TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Nowe węzły transportu zbiorowego za ok. 170 mln zł
PAP - Opublikowano: 29.05.2017 22:35:20
Nowe węzły transportu zbiorowego za ok. 170 mln zł

Jedenaście węzłów integracyjnych transportu zbiorowego powstanie lub zostanie przebudowanych w pomorskiej metropolii do 2020 roku. W Gdańsku, w Somoninie, Redzie, Pruszczu Gdańskim, Cieplewie, Pszczółkach oraz Rumi powstaną nowe przystanki, parkingi dla samochodów i rowerów oraz drogi dojazdowe.

W poniedziałek w Gdańsku marszałkowie województwa pomorskiego podpisali z przedstawicielami miast i gmin umowy o dofinansowaniu projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Pomorskiego 2014-2020 na budowę nowych lub przebudowę dotychczasowych węzłów integracyjnych transportu zbiorowego w obszarze pomorskiej metropolii.

Wartość nowych węzłów to prawie 170 mln zł, w tym dofinansowanie z UE wynosi 83,4 mln zł. Celem inwestycji jest zwiększenie efektywności i dostępności transportu zbiorowego w obszarze metropolii. Inwestycje dotyczą węzłów przesiadkowych w Gdańsku (przy stacjach: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Rębiechowo, Gdańsk Osowa), w Somoninie, Redzie, Pruszczu Gdańskim, Cieplewie, Pszczółkach oraz Rumi. Powstaną tam nowe lub zostaną przebudowane istniejące przystanki i wiaty, parkingi dla samochodów i rowerów oraz drogi dojazdowe, też ścieżki rowerowe do węzłów.

Pomorski Urząd Marszałkowski, dla którego rozwój transportu publicznego, zwłaszcza kolejowego jest jednym z priorytetów, w przesłanym komunikacie argumentuje, że "łatwy dojazd do węzłów i możliwość przesiadki np. na tramwaj, autobus, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej czy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zwiększą konkurencyjność komunikacji zbiorowej wobec transportu indywidualnego". "Dla podróżnych będzie on przede wszystkim szybszy i tańszy" - czytamy w komunikacie. Do przesiadania się z samochodu na rower mają też zachęcić mieszkańców aglomeracji nowe trasy rowerowe.

Inwestycje realizowane będą w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i wynikają ze Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot do roku 2020. Ma być zbudowanych lub przebudowanych 11 węzłów integracyjnych oraz 13 obiektów typu park&ride. Szacuje się, że z nowej infrastruktury rocznie skorzysta ok. 27,4 mln pasażerów.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, Aleksandra Dulkiewicz przypomina, że miasto "od lat namawia i zachęca gdańszczan do korzystania z komunikacji zbiorowej, a także z bardziej ekologicznych sposobów przemieszczania się niż własny samochód". Przyznała, że dzięki otrzymanemu dofinansowaniu uda się rozbudować infrastrukturę ułatwiającą korzystanie z transportu publicznego. Np. w ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie ma powstać parking na ponad 380 miejsc postojowych, zostaną rozbudowane drogi dojazdowe, rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego. Łącznie ma powstać ok. 26 km tras rowerowych w rejonie tego węzła.

Dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w gdańskim magistracie, Marcin Dawidowski tłumaczy, że w rejonie dzielnicy Osowa i wschodniej części gminy Żukowo powstanie węzeł integracyjny, który umożliwi dostęp do linii PKM dla transportu zbiorowego, rowerów, samochodów osobowych i pieszych. W Gdańsku planuje się rozbudowę sieci ścieżek rowerowych, zwłaszcza tras dojazdowych do węzłów przy stacjach Gdańsk Główny i Wrzeszcz oraz do przystanków SKM i PKM. Mają powstać trasy wzdłuż ulic: Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie i Kartuskiej oraz parking na 500 miejsc.

Przy stacji Gdańsk Wrzeszcz trasy rowerowe mają powstać wzdłuż ulic Jaśkowa Dolina i Dmowskiego, al. Grunwaldzkiej i al. Legionów oraz ul. Kołobrzeskiej i Jana Pawła II. Planowany jest parking rowerowy na 500 miejsc. Trasy rowerowe mają też powstać do przystanków Szybkiej Kolei Miejskiej i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – wzdłuż ul. Potokowej, Budowlanych, Nowatorów, al. Grunwaldzkiej. Szacuje się, że po zakończeniu realizacji projektów z usług węzłów integracyjnych w Gdańsku korzystać będzie rocznie około 16 mln pasażerów publicznego transportu zbiorowego. Węzły integracyjne, które mają ułatwić przesiadanie się i korzystanie z transportu publicznego mają powstać też w Somoninie, Redzie, Pruszczu Gdańskim, Cieplewie, Pszczółkach I w Rumi.

Zarząd Województwa Pomorskiego zakontraktował już ponad 52 proc. budżetu programu unijnego przewidzianego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020. Urząd podał, że jest to najlepszy wynik w kraju. Do tej pory zakontraktowano ponad 760 projektów o łącznej wartości 5,3 mld zł, w tym prawie 3,9 mld zł stanowią fundusze unijne. (PAP)

bls/ je/
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pomorze
Gdańsk
Somonn
Reda
Pruszcz Gdański
Cieplowo
Pszczółki
Rumia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....