TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Kraków - stojaki rowerowe ze starych pieców
PAP - Opublikowano: 22.01.2018 22:33:47
Kraków - stojaki rowerowe ze starych pieców

ArcelorMittal Poland i Urząd Miasta Krakowa podpisały w poniedziałek list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz czystego powietrza. Pierwszych tysiąc krakowian, którzy w tym roku złożą wnioski o wymianę pieca węglowego na ogrzewanie proekologiczne otrzyma od tej firmy 150 zł. Zezłomowane stare piece zostaną przetopione i powstaną z nich stojaki rowerowe, które staną na krakowskich ulicach.

"Często nie wiadomo skąd wypływają jakieś dymy i zanieczyszczenia. Pierwszym podejrzanym jest ArcelorMittal. Dziś podpisaliśmy umowę dotyczącą współpracy na rzecz czystego powietrza, która obejmuje kilka elementów m.in. bieżącą informację na temat tego, co ArcelorMittal zamierza robić oraz działania edukacyjne" – mówił w poniedziałek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Hutniczy koncern zobowiązał się także, że wypłaci 150 zł za każdy z pierwszych tysiąca wymienionych w tym roku pieców węglowych. Po demontażu będą one gromadzone w skupach złomu i sukcesywnie przetapiane. Do odebrania finansowego bonusu uprawnione będą osoby, które wymienią piec węglowy, uzyskają stosowne zaświadczenie z Urzędu Miasta, a potem z nim i z dowodem osobistym zgłoszą się w kasie huty ArcelorMittal przy ul. Ujastek w Krakowie.

Dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland Geert Verbeeck podkreślił, że firma ta od dawna prowadzi działania na rzecz ochrony środowiska. "Cieszymy się, że teraz możemy dołączyć się również do programu ograniczania niskiej emisji. Smog występujący w Krakowie, w pierwszej kolejności skutek tzw. niskiej emisji, na którą wpływ ma ogrzewanie mieszkań i domów niskiej jakości paliwem spalanym w starych piecach" – mówił.

Podkreślił, że realizacja tego programu ma pokazać, że sprawy ochrony środowiska są dla huty ważne i że firmie zależy na współpracy z władzami miasta i z mieszkańcami. "Musimy inwestować w różne technologie, które poprawią stan środowiska. I robimy to. Zainwestowaliśmy ponad 3 mld zł w naszym zakładzie w Krakowie. Znaczną część tej kwoty pochłonęły projekty, dzięki którym ograniczyliśmy nasz wpływ na środowisko. Od 2004 r. zredukowaliśmy emisję pyłów o 90 proc." – zapewnił wiceprezes. Jak podał w 2016 r. emisja pyłów z krakowskiej huty wyniosła mniej niż 350 ton.

Rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek mówiła, że oprócz działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji, celem firmy jest pokazanie, że stal można poddawać recyklingowi. "Nastawiamy się w tej chwili na tysiąc palenisk, ale jeżeli zobaczymy, że jest duże zainteresowanie programem, na pewno rozważymy jego rozbudowanie" – mówiła Winiarek.

Władze Krakowa od kilku lat wspierają finansowo mieszkańców, którzy wymieniają piece węglowe na bardziej ekologiczne źródła ciepła lub podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W pierwszych latach działania programu można było otrzymać zwrot nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, w 2017 r. maksymalna dotacja wyniosła do 80 proc. kosztów, od 1 stycznia maksymalne dofinansowanie do wymiany pieców może wynieść do 60 proc.

Regresywny charakter przyznawania dotacji ma zmotywować mieszkańców do szybszej wymiany ogrzewania na proekologiczne. Zakaz używania paliw stałych w Krakowie wejdzie w życie 1 września 2019 r. W 2014 r. w Krakowie było ok. 24 tys. pieców węglowych. Urzędnicy szacują, że do wymiany pozostało jeszcze między 8 a 9 tys. takich palenisk. Od początku roku do połowy stycznia do urzędu wpłynęło 26 wniosków o dotację na wymianę pieców. (w całym 2017 r. było ich 3 tys. 80).(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
smog
piece
ArcelorMittal
stojaki rowerowe
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....