TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

PKM Katowice przygotowuje Katowicki Rower Miejski
InfoBike.pl - Opublikowano: 26.02.2019 09:46:50
PKM Katowice przygotowuje Katowicki Rower Miejski

W Katowicach, podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzeniem systemu wypożyczalni rowerów powierzone zostało miejskiemu przewoźnikowi, czyli PKM Katowice. To jedyne takie rozwiązanie w Polsce.  Start  "City by bike" zaplanowano na 1 kwietnia. Sezon potrwa do 1 listopada.

Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach dynamicznie się rozrasta. Zadebiutowała w 2015 roku, gdy testowano trzy wypożyczalnie. Rok później było ich już 11, a w 2017 roku – 35. W zeszłym roku Katowice miały największy i najdłużej działający system rowerów miejskich w regionie składający się z 54 stacji i 450 rowerów. Na rok 2019 zaplanowano kolejną rozbudowę systemu aż do 75 stacji.

Za projekt obejmujący dzierżawę urządzeń, rowerów oraz serwis odpowiada firma NextBike.

- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej, której istotną częścią jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, która w Katowicach cały czas rośnie i jest największa w całym województwie. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z 75 stacji. To nie jest nasze ostatnie słowo, gdyż docelowo w Katowicach, zgodnie z moimi zapowiedziami, w kolejnych latach będzie działało łącznie aż 150 stacji. Podjąłem także decyzję, by system funkcjonował od początku kwietnia do końca października, kiedy cieszy się największą popularnością - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach, w systemie Nextbike, zarejestrowanych jest już 41 tysięcy mieszkańców, którzy łącznie wypożyczyli w zeszłym roku rowery ponad 200 tysięcy razy. To pokazuje, że sprawdza się nasza strategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym – dodaje prezydent.

Nowe stacje

Sieć 54 stacji rowerów miejskich będzie dla mieszkańców dostępna od początku kwietnia. – Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się na rozwój systemu w trakcie sezonu. Przed nami dwie rozbudowy - w czerwcu o 12 stacji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego i w lipcu o dziewięć dodatkowych stacji realizowanych z inicjatywy prezydenta. Dodatkowo po analizie statystyk oraz infrastruktury rowerowej zdecydowaliśmy się na zmianę lokalizacji czterech stacji – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu i dodaje, że przeniesione zostają stacje Ligota PKP na teren Centrum Przesiadkowego Ligota, Nikiszowiec Św. Anny-Szopienicka na Nikiszowiec Szyb Wilson, Nikiszowiec Jantor na Skwer Zillmannów oraz Osiedle Ptasie Drozdów na Osiedle Ptasie Słowików.

Pierwsza rozbudowa systemu czeka nas 1 czerwca – gdy zainstalowanych zostanie 12 kolejnych stacji, które zostały wybrane głosami mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, m. in. na Osiedlu Paderewskiego, Dębie, Józefowcu, Brynowie, Burowcu i Zarzeczu. Kolejna rozbudowa zaplanowana jest na 1 lipca – wtedy pojawi się 9 dodatkowych stacji, m.in. przy Francuskiej 70, gdzie znajduje się filia urzędu miasta, a także w lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców podczas spotkań z prezydentem Katowic, tj. na placach Hlonda, Miarki i Grunwaldzkim, a także w Piotrowicach, Podlesiu, Panewnikach, Załężu i Dąbrówce Malej. Warto dodać, że w Katowicach funkcjonuje kilkanaście stacji sponsorskich – tj. takich, za które płacą firmy lub uczelnie z Katowic.

– Wspólnie pokazujemy, że współpraca miasta Katowice z biznesem, uczelniami czy centrami handlowymi ma wymierny efekt dla naszych mieszkańców. Sponsorskie stacje rowerowe znacząco podnoszą możliwości mieszkańców Katowic w zakresie podróżowania po mieście i pokazują, że społeczna odpowiedzialność biznesu i placówek naukowych sprawdza się u nas w praktyce – podkreśla Marcin Krupa. Obecnie trwają rozmowy i ostatnie ustalenia dotyczące ostatecznej liczby stacji sponsorskich, które będą działały w tym roku.

Więcej rowerów

W nadchodzącym sezonie wraz ze zwiększeniem ilości stacji zwiększa się także ilość rowerów - do ponad 600. Do dyspozycji mieszkańców ponownie będą rowery cargo, które służą do przewozu załadunku do 100 kg lub czworo małych dzieci. Ich ilość zostaje zwiększona dwukrotnie, co oznacza, że będzie ich 20. Dodatkowo powiększona ponownie zostanie stacja na Rynku, z której mieszkańcy w ubiegłych latach najczęściej wypożyczali rowery.

Na realizację systemu miasto Katowice chce przeznaczyć ponad 2 mln złotych. W ramach tej kwoty operator uruchomi dotychczasowe stacje, zamontuje kolejne, a także będzie odpowiedzialny za serwis systemu przez cały okres jego działania, tj. od 1 kwietnia do 1 listopada.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower miejski
Katowice
NextBike
  • Radosław Żywno – 26.02.2019

    w Szczecinku operatorem jest Komunikacja Miejska...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....