TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Nowe obszary ograniczonej prędkości i drogi rowerowe w Katowicach
PAP - Opublikowano: 18.09.2017 19:46:39
Nowe obszary ograniczonej prędkości i drogi rowerowe w Katowicach

Kolejne strefy ograniczonej prędkości w mieście, nowe drogi rowerowe, godzina darmowej jazdy rowerem miejskim – w ten sposób Katowice obchodzą w tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), trwający od 16 do 22 września.

Pierwsza strefa ograniczonego tempa została wprowadzona na terenie Katowic w 2015 roku i objęła centrum miasta. Teraz ograniczenie prędkości wprowadzono również w dzielnicy Ochojec (os. Odrodzenia i ul. Szenwalda), gdzie wynosi 30 km/h. Kolejny obszar obejmuje Osiedle Tysiąclecia, gdzie nie można jeździć szybciej niż 40 km/h. "W dyskusji z mieszkańcami, władzami spółdzielni, policją i w oparciu o nasze analizy, podnieśliśmy tę prędkość do 40km/h" - wyjaśnił prezydent miasta Marcin Krupa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Strefa Tempo 30 w Katowicach ma na celu poprawę bezpieczeństwa i usprawnienie ruchu pieszych oraz rowerzystów. Według statystyk urzędu miasta, po wprowadzeniu ograniczenia prędkości do 30km/h, w ciągu roku w centrum miasta, liczba wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych spadła o ponad połowę w porównaniu z rokiem 2014.

W trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach zostanie również otwarta droga rowerowa łącząca ulicę Chorzowską z Osiedlem Witosa i trasą rowerową nr 103. "Przeznaczyliśmy w tym roku ok. 6 mln złotych na budowę nowych ścieżek rowerowych" – powiedział Krupa. "Powstaje absolutnie sieć transportu rowerowego, z której możemy korzystać i poruszać się praktycznie po całym mieście" – dodał.

"Zrównoważony transport to równowaga pomiędzy transportem indywidualnym, a transportem masowym, inaczej zwanym publicznym. Tak więc przymierzamy się do tego jako miasto" – zaznaczył prezydent miasta. Według danych urzędu miasta, 70 proc. osób poruszających się po Katowicach wybiera samochody osobowe, a pozostałe 30 proc. podróżujących decyduje się na komunikację miejską.

Nadzieję na rozwiązanie problemów komunikacyjnych prezydent Krupa pokłada w powstającej właśnie Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej: "Myślę, że tutaj z pomocną dłonią przyjdzie metropolia, która ma przejąć transport publiczny i zastanowić się nad rozwiązaniami, które spowodują wreszcie tę równowagę i odciążą też nasze miasta od ruchu indywidualnego".

Prezydent Krupa przypomniał również o realizowanych w mieście inwestycjach drogowych oraz centrach przesiadkowych, gdzie będzie można przesiadać się z samochodu do komunikacji miejskiej i w ten sposób szybciej dotrzeć do centrum Katowic.

W ramach ETZT, podobnie jak w innych europejskich miastach, 22 września kierowcy za okazaniem dowodu rejestracyjnego należącego do nich pojazdu oraz dokumentu ze zdjęciem, będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. W tym dniu Katowice proponują również wszystkim mieszkańcom darmowy przejazd zabytkowym tramwajem oraz godzinę darmowej jazdy miejskimi rowerami; w mieście jest 35 stacji rowerowych.

Patryk Osadnik (PAP)

osa/ lun/ js/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
przepisy
droga rowerowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....