Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Niebawem ruszy rower miejski w Siemianowicach Śląskich

infobike
13.03.2019 15:34
0 Komentarzy

Pierwszy pełny sezon wypożyczalni rowerówmiejskich ruszy w ciągu dwóch miesięcy w Siemianowicach Śląskich.System będzie się składał ze 10 stacji i 100 rowerów.

O podpisaniu umowy na uruchomienie systemu z jegooperatorem, spółką Nextbike Polska, poinformował PAP w środęrzecznik siemianowickiego magistratu Piotr Kochanek. Jak zaznaczył,firma ma od wtorku do 60 dni na uruchomienie zamówionej usługi.

W ramach ubiegłorocznego pilotażu w Siemianowicachdostępne były cztery stacje, w których można było wypożyczaćjednoślady: Michałkowice, Węzłowiec, Tuwim i Centrum. W tym rokupowstaną dodatkowo stacje: Bytków, Chemik, pętla Alfreda, TuwimII, osiedle Ptasie i Bańgów.

W ub. roku siemianowicki pilotaż obejmował 32rowery – 27 standardowych, 2 tandemy, 1 familijny (cargo) i 2dziecięce. W tym roku system obejmie 85 rowerów standardowych, 10dziecięcych, 3 tandemy i 2 familijne.

Miasto chce, aby jego system rowerów miejskich byłzgodny z systemami w okolicznych miastach. Na terenieGórnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w ub. roku działałyteż systemy w Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Gliwicach, Tychach,Zabrzu czy Świętochłowicach (dwa ostatnie – pilotażowo).

Choć jednak wszędzie tam operatorem również byłaspółka Nextbike Polska, regulaminy w poszczególnych miastachzabraniały oddania roweru pożyczonego w jednym z nich – w innym.Aby rozwiązać ten problem, Metropolia porozumiała się zoperatorem.

Na mocy podpisanej we wtorek umowy przewidzianointegrację miejskich systemów rowerowych funkcjonujących naterenie GZM. Oznacza to, że użytkownicy systemu będą mielimożliwość zwrotu roweru standardowego w gminie innej, niż gminawypożyczenia, bez dodatkowych opłat.

Przedstawiciele Metropolii zastrzegli, że założeniataj umowy z operatorem wejdą w życie, o ile konieczne zmiany wswoich regulaminach i umowach zaakceptują miasta (członkowie GZM).

Koszty związane z wprowadzeniem możliwościwypożyczenia roweru miejskiego w jednej gminie, a oddania w innej,ma pokrywać GZM. „Mamy nadzieję, że miasta szybko isprawnie dokonają tego typu zmian, aby zintegrowane systemy rowerówmiejskich mogły zostać uruchomione już od 1 kwietnia” –mówił we wtorek metropolitalny oficer rowerowy Marcin Dworak.

Zakłada się, że ujednolicony zostanie także czastrwania sezonu rowerowego, który w miastach Metropolii, gdziezintegrowane zostaną wypożyczalnie rowerów miejskich, będzietrwał tak samo długo. W Siemianowicach Śląskich mają onefunkcjonować do 30 listopada br., podobny termin założono wGliwicach.

Umożliwienie przemieszczania rowerów miejskich tokolejne działanie Metropolii związane z rozwojem infrastruktury ipopularyzacją rowerów jako środka transportu. Pod koniec ub. rokuGZM przedstawił opracowanie dotyczące ujednolicenia standardówkształtowania infrastruktury rowerowej w gminach GZM.

Liczący 140 stron dokument precyzuje kwestiezwiązane z projektowaniem tras rowerowych, planowaniem ruchurowerowego czy wymaganiami technicznymi dla infrastruktury.Metropolia rekomenduje, aby wytyczne zostały przyjęte przez gminy wformie zarządzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dziękitemu jego zapisy będą obowiązywać na terenie gmin.

Ponadto, jeszcze w tym roku Metropolia planuje kupići przekazać 230 rowerów elektrycznych, które trafią dourzędników, policjantów i strażników miejskich na obszarze GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r.Organizacja – mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu- skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego,zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.

W tym roku na terenie Górnośląsko-ZagłębiowskiejMetropolii wystartowały już rowery miejskie w Gliwicach (1 marca).21 marca, w pierwszy dzień wiosny, ruszą one w Chorzowie, a od 1kwietnia w Katowicach, Tychach i Sosnowcu. Dotąd informacji nt. datyuruchomienia swojego zapowiedzianego już systemu nie podało Zabrze.

Firma Nextbike działa w Polsce od 2011 r. nalicencji Nextbike GmbH – niemieckiej firmy działającej w ponad 150miastach w 25 krajach. Pierwszy krajowy system roweru miejskiegoNextbike Polska uruchomił we Wrocławiu w czerwcu 2011 r.(PAP)

Komentarze