Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowości Poznańskiego Roweru Miejskiego na sezon 2019

infobike
26.02.2019 13:30
0 Komentarzy

1 marca rozpocznie się ósmy już sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. Na początku dostępnych będzie 1240 znanych już rowerów 3. generacji, które będzie można wypożyczyć na 113 stacjach. Wkrótce na ulice wyjedzie dodatkowo 475 rowerów 4. generacji, w tym 30 rowerów elektrycznych.

-„To kolejny sezon i kolejna planowana rozbudowa Poznańskiego Roweru Miejskiego. Dzięki takim przedsięwzięciom, ale również m.in. poprzez inwestycje w infrastrukturę transportu publicznego i tabor MPK, Miasto zachęca do korzystania z transportu publicznego. Efekty są widoczne: z każdym rokiem wzrasta zarówno liczba pasażerów komunikacji zbiorowej, jak i użytkowników roweru miejskiego” – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tylko w 2018 poznaniacy skorzystali z rowerów aż 1,65 miliona razy. To średnio 4 wypożyczenia na minutę przez cały, trwający 9 miesięcy, sezon! Liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi już niemal 150 tysięcy. Ich konta w systemie są wciąż ważne. Aby były aktywne, użytkownicy muszą jednak zaakceptować zmieniony Regulamin i zadbać, by były one zasilone niezbędną do wypożyczenia roweru kwotą 20 złotych.

Nowa generacja

-„Ten sezon wiele zmieni w funkcjonowaniu Poznańskiego Roweru Miejskiego. Zaczynamy z rowerami 3. generacji, które można wypożyczać na niezmienionych zasadach. Wkrótce jednak udostępnimy również rowery 4. generacji, w tym rowery elektryczne. Nie wymagają one stacji dokującej, będzie je można wypożyczać i zwracać w specjalnych strefach lub poza nimi poprzez komputer pokładowy lub aplikację mobilną” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Rowery 4G będzie można zwracać w obrębie specjalnych stref lub poza nimi. Ta druga opcja wiązać się jednak będzie z dodatkową opłatą w wysokości 5 zł. Największa strefa obejmie teren ograniczony I ramą komunikacyjną z wyłączeniem płyty Starego Rynku. Rowery będzie można zwracać tylko w miejscach, w których nie będzie on przeszkadzał innym użytkownikom drogi lub chodnika, ani zagrażał bezpieczeństwu. Ważne też, by lokalizacja była łatwo dostępna dla kolejnych użytkowników.

Cennikowo to samo

W cenniku Poznańskiego Roweru Miejskiego nie zaszły wielkie zmiany. Pierwsze 20 minut korzystania z roweru pozostaje bezpłatne, a dla użytkowników identyfikujących się kartą PEKA z imiennym biletem okresowym ważnym w strefie A czas ten jest wydłużony do 30 minut. Po ich przekroczeniu opłaty naliczane są zgodnie z cennikiem. Od marca, aby wypożyczyć rower, na koncie w systemie użytkownik musi mieć co najmniej 20 złotych. Dodatkowo za zwrot roweru 4G poza strefą naliczana będzie opłata w wysokości 5 złotych, a za wypożyczenie takiego roweru poza strefą i zwrot w jej obrębie użytkownik otrzyma bonus w wysokości 2 złotych w postaci doładowania konta.

Aby skorzystać z roweru, należy zarejestrować się w systemie Nextbike. Można to zrobić na stronie internetowej, poprzez aplikację mobilną lub terminal. Należy również pamiętać o zasileniu konta. Samo wypożyczenie jest bardzo proste – wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na terminalu, rowerze lub w aplikacji.

Sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego potrwa co najmniej do końca listopada.

Komentarze