamy w sezonie 2020" - podsumował Urząd Miasta Płocka.

Płocki Rower Miejski został uruchomiony w sierpniu 2018 r. w ramach zawartej wówczas umowy do 2020 r. między Urzędem Miasta a Nextbike Polska. W pierwszym, niepełnym sezonie w systemie działało tam 27 stacji wypożyczania, w tym 25 własnych i 2 patronackie, łącznie ponad 260 rowerów - w ciągu czterech miesięcy ich funkcjonowania odnotowano wówczas 145 tys. wypożyczeń.

Obecnie w Płocku sieć tras rowerowych to ok. 70 km. W 2018 r. oddano tam do użytku najdłuższą z nich – magistralę rowerową, której budowa kosztowała 8,5 mln zł, z czego ok. 3 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania. Inwestycja, prowadzona od końca 2017 r., obejmowała również budowę zjazdów, chodników oraz kanalizacji deszczowej i oświetlenia. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Płock
rower miejski
Nextbike
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....