TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Nowe obszary ograniczonej prędkości i drogi rowerowe w Katowicach
PAP - Opublikowano: 18.09.2017 19:46:39
Nowe obszary ograniczonej prędkości i drogi rowerowe w Katowicach

Kolejne strefy ograniczonej prędkości w mieście, nowe drogi rowerowe, godzina darmowej jazdy rowerem miejskim – w ten sposób Katowice obchodzą w tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), trwający od 16 do 22 września.

Pierwsza strefa ograniczonego tempa została wprowadzona na terenie Katowic w 2015 roku i objęła centrum miasta. Teraz ograniczenie prędkości wprowadzono również w dzielnicy Ochojec (os. Odrodzenia i ul. Szenwalda), gdzie wynosi 30 km/h. Kolejny obszar obejmuje Osiedle Tysiąclecia, gdzie nie można jeździć szybciej niż 40 km/h. "W dyskusji z mieszkańcami, władzami spółdzielni, policją i w oparciu o nasze analizy, podnieśliśmy tę prędkość do 40km/h" - wyjaśnił prezydent miasta Marcin Krupa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Strefa Tempo 30 w Katowicach ma na celu poprawę bezpieczeństwa i usprawnienie ruchu pieszych oraz rowerzystów. Według statystyk urzędu miasta, po wprowadzeniu ograniczenia prędkości do 30km/h, w ciągu roku w centrum miasta, liczba wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych spadła o ponad połowę w porównaniu z rokiem 2014.

W trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach zostanie również otwarta droga rowerowa łącząca ulicę Chorzowską z Osiedlem Witosa i trasą rowerową nr 103. "Przeznaczyliśmy w tym roku ok. 6 mln złotych na budowę nowych ścieżek rowerowych" – powiedział Krupa. "Powstaje absolutnie sieć transportu rowerowego, z której możemy korzystać i poruszać się praktycznie po całym mieście" – dodał.

"Zrównoważony transport to równowaga pomiędzy transportem indywidualnym, a transportem masowym, inaczej zwanym publicznym. Tak więc przymierzamy się do tego jako miasto" – zaznaczył prezydent miasta. Według danych urzędu miasta, 70 proc. osób poruszających się po Katowicach wybiera samochody osobowe, a pozostałe 30 proc. podróżujących decyduje się na komunikację miejską.

Nadzieję na rozwiązanie problemów komunikacyjnych prezydent Krupa pokłada w powstającej właśnie Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej: "Myślę, że tutaj z pomocną dłonią przyjdzie metropolia, która ma przejąć transport publiczny i zastanowić się nad rozwiązaniami, które spowodują wreszcie tę równowagę i odciążą też nasze miasta od ruchu indywidualnego".

Prezydent Krupa przypomniał również o realizowanych w mieście inwestycjach drogowych oraz centrach przesiadkowych, gdzie będzie można przesiadać się z samochodu do komunikacji miejskiej i w ten sposób szybciej dotrzeć do centrum Katowic.

W ramach ETZT, podobnie jak w innych europejskich miastach, 22 września kierowcy za okazaniem dowodu rejestracyjnego należącego do nich pojazdu oraz dokumentu ze zdjęciem, będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. W tym dniu Katowice proponują również wszystkim mieszkańcom darmowy przejazd zabytkowym tramwajem oraz godzinę darmowej jazdy miejskimi rowerami; w mieście jest 35 stacji rowerowych.

Patryk Osadnik (PAP)

osa/ lun/ js/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
przepisy
droga rowerowa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....