TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Kolejarze chcą pożyczać ... elektryczne rowery. Ruszył pilotaż!
InfoBike.pl - Opublikowano: 16.06.2020 09:30:35
Kolejarze cha pożyczać ... elektryczne rowery. Na Helu; fot. PKP

Przy dworcu kolejowym we Władysławowie (Pomorskie) rozpoczął się w poniedziałek, 15 czerwca, test stacji ładowania i wynajmu rowerów, napędzanych energią elektryczną. W przyszłym tygodniu podobny pilotaż zostanie uruchomiony w Helu.

To pionierski projekt Grupy PKP.

Kolejowy bike sharing

-"To kolejny etap naszego projektu, który polega na wprowadzeniu bike sharingu na dworce kolejowe. Od ponad roku trwały testy wewnętrzne, teraz rozpoczynamy testy zewnętrzne, które potrwają do końca miesiąca. Chcemy prosić mieszkańców i turystów o wypełnienie ankiety w aplikacji internetowej i wskazanie błędów w funkcjonowaniu stacji ładowania oraz rowerów" - powiedział na konferencji prasowej we Władysławowie prezes PKP Telkol Mirosław Gilarski.

W rozmowie z PAP Gilarski podkreślił, że to pierwsza w kraju usługa bike sharingu na stacjach kolejowych oferowana przez Grupę PKP.

-"Ten nowatorski dla nas projekt wpisuje się w szeroko pojętą politykę rządu dotyczącą rozwoju elektromobilności w kraju" – podkreślił.

Letni pilotaż

Prezes PKP Telkol wyjaśnił, że jeśli pilotaż się powiedzie, wynajem rowerów i stacje ładowania będą funkcjonować we Władysławowie i Helu do końca września.

"Pilotaż jest częścią prac badawczo-rozwojowych, które prowadzimy w Grupie PKP nad rozwojem elektromobilności oraz tzw. transportu na ostatniej mili z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych. Najlepszym sposobem przed wdrożeniem docelowych rozwiązań jest ich sprawdzenie w rzeczywistości, stąd pomysł na przeprowadzenie testów na jednej z bardziej malowniczych tras rowerowych na Pomorzu" - nadmienił członek zarządu PKP S.A. Mirosław Antonowicz.

Gilarski zaznaczył, że pilotaż bike sharingu w dwóch miejscowościach na Półwyspie Helskim to również pomysł na zwalczanie wykluczenia komunikacyjnego. "Ktoś dojedzie wypożyczonym rowerem na stację kolejową i dzięki temu zyskamy nowego klienta dla spółek przewozowych PKP" – dodał.

Jaki jest cel?

Docelowo na każdym z dwóch dworców kolejowych znajdzie się 10 nowoczesnych rowerów elektrycznych, a obecnie we Władysławowie do dyspozycji turystów i mieszkańców jest 20 pojazdów. W przyszłym tygodniu podobny punkt ładowania rowerów elektrycznych i ich wynajmu ruszy w Helu.

Obie stacje ładowania oraz wypożyczania pojazdów to 12 stanowisk dla elektrycznych dwukołowców tj. rowerów, skuterów i hulajnóg. Połowa miejsc przeznaczona będzie na rowery do wypożyczenia, a pozostałe dla użytkowników z własnymi pojazdami.

W specjalnej szafce z zamkiem elektromagnetycznym, otwieranej zdalnie przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona, znajduje się gniazdo 230V/8A do ładowania jednośladów, a także wejście USB do szybkiego zasilenia przenośnego sprzętu elektronicznego. W środku jest też miejsce na mały bagaż podręczny oraz linka zabezpieczająca pojazd przed kradzieżą.

Oferowane do wypożyczenia rowery przy wspomaganiu elektrycznym mogą rozwinąć prędkość do 25 km/h. Dla mniej wprawionych osób, wyprodukowane w Polsce jednoślady wyposażono także w trzytrybowy system wsparcia jazdy. Na w pełni naładowanej baterii takim rowerem będzie można przejechać 100 kilometrów. Jazda jest możliwa również bez silnika elektrycznego tylko przy użyciu siły własnych mięśni.

Po użyciu roweru użytkownik ma odstawić go na jednej z dwóch stacji ładowania przy dworcach we Władysławowie i Helu. Trasa rowerowa między tymi miejscowościami wynosi ok. 33 km.

Wdrażany pilotaż jest prowadzony w ramach projektu Pilot Maker Elektro ScaleUp, który jest współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego głównym celem jest rozwijanie potencjału elektromobilności w społeczeństwie, a także popularyzacja ekologicznych źródeł transportu.

PKP Telkol zlecił w całości wykonanie zadania start-upowi TrybEco z Łodzi.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower miejski
e-bike
PKP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....