TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Na rower, by mieć zdrowsze serce
NAUKA W POLSCE, INFOBIKE - Opublikowano: 07.01.2020 19:29:27
Na rower, by mieć zdrowsze serce

Chodzenie pieszo oraz dojeżdżanie na rowerze do pracy mogą mieć związek z mniejszą liczbą zawałów serca - informuje "European Journal of Preventive Cardiology".

Aktywność fizyczna a zdrowie

Współautorami nowego badania specjalistów z University of Leeds są Alistair i Jonny Brownlee, zdobywcy medali olimpijskich w triathlonie i absolwenci tegoż uniwersytetu. Jak sugerują uzyskane wyniki, aktywne, wymagające wysiłku fizycznego podróżowanie może zapewnić istotne korzyści zdrowotne.

Do pracy na rowerze

Według nowego badania dojeżdżanie rowerem i chodzenie pieszo do pracy wiązało się z mniejszą liczbą zawałów serca u 43 milionów dorosłych w Anglii. Przeanalizowano dane ze spisu powszechnego z roku 2011, które objęły 43 miliony osób w wieku 25–74 lat zatrudnionych w Anglii.

Na obszarach gdzie chodzenie pieszo lub jazda rowerem do pracy były częstsze w 2011 r., częstość zawałów serca zmniejszyła się w ciągu następnych dwóch lat zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Brak aktywności fizycznej, nadwaga, palenie tytoniu i cukrzyca są ważnymi czynnikami ryzyka chorób serca.

Po ich uwzględnieniu naukowcy odkryli, że aktywne dojazdy do pracy były w niektórych przypadkach powiązane z dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi. W przypadku kobiet, które chodziły do pracy, w następnym roku nastąpiło zmniejszenie liczby zawałów serca o 1,7 proc. W przypadku mężczyzn, którzy przejechali rowerem do pracy, w następnym roku także nastąpiło zmniejszenie liczby zawałów serca o 1,7 proc.

Aktywnie podróżujący

Jako aktywnie podróżujące do pracy zdefiniowane zostały jako osoby, które zgłosiły swój główny środek transportu jako "rower" lub "pieszo" w brytyjskim spisie powszechnym.

Wskaźniki aktywnego podróżowania różniły się znacznie pomiędzy różnymi lokalizacjami w całej Anglii, przy czym na niektórych obszarach zaledwie 5 proc. osób podróżowało pieszo lub rowerem do pracy, w porównaniu z aż 41,6 proc. na innych obszarach.

W danych ze spisu powszechnego z roku 2011 wyraźna była również różnica płci. Do pracy jeździ rowerem więcej mężczyzn niż kobiet (3,8 proc. vs. 1,7 proc.), ale do pracy chodzi więcej kobiet niż mężczyzn (11,7 proc vs 6,0 proc.).

"Chociaż nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że aktywna podróż do pracy obniża ryzyko zawału serca, badanie wskazuje na taki związek" - zaznaczył główny autor, prof. Chris Gale, konsultant kardiolog z University of Leeds. - Efekt aktywnego dojazdu do pracy jest dość niewielki w porównaniu z silniejszymi determinantami zdrowia sercowo-naczyniowego, takimi jak palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca i regularne ćwiczenia. Jednak badanie to wyraźnie sugeruje, że wysiłek w drodze do pracy może potencjalnie przynieść ogólnokrajową poprawę dotyczącą zdrowia i dobrego samopoczucia". (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower
praca
dojazdy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....