TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Otwarto pierwszą w Polsce autostradę rowerową
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 01.10.2018 11:31:44
Zdj. Jaworzno.pl

W Jaworznie (Śląskie) oficjalnie otwarto w niedzielę Velostradę – określaną mianem rowerowej autostrady. Trasa liczy około 11 kilometrów, łącząc odległe dzielnice. Znalazły się na niej dwie kładki i tunel.

Jak podkreślają lokalne władze, to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Velostrada - łącząca Osiedle Stałe z centrum miasta - ma nawierzchnię asfaltową i linie oddzielające pasy ruchu, jest oświetlona. Na prawie 4 kilometrach to bezkolizyjna dwujezdniowa droga (z czterema pasami ruchu), 7 pozostałych kilometrów to jednojezdniowa trasa (z dwoma psami). Podobnie jak na "normalnej" drodze także na Velostradzie obowiązuje ograniczenie prędkości - do 50 km/h lub do 60 km/h nocą.

Obok części dla cyklistów powstał chodnik. "Jest nie tylko dla spacerowiczów, mogą z niego korzystać też np. rolkarze czy jeżdżący na hulajnogach. Nie mogą oni jednak korzystać z części rowerowej, czego będzie pilnowała policja" - powiedział PAP rzecznik Urzędu Miejskiego w Jaworznie Maciej Zaremba. Samochody mają całkowity zakaz wjazdu na Velostradę.

Z okazji niedzielnego otwarcia zorganizowano 16-kilometrowy rajd dla rowerzystów – Velostradą, ale także przez inne zakątki miasta. Wzięło w nim udział około tysiąca cyklistów. Na mecie na uczestników czekał gorący posiłek i wiele atrakcji, m.in. miasteczko rowerowe oraz występy artystyczne.

Budowa Velostrady kosztowała około 20 mln zł, z czego 8 mln zł to dofinansowanie unijne. Trasa została w znacznej części poprowadzona śladem zlikwidowanych przemysłowych linii kolejowych.

Velostrada powstała po to, by rowerzyści mogli łatwiej pokonywać dystans między odległymi częściami miasta. Samorząd liczy, że dzięki temu część mieszkańców zrezygnuje z jazdy samochodem na rzecz roweru. Podobne drogi od lat istnieją w Europie Zachodniej. Władze Jaworzna zapowiadają, że w mieście powstaną kolejne odcinki Velostrady.

Oddana właśnie do użytku trasa to część programu miasta związanego z transportem. Lokalne władze podkreślają, że - choć nie są przeciwnikami samochodów - zamierzają wyeliminować nadmierny i niepotrzebny ruch. Dlatego stawiają na centra przesiadkowe i komunikację elektryczną. W przyszłym roku chcą wprowadzić 200 rowerów miejskich, z czego 120 będzie miało napęd elektryczny.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Jaworzno
Velostrada
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....