TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Kolosy - wyróżnienia dla rowerowych podróżników
PAP - Opublikowano: 13.03.2017 19:31:04
Kolosy - wyróżnienia dla rowerowych podróżników

Najważniejsze polskie nagrody podróżnicze - Kolosy - za najciekawsze dokonania podróżnicze w 2016 r. wręczono w niedzielę w Gdyni podczas gali zamykającej 19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Super Kolosa przyznano Januszowi i Joelle Kurbielom. Wśród wyróżnionych znaleźli się rowerzyści.

Uroczystość miała miejsce w hali Gdynia Arena, gdzie odbywały się też główne imprezy rozpoczętych w piątek Spotkań.

Najważniejszą nagrodą wręczoną w czasie gali był Super Kolos ? nagroda za całokształt dokonań, której laureata ogłoszono już jakiś czas temu. W tym roku Super Kolosem uhonorowano parę żeglarzy ? Janusza i Joelle Kurbiel "za całokształt dokonań żeglarskich, w szczególności za wiele znaczących rejsów na wody dalekiej północy połączonych z badaniami naukowymi".

Janusz Kurbiel - organizator i uczestnik wielu wypraw polarnych i projektów żeglarsko-badawczych - zmarł niespodziewanie (we śnie) w sierpniu ub.r. na pokładzie jachtu zakotwiczonego w jednej z zatok Grenlandii. Nagrodę, w imieniu rodziców odebrał w Gdyni ich syn ? Daniel i wnuczka Lena. "Kolos jest olbrzymi. Cieszę się, że jest ze mną córka, bo byłem prawie w jej wieku, gdy robiliśmy pierwsze ekspedycje do Grenlandii i mam nadzieję, że takie małe ziarna kolosów w takich pokoleniach będą też rosły" ? powiedział odbierając Super Kolosa syn laureatów.

Kolosy za dokonania, które miały miejsce w minionym roku, przyznano tradycyjnie w pięciu kategoriach: alpinizm, eksploracja jaskiń, podróże, żeglarstwo i wyczyn roku.

W pierwszej z wymienionych kategorii kapituła uhonorowała Andrzeja Bargiela "za rekordowo szybkie zdobycie pięciu siedmiotysięczników dające tytuł Śnieżnej Pantery". Wyróżnienie otrzymał Marcin Tomaszewski "za poprowadzenie nowej drogi +Titanic+ na północnej ścianie Eigeru".

Zwycięskimi podróżnikami zostali z kolei Małgorzata Jarmułowicz i Zygmunt Leśniak, którym przyznano Kolosa "za konsekwencję i pasję w dokumentowaniu ginących tradycji społeczności indonezyjskich". Wyróżnienia w tej kategorii przypadły w udziale Annie Rutkowskiej (przez 22 miesiące pieszo, rowerem i autostopem podróżowała po Azji) "za coraz rzadszą dzisiaj postawę zachwytu nad światem bez nadmiernego skupiania się na sobie" oraz Annie i Mateuszowi Emeschajmerom (przez 4,5 roku zwiedzali świat na rowerach ? przejechali ponad 45 tys. km) "za wytrzymałość i hart ducha podczas rowerowych etapów podróży dookoła świata".

Za największy wyczyn roku kapituła uznała samotne dotarcie na biegun południowy: Kolos za ten wyczyn powędrował do Małgorzaty Wojtaczki. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Robert Gondek za realizację projektu "Najwyższe szczyty Afryki", Krzysztof Suchowierski za zimową wyprawę przez Kołymę oraz Marcin Korzonek za wyprawę "Polska Prosto Rowerem".

Kolosa w kategorii eksploracja jaskiń przyznano Krzysztofowi Starnawskiemu "za konsekwencję w eksploracji jaskini Hranická Propast na Morawach, dzięki czemu stała się ona najgłębszą znaną podwodną jaskinią świata". Wyróżnienia przyznano kierowanej przez Andrzeja Ciszewskiego wyprawie Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu za odkrycie ponad 8 km korytarzy jaskiń w chińskiej prowincji Hubei oraz Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków za wyprawę "Kanin 2016", podczas której w wyniku trudnej eksploracji odkryto ponad 1 km korytarzy w systemie Mala Boka - BC4 w Słowenii.

Główną nagrodę w kategorii żeglarstwo zdobył Szymon Kuczyński "za precyzyjne zaplanowanie i nienaganną realizację 14-miesięcznego samotnego rejsu dookoła świata na 6,5-metrowym jachcie".

Poza Kolosami w niedzielę ogłoszono także laureatów kilku innych nagród, w tym nagrody im. Andrzeja Zawady, przyznawanej autorom najciekawszej planowanej wyprawy. O to trofeum (wiążące się z - ufundowanym przez prezydenta Gdyni - grantem w wysokości 15 tys. zł na realizację projektu) mogły starać się wyłącznie osoby do 35. roku życia. Nagrodę otrzymali Maciej Stromczyński i Grzegorz Ozimiński na realizację projektu przejścia szlaku Appalachian Trail.

Z kolei laureatem nagrody "Wiecznie Młodzi" został himalaista Ryszard Pawłowski, który planuje wyprawę na Manaslu - jedenasty w jego karierze ośmiotysięcznik. Ta nagroda to także 15 tys. zł ufundowane przez prezydenta Gdyni z przeznaczeniem na organizację przedsięwzięcia. Laur przyznawany jest osobom, które skończyły 65 lat.

Nagrodę dziennikarzy otrzymał z kolei ? pochodzący z Siemiatycz - Tomasz Jakimiuk, który podjął się samotnej wyprawy hulajnogą i autostopem przez Ukrainę, Rosję, Mongolię i Chiny, po Wyżynę Tybetańską. W ciągu 105 dni pokonał ponad 18 tys. km. Jury uhonorowało go "za bezpretensjonalność, autentyczność i kreatywność oraz pokazanie, że nawet z najmniejszego miasteczka można wyruszyć w świat ? pomimo popełnianych błędów". Grand Prix wystawy Fotoglob przypadło Alce Murat za zdjęcie "Mecz na wyspie Apo".

Laureatami nagród publiczności zostali: za najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob - Cezary Wyszyński (za zdjęcie "Harry Potter z Birmy"), za najlepszą prezentację w hali Gdynia Arena - Tomasz Jakimiuk (za prezentację "Z Podlasia do Chin na hulajnodze"), a za najlepszą prezentację fotoplastykonu - Roch Miszewski (za prezentację "Umówmy się na rower. Najlepiej na końcu świata").

19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów rozpoczęły się w piątek. Złożyło się na nie prawie sto prezentacji, pokazów zdjęć i filmów opowiadających o najciekawszych podróżach i wyczynach 2016 roku. W spotkaniach uczestniczyło ok. 30 tys. osób.

Anna Kisicka (PAP)

aks/ mhr/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdynia
Kolosy
nagrody podróżnicze
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....