TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Olsztyn w czołówce rowerowych miast w Polsce
INFOBIKE, UM OLSZTYN - Opublikowano: 05.11.2016 18:47:23
Olsztyn w czołówce rowerowych miast w Polsce

Olsztyn zajął ósme miejsce w rankingu miesięcznika Rowertorur na miasto przyjazne rowerzystom, spośród wszystkich 39 badanych miast.

W listopadowym numerze miesięcznika "Rowertour" przedstawione zostały wyniki czwartej edycji  ogólnopolskiego "Rankingu miast przyjaznych rowerzystom". Jest to zestawienie, które bardzo dokładnie analizuje "rowerowe" postępy dokonane w ciągu ostatnich dwóch lat. Ocena wydawana przez "Rowertour" jest uznawana za najbardziej miarodajną i wiarygodną spośród rozmaitych zestawień opisujących rozwój komunikacji rowerowej w polskich miastach. Najnowszy ranking obejmuje 39 miast, wśród których Olsztyn uplasował się na ósmym miejscu ? informuje Urząd Miasta Olsztyna.

- Stabilna pozycja Olsztyna w czołówce tego rankingu wynika z konsekwentnej realizacji celów określonych w 2009 roku - mówi olsztyński Oficer Rowerowy, Mirosław Arczak.

- Tempo naszych postępów z pewnością nie jest dla wszystkich satysfakcjonujące, ale spełnienie wielu oczekiwań wymaga znacznych nakładów finansowych. Istnieje jednak szeroka gama rozwiązań prostych, tanich i skutecznych, których stosowanie jest coraz popularniejsze w całym kraju, a dodatkowo, są szczególnie premiowane w tym rankingu. Są to rozwiązania bazujące na wykorzystywaniu istniejących dróg do łączenia na nich ruchu wszystkich pojazdów, w tym także rowerów. Bardzo często bowiem usilna separacja rowerzystów na niedoskonałych drogach dla rowerów prowadzi do powstawania większej ilości zagrożeń niż odpowiednio wykonana integracja pojazdów na jezdni. Myślę tu o pasach ruchu dla rowerów, śluzach dla rowerów, obszarowym uspokajaniu ruchu na osiedlach i w Śródmieściu, kontrapasach, organizowaniu ruchu rowerów "pod prąd" na ulicach jednokierunkowych ? dodaje Arczak.

Dobrą pozycję Olsztyna w tegorocznym rankingu zapewniły nowe drogi dla rowerów z asfaltową nawierzchnią, coraz powszechniej stosowana skuteczna separacja ruchu rowerów od pieszych, liczne inwestycje drogowe przyczyniające się także do rozwoju komunikacji rowerowej (w tym przede wszystkim budowa linii tramwajowej), kompleksowe udogodnienia wprowadzone na obszarze Starego Miasta, stale zwiększająca się liczba dobrych stojaków rowerowych, możliwość jazdy po miejskich parkach. Olsztyn wyróżnia się także bogatą ofertą cyklicznych imprez dla miłośników rowerowej turystyki, rekreacji i sportu, co jest efektem wieloletniej współpracy Urzędu Miasta ze środowiskami olsztyńskich rowerzystów.

Nie brakuje jednak działań, które muszą być intensywniejsze, aby poprawić warunki jazdy na rowerze. To natomiast pozwoliłoby wywindować Olsztyn w kolejnym rankingu.

? Duże i kosztowne inwestycje drogowe przyniosą nam w najbliższych latach kolejne elementy infrastruktury rowerowej - tłumaczy Oficer Rowerowy. - Jednak na ich tle jeszcze lepiej widać zalety rozwiązań niezbyt drogich, a rekomendowanych przez specjalistów na tereny gęsto zabudowane, takich jak nasze Śródmieście czy liczne osiedla. Powinniśmy brać przykład z liderów tegorocznego rankingu, czyli konsekwentnie i powszechnie uspokajać ruch samochodowy na dużych obszarach miasta, wyznaczać więcej pasów rowerowych i śluz dla rowerów oraz dopuszczać ruch rowerowy w obu kierunkach na ulicach jednokierunkowych. Niewątpliwie wciąż trzeba zwiększać liczbę stojaków rowerowych na terenie całego miasta, głównie przy szkołach, jako wyposażenie istotnych miejsc publicznych, a także przy węzłach przesiadkowych, aby wskazać mieszkańcom możliwość połączenia komunikacji rowerowej z prężnie rozwijającym się u nas transportem publicznym ? dodaje.

Drugim bardzo aktualnym rankingiem jest raport Fundacji Allegro All For Planet, który dokładnie charakteryzuje polskich rowerzystów. Bazą do wykonania tego zestawienia były dane o ponad 23 tysiącach rowerzystów z całego kraju. Raport wskazuje, iż 82 proc. olsztyńskich cyklistów regularnie korzysta z tego środka transportu, co daje czwarte miejsce w kraju. To badanie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowa-polska.pl


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
Fundacji Allegro All For Planet
Rowertour
badanie
ranking

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....