TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Olsztyn: mieszkańcy zdecydują, czy powstanie system roweru miejskieg
PAP ali/ mhr/ - Opublikowano: 31.07.2015 12:58:15
Fot. Z archiwum Nextbike Polska - Lubelski Rower Miejski

Mieszkańcy Olsztyna zdecydują czy w 2016 r. wprowadzony zostanie system roweru miejskiego. Mógłby być on alternatywnym wobec ruchu samochodowego oraz komunikacji zbiorowej środkiem transportu. Taki pomysł został zgłoszony do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Poinformował o tym PAP oficer rowerowy w urzędzie miasta w Olsztynie Mirosław Arczak.

Taka propozycja została zgłoszona jako projekt ogólnomiejski, na realizację którego przeznaczono 1 mln zł. Wniosek przeszedł weryfikację i w połowie sierpnia wraz z innymi projektami zostanie oficjalnie ogłoszony, a od września mieszkańcy głosując zdecydują, czy rower publiczny zostanie przez władze miasta zrealizowany w 2016 roku.

 

"Jeśli mieszkańcy zdecydują o wprowadzeniu systemu roweru publicznego w Olsztynie, ogłoszony zostanie przetarg na wybór operatora. Jeśli zapadnie decyzja o wprowadzeniu tego systemu, to na pewno nie będzie on wprowadzony tylko na rok, bo byłoby to nieskuteczne i niegospodarne, więc w kolejnych latach pieniądze na rower publiczny będą musiały się znaleźć" - podkreślił Mirosław Arczak.

 

Jak podał, zapisy o wprowadzeniu roweru publicznego znalazły się w dwóch ważnych dokumentach dotyczących rozwoju Olsztyna przygotowanych i przyjętych przez radę miasta Olsztyna w ostatnim czasie. Chodzi o Zintegrowany Program Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia w Olsztynie oraz Program Gospodarki Niskoemisyjnej w Olsztynie.

 

Dodał, że sam pomysł, by Olsztynianie i turyści mogli korzystać z miejskiego roweru powstał podczas I edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (OBO) 2 lata temu. Wówczas jednak pomysł ostatecznie nie został zrealizowany, ale zebrał dużo głosów mieszkańców, a w tym roku znów zgłoszono go jako propozycję do OBO.

 

Według Arczaka, aby miejski rower w Olsztynie okazał się sukcesem, w pierwszym etapie musiałoby się pojawić 300 bicykli zlokalizowanych w 30 stacjach na terenie śródmieścia. Wstępne szacunki wskazują, że taki program kosztowałby rocznie 1 mln zł. W dalszych latach mógłby on objąć do 60 stacji rowerowych w całym mieście.

 

Projekt publicznego roweru to możliwość wypożyczenia bezpłatnego albo za niewielką opłatą jednośladu, który pobiera się z wyznaczonych miejsc zwanych stacjami. Rower można zwrócić do tej samej stacji, z której się go pobrało albo do innej zlokalizowanej w innym miejscu.

 

Zainteresowanie wprowadzeniem pilotażowego systemu roweru miejskiego wyraziły władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak podkreślił rektor prof. Ryszard Górecki, rower stanowiłby idealny środek transportu, którym studenci i pracownicy mogliby się poruszać po kampusie, gdzie znajdują się zarówno budynki uczelniane jak i akademiki.

 

Według badań ankietowych, na które powołuje się oficer rowerowy, w Olsztynie liczącym 170 tysięcy mieszkańców jest 80 tys. rowerów. Obecnie w Olsztynie jest 70 kilometrów ścieżek rowerowych, w najbliższym czasie powstanie kolejnych kilka kilometrów.

 

Teraz, gdy w Olsztynie budowane są od podstaw 3 linie tramwajowe, co wiąże się z dużymi utrudnieniami w ruchu, wielu Olsztynian dojeżdża do szkół czy do pracy rowerami, rezygnując z samochodów. (PAP)

 
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
rower miejski
budżet obywatelski
oficer rowerowy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....