TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Lublin promuje jazdę na rowerze wśród przedszkolaków
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 15.02.2019 20:06:21
Lublin promuje jazdę na rowerze wśród przedszkolaków

Na przełomie listopada i grudnia 2018 roku Lublin przeprowadził kampanię "Rowerowe Przedszkole", w której wzięło udział blisko 4 tys. przedszkolaków z 44 przedszkoli.

Do zorganizowania kampanii "Rowerowe Przedszkole" skłonił Urząd Miasta Lublina sukces akcji "Rowerowa Wiosna". Zimowa kampania wśród przedszkolaków "Rowerowe Przedszkole – edukacja rowerowa od najmłodszych lat" miała na celu zwiększenie świadomości i wiedzy dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat).

Edukatorami byli doświadczeni trenerzy z lubelskich organizacji pozarządowych zajmujących się ruchem rowerowym. W całym Lublinie w zajęciach wzięło udział prawie 4 000 dzieci z 44 przedszkoli. W ramach "Rowerowego Przedszkola" zakupiony został rower transportowy ze wspomaganiem elektrycznym – informuje oficjalny portal internetowy Lublina.

Przedszkolaków uczono m.in. takich zagadnień jak: poruszanie się rowerem samemu i z opiekunem, zasady poruszania się rowerem, ekologiczne skutki jazdy rowerem. Zajęcia trwały godzinę i obejmowały również dyskusję, rysowanie i pokazy różnych elementów roweru lub wyposażenia.

Analiza mobilności przedszkoli

Projekt, poza edukacją, zakładał również przeprowadzenie analizy mobilności pięciu przedszkoli. W jej ramach określano sytuacje związane z codziennymi podróżami dzieci i rodziców do przedszkoli oraz zbadanie potencjału zmian obecnej sytuacji i zwiększenie udziału aktywnych środków transportu.

Zanalizowanych zostało pięć przedszkoli z czterech dzielnic Lublina

  • Przedszkole nr 31 przy ul. Tymiankowej 60 (Czuby Północne)
  • Przedszkole nr 35 przy ul. Błękitnej 5 (Dziesiąta)
  • Przedszkole nr 54 przy ul. Lwowskiej 34 (Kalinowszczyzna)
  • Przedszkole nr 66 przy ul. Samsonowicza 33A (Wrotków)
  • Przedszkole nr 69 przy ul. Dziewanny 19 (Czuby Północne)

Wyniki analizy i sposób badania

Podstawą do wykonania analizy była wizja w terenie oraz przeprowadzenie papierowej ankiety wśród rodziców, z której łącznie uzyskano 293 odpowiedzi. Pod względem odległości miejsca zamieszkania od przedszkola, 82 % dzieci nie ma do niego dalej niż 3 km, natomiast do kilometra nieco ponad połowa (54 %). Uwzględniając mobilność dzieci, a także możliwość przyspieszenia dojazdu dzięki rowerom, hulajnogom lub innym urządzeniom, wynik ten daje duże możliwości związane ze zwiększaniem mobilności do przedszkoli – czytamy w analizie.

Zarówno latem, jak i zimą, większość ankietowanych jeździ do przedszkola samochodem lub chodzi pieszo, ale oczywiście zimą częściej wybierany jest samochód. Wielu rodziców wybiera samochód nawet wtedy, gdy do przedszkola jest bliżej niż 1 km z prostej przyczyny: najpierw odwożą tam dziecko, a potem sami dojeżdżają do pracy.

Wykorzystanie aktywnych sposobów podróży tj. rower, deskorolka, hulajnoga czy wrotki stanowi ok. 1/3 podróży pieszych i samochodowych w ciepłej porze roku, po czym spada znacząco w porze zimowej. Istotnej roli w okresie zimowym nie odgrywają sanki (zaznaczone przez kilku rodziców), na co wpływ z pewnością mają mało śnieżne zimy.

Badanie pokazuje również bardzo mały udział korzystania z komunikacji miejskiej przy dowozie dzieci do przedszkoli (kilka procent), pomimo iż w skali całego miasta jej udział to więcej niż połowa wszystkich podróży.

Zestawienie obecnych preferencji transportowych daje interesujące rozwinięcie wobec kolejnego pytania, tj. czy ankietowani rodzice chcieliby częściej niż obecnie docierać do przedszkola w sposób aktywny tj. pieszo, z rowerem lub innymi urządzeniami transportu osobistego. Blisko 3/4 z nich (73 %) odpowiedziało, że "tak" lub "raczej tak", co może potwierdzać ogólną opinię, że korzystanie z samochodów jest przede wszystkim wynikiem braku równie atrakcyjnej alternatywy.

Zobacz szczegóły badania


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Lublin
Rowerowe Przedszkole

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....