TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Kierowco! Ustąp pierszeństwa rowerzyście! - w Tczewie ruszyła kampania edukacyjna.
InfoBike.pl - Opublikowano: 04.08.2020 14:35:49
Kierowco! Ustąp pierszeństwa rowerzyście! - w Tczewie ruszyła kampania edukacyjna.

Według danych Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji w latach 2007-2019 w Tczewie doszło do 189 zdarzeń drogowych z udziałem osób poruszających się na rowerach. Ich głównym powodem było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu rowerzystom przez kierowców (77 przypadków, czyli 70% wszystkich zawinionych przez kierowcę).

Dlatego tczewski ratusz opracował kampanię, której celem jest edukacja w zakresie obowiązku ustąpienia pierwszeństwa rowerzystom. "W ramach akcji "Kierowco! Ustąp pierwszeństwa rowerzyście" informujemy kierowców, że przecinając przejazd dla rowerów, muszą ustąpić rowerzyście. - tłumaczą urzędnicy.

Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, a co za tym idzie poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo, a kiedy nie?

"Art. 27.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe."

- Zawsze, bez znaczenia na barwę przejazdu rowerowego, jeżeli osoba poruszająca się na rowerze już jest na przejeździe rowerowym to kierujący pojazdem MUSI ustąpić pierwszeństwa. Czemu przejazdy rowerowe są w Tczewie wykonane na czerwono (ponad 90% z nich)? Dzięki wyrazistej barwie przejazd rowerowy jest lepiej widoczny dla kierowcy.

"Art. 25.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi (rower to też pojazd) nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo."

- Powyższy przepis opisuje tzn. zasadę "prawej ręki". Funkcjonuje ona na większości dróg osiedlowych gdzie nie ma określonego znakiem A-7 i D-1 pierwszeństwa przejazdu. Należy pamiętać, że rower zgodne z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego to pojazd więc zasadę prawej ręki również stosuje się wobec osób poruszających się na rowerach.

"Art. 27.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić."

- Dodany w 2011 roku nowy punkt do art. 27. określa sytuację, w której rowerzysta jedzie prosto po jezdni lub prosto po tzw. ścieżce rowerowej, a kierujący samochodem skręcając przecina tor jazdy rowerem. Dotyczy to zarówno sytuacji gdy jadą obok siebie po jezdni lub obok siebie, ale kierowca po jezdni, a rowerzysta po biegnącej obok drodze rowerowej, ale również sytuacji gdy kierowca dojeżdża z drogi podporządkowanej do drogi z pierwszeństwem przejazdu i zamierza w nią skręcić. Taka sytuacja ma miejsce na większości skrzyżowań z udziałem rowerzystów np. na skrzyżowaniu z największym ruchem samochodowym i rowerowym w Tczewie czyli na ul. Wojska Polskiego i dobiegającej do niej ul. Saperskiej. Nowy przepis odnosi się również do dróg dla rowerów poprowadzonych wokół rond, gdzie na mocy tego przepisu, rowerzysta ma pierwszeństwo. Zanim skręcisz samochodem w prawo lub w lewo i sprawdzisz czy inne auto Ciebie przepuszcza to sprawdź również, czy nie nadjeżdża za Tobą lub przed Tobą rowerzysta. Średnia prędkość rowerzysty miejskiego to 15-20 km/h, a kolarza do 30 km/h.

Zielona strzałka

- Należy pamiętać, że zielona strzałka to warunkowe pozwolenie na przejazd przez skrzyżowanie. Musimy zatem bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu, którzy mają zielone światło. Dotyczy to też pieszych i rowerzystów, którzy mogą przecinać nam w tym czasie drogę. Dopiero po ustąpieniu wszystkim pierwszeństwa można przejechać za sygnalizator. Taką sytuację mamy jadąc w dół ul. Sobieskiego przed skrętem w prawo w ul. Wojska Polskiego gdzie należy ustąpić pierwszeństwa pieszym i rowerzystom. Analogiczna sytuacja jest na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z ul. Armii Krajowej przy skręcie w prawo w ul. Armii Krajowej oraz na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z Al. Kociewską.

Kiedy osoba poruszająca się na rowerze traci pierwszeństwo?

Taka sytuacja występuje tylko w przypadku kilku przejazdów rowerowych w Tczewie. Dotyczy to sytuacji, w której przejazd rowerowy przecina w poprzek jezdnię, po której samochody poruszają się z pierwszeństwem przejazdu (znak D-1). Jeżeli przed przejazdem kierowca nie ma odebranego pierwszeństwa poprzez znak lub skrzyżowanie, to rowerzysta powinien ustąpić.

Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której rowerzysta już znajduje się na przejeździe.

- Jako urząd inwestujemy w ścieżki rowerowe, remontujemy chodniki i naprawiamy drogi. Staramy się by przestrzeń wspólna była dla wszystkich przyjazna i bezpieczna. Jednak bardzo dużo zależy również od Was samych. - tłumaczy oficer rowerowy Tczewa, Grzegorz Pawlikowski.

O czym powinien pamiętać kierowca samochodu:

 • wyprzedzaj rowerzystę w odległości minimum 1 metra,
 • spójrz w prawe lusterko skręcając w prawo, w szczególności gdy skręcasz na tzw. "zielonej strzałce",
 • jezdnia jest wspólna dla wszystkich,
 • włączając się do ruchu pamiętaj, że rowerzyści też jeżdżą szybko,
 • wychodząc z samochodu zawsze spójrz za siebie czy właśnie nie mija Ciebie rowerzysta,
 • zbliżając się do rowerzysty nie trąb, bo może go to wystraszyć i wytrącić z toru jazdy,
 • nie parkuj na chodniku i na drodze dla rowerów, ich nawierzchnia nie jest dostosowana to takich obciążeń.

I kilka rad dla rowerzystów:

 • miejsce roweru jest na jezdni, nie na chodniku,
 • na jezdni wyraźnie sygnalizuj swoje zamiary, aby inni widzieli, co zamierzasz zrobić,
 • szukaj kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami ruchu, by upewnić się, że zostałeś zauważony,
 • przestrzegaj przepisów,
 • szanuj pieszych,
 • nie jedź przy samym krawężniku i blisko parkujących samochodów,
 • zadbaj o własną widoczność - pamiętaj o prawidłowym oświetleniu roweru

Mijając wolno jadące lub stojące w korku samochody pamiętaj, że niektórzy kierowcy mogą Cię nie zauważyć. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na przejazd. W przeciwnym przypadku ryzykujesz spotkaniem z otwartymi drzwiami.

Rowerzysto pamiętaj!

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) Opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)." (art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

Poruszając się chodnikiem lub w strefie dla pieszych pamiętaj, że pieszy ma tam ZAWSZE pierwszeństwo! Jedź powoli i zachowaj szczególną ostrożność.

Inny kierowca pomógł Ci włączyć się do ruchu, a pieszy podzielił się przestrzenią na chodniku? Uśmiechnij się, podziękuj. Z pewnością ktoś kiedyś Ci się odwzajemni!Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower
Tczew
bezpieczeństwo

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....