TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Pierwsze elektryczne rowery dla miast i gmin GZM [FILM]
PAP InfoBike.pl - Opublikowano: 29.08.2019 10:30:54
Pierwsze elektryczne rowery dla miast i gmin GZM [FILM]

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, skupiająca 41 samorządów regionu, odebrała 46 z zamówionych 230 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Trafią one do urzędów miast i gmin GZM, poprzedzając planowane na 2021 r. uruchomienie elektrycznego Roweru Metropolitalnego.

Umowę na dostawę wartych ponad 2,2 mln zł 230 rowerów Metropolia podpisała w połowie lipca br. W środę jej przedstawiciele zaprezentowali pierwszą partię jednośladów wyjaśniając m.in., że chcą umożliwić urzędnikom miast i gmin członkowskich wyjazdy w podróże służbowe rowerami, a nie samochodami.

Pre-test Roweru Metropolitalnego

"Przekazując rowery gminom chcemy stworzyć urzędnikom możliwość, aby w podróż służbową jechali rowerem, a nie samochodem. Rowery na średnich dystansach są bezkonkurencyjne. Pozwalają ominąć uliczne korki, czy dojechać w trudno dostępne miejsca" – mówiła Karolina Wadowska, odpowiedzialna w zarządzie GZM m.in. za politykę rowerową.

"To również dla nas test przed uruchomieniem Roweru Metropolitalnego. Biorąc pod uwagę plany budowy infrastruktury drogowej dla rowerów, chcemy w ten sposób wesprzeć gminy, aby ich pracownicy mieli możliwość nadzorowania postępów tych prac, jeżdżąc służbowymi rowerami. Perspektywa użytkownika pozwoli ustrzec się wielu błędów, które mogłyby pozostać niezauważone z samochodu" - uznała Wadowska.

GZM wskazuje, że rower elektryczny dla urzędników, a także służb mundurowych, to jedno z działań, których celem jest zmiana nawyków mobilności mieszkańców. Metropolia chce promować zrównoważoną mobilność miejską i pokazywać, że rower to dobry środek transportu – również przy wykonywaniu obowiązków służbowych.


Zmienić podejście

Prezydent Sosnowca i wiceprzewodniczący zgromadzenia Metropolii Arkadiusz Chęciński mówił w środę, że Sosnowiec od kilku lat inwestuje w infrastrukturę przyjazną jednośladom. "Nowe drogi rowerowe, rowery miejskie i cała infrastruktura powodują, że poruszanie się po mieście staje się po prostu przyjemne" - ocenił Chęciński.

"Od momentu, w którym powstała Metropolia, wiedzieliśmy, że podejście do jednośladów w całym regionie zmieni się. (...) W Sosnowcu z części rowerów będą korzystali strażnicy miejscy oraz policjanci, których praca odbywa się głównie w terenie. To ułatwi im wykonywanie ich zadań, ale też da przykład mieszkańcom" - zasygnalizował prezydent Sosnowca.

Od Geobike

Przetarg na dostawę rowerów elektrycznych dla GZM wygrała firma GEOBIKE MFC ze Szczecina. Pierwszych 46 rowerów przyjechało do Metropolii już teraz - po jednym dla każdej z gmin członkowskich GZM. Będą korzystali z nich urzędnicy oraz policjanci i strażnicy miejscy. Kilka pojazdów pozostanie do dyspozycji pracowników urzędu metropolitalnego.

Kolejne prawie 190 rowerów będzie dostarczonych w czwartym kwartale tego roku. Najwięcej - 11 rowerów - trafi do Katowic, po 10 do Sosnowca, Zabrza, Bytomia oraz Gliwic. Wspomaganie elektryczne pozwoli urzędnikom lub funkcjonariuszom służb przejechać na jednym ładowaniu do 60 km. Rowery są wyposażone m.in. w bagażnik z sakwami i blokadę.

Liczba rowerów przyznanych poszczególnym gminom zależała od liczby mieszkańców oraz od obecności na ich terenie służb mundurowych – policji oraz straży miejskiej. Zgodnie z przyjętym algorytmem np. Będzin otrzyma osiem rowerów - cztery dla policji, dwa dla strażników miejskich, a dwa dla urzędników magistratu.

Rowery elektryczne te będą do dyspozycji urzędników i służb mundurowych przez cały czas. Przez najbliższe trzy lata za ich serwisowanie będzie odpowiedzialna firma, która wygrała przetarg.

Rowerem lub na kole

"Rowerem lub na kole" to jeden z projektów w ramach szerszego programu "Metropolia przyjazna rowerom", zmierzającego do zmiany nawyków transportowych mieszkańców. Realizując go, GZM zamierza m.in. uruchomić system wypożyczania elektrycznych rowerów miejskich - zakup 230 rowerów elektrycznych traktowany jest więc jako poprzedzający to test.

Jak zapowiadają przedstawiciele Metropolii, ich system będzie co najmniej dwukrotnie większy, od obecnie największej tego typu wypożyczalni rowerów elektrycznych w Polsce, czyli Roweru Metropolitalnego Mevo utworzonego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Rower Metropolitalny GZM może liczyć nawet ok. 10 tys. e-bików. Według wcześniejszych informacji na jego pilotażowe wdrożenie ma trafić ok. 20 mln zł.

Na początek września br. planowane jest podpisanie umowy na wykonanie koncepcji tego systemu – opóźnione wobec komplikacji przetargowych. Wykonawca koncepcji przedstawi różne modele biznesowe przedsięwzięcia i określi, który z nich będzie optymalny dla obszaru Metropolii. Sam elektryczny Rower Metropolitalny zostanie uruchomiony najprawdopodobniej w 2021 r.

Z tego względu Metropolia zaproponowała gminom, aby w 2020 r. utrzymać dotychczasowy system integracji wypożyczalni rowerów miejskich, których operatorem jest firma Nextbike, a który pozwala na przemieszczanie się i oddawanie rowerów pomiędzy zintegrowanymi wypożyczalniami.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
e-rower
GZM. Geobike

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....