TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Pieszo i rowerem na Ukrainę przez przejście w Dołhobyczowie
PAP ren/ ann/ - Opublikowano: 23.06.2015 10:11:38
Przejście graniczne w Dołhobyczowie

Dobiegają końca prace na przejściu granicznym z Ukrainą w Dołhobyczowie (Lubelskie), które pozwolą na przekraczanie granicy pieszym i rowerzystom. Ma to udrożnić ruch na granicy i ułatwić jej przekraczanie mieszkańcom terenów przygranicznych oraz turystom. Planowane otwarcie przejścia dla pieszych i rowerzystów - 1 lipca.

?Trwają ostatnie ustalenia ze stroną ukraińską. Mam nadzieję, że od lipca, na razie w formie pilotażu, to ruszy. Wszystko wskazuje na to, że się uda i przez Dołhobyczów będą mogli przejść rowerzyści czy piesi? ? powiedział PAP wojewoda lubelski Wojciech Wilk.

Na przejściu wyznaczone będą oddzielne pasy dla ruchu pieszo?rowerowego. Przygotowania są już na finiszu. ?Obecnie trwają czynności związane z opracowaniem odpowiedniej technologii kontroli granicznej podróżnych w ruchu pieszym? ? powiedział rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki.

Ułatwieniem w uruchomieniu procedury ? jak zaznaczył Wilk - było to, że cała infrastruktura przejścia drogowego znajduje się po polskiej stronie, a wprowadzenie kolejnych funkcji nie wymaga dużych inwestycji.

?To najnowsze, nowoczesne przejście. Chcielibyśmy to zrobić niewielkim nakładem i w ramach tych środków, które mamy; wydzielić bezpieczny pas dla pieszych i rowerów, by nie mieszał się z tym ruch samochodowy. Muszą być też stworzone odpowiednie warunki dla pracy służb granicznych? ? zaznaczył wojewoda.

Dla władz gminy Dołhobyczów nowe możliwości na przejściu to szansa na ożywienie kontaktów między mieszkańcami przygranicznych terenów.

Sekretarz gminy Stanisław Staszczuk powiedział PAP, że na co dzień ludzie jeżdżą do Polski i na Ukrainę po zakupy; Ukraińcy chętnie też uczestniczą w organizowanych od kilkunastu lat w gminie festynach, rozgrywkach sportowych czy koncertach organizowanych pod hasłem Spotkania Kresowe.

?Infrastruktura po stronie ukraińskiej jest jeszcze słabo rozwinięta, ale urokliwe zakątki przygranicznych terenów wokół rzeki Bug przyciągają turystów. Organizowano tu m.in. rajdy rowerowe i wrażenia były bardzo pozytywne. Teraz będzie to łatwiejsze? ? dodał Staszczuk.

Wojewoda lubelski zaznaczył, że umożliwienie przekraczania granicy pieszo i rowerem jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane od dawna przez różne środowiska m.in. rowerowe, turystyczne, a także społeczności terenów przygranicznych, które chcą udrożnienia ruchu na granicy. ?Zaczęliśmy od Dołhobyczowa, bo tam było najłatwiej, bez wielkich nakładów finansowych. W przyszłości chcielibyśmy, aby na innych przejściach takie przejścia piesze i rowerowe organizować? - dodał Wilk.

O umożliwienie przekraczania granicy z Ukrainą pieszo i rowerem zabiega nieformalna grupa skupiona wokół portalu internetowego o Europie Środkowej ?Port Europa?. ?Starania o utworzenie tego przejścia trwały od 2013 r.? - powiedział jeden z koordynatorów kampanii społecznej na rzecz możliwości przekraczania granicy pieszo i rowerem Jakub Łoginow.

Obecnie takie przekroczenie granicy z Ukrainą jest możliwe tylko na przejściu w Medyce, a na granicy z Białorusią - w Białowieży. ?Taki stan rzeczy jest reliktem zimnej wojny i ówczesnego kultu samochodu, w którym prawa pieszych były na dalszym planie? ? napisali inicjatorzy akcji na portalu.

Ich zdaniem ?dyskryminacja pieszych? jest tylko na polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej granicy, bo co do zasady przejścia graniczne na świecie są dostępne dla osób, które chcą je przekroczyć pieszo.

Zakaz ruchu pieszego na przejściach z Ukrainą wynika z braku odpowiedniej infrastruktury. Granicę tę na większości przejść można przekroczyć tylko jadąc samochodem lub pociągiem. Wiąże się to z koniecznością czekania na odprawę, nieraz wiele godzin. Inicjatorzy akcji podkreślają, że odprawa pieszego czy rowerzysty na przejściu zajmuje znacznie mniej czasu niż samochodu czy pociągu.

Drogowe przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów zostało uruchomione przed rokiem. Powstało, aby odciążyć sąsiednie przejścia na Ukrainę w Hrebennem i Zosinie, z których korzysta wielu podróżnych, udających się do Lwowa. Przejście położone jest w ciągu drogi wojewódzkiej nr 844, prowadzącej z Chełma i Hrubieszowa do granicy; po stronie ukraińskiej najbliższym miastem jest Sokal.

Przejście jest przeznaczone dla samochodów osobowych, autobusów oraz busów i samochodów dostawczych o masie do 3,5 tony. Ma po siedem pasów odpraw po stronie wyjazdowej i wjazdowej, jego zakładana przepustowość wynosi 4 tys. samochodów i 30 autobusów na dobę. W przyszłości przewidziana jest rozbudowa przejścia o część towarową.

Budowa przejścia kosztowała ponad 147 mln zł, z czego 124 mln zł wydatkowano z rządowego "Programu Rozwoju Infrastruktury granicznej na polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2010-2013", ponad 22 mln zł pochodziło z unijnego "Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina" i przeszło 1 mln zł z budżetu państwa.

Od uruchomienia przejścia w czerwcu ub. roku do końca maja 2015 r. odprawiono tu łącznie ponad 305 tys. podróżnych i 124 tys. pojazdów.

Możliwość przekraczania granicy pieszo i na rowerze przez przejście Dołhobyczów-Uhrynów na razie zaplanowano na okres od 1 lipca do 31 grudnia br.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przejście graniczne

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....