TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Katowice rozbudowują drogi rowerowe
PAP - Opublikowano: 16.03.2018 16:10:34
Katowice rozbudowują drogi rowerowe

Ponad 9,4 km nowych dróg rowerowych zbuduje w 2018 r. katowicki samorząd – wynika z zestawienia przedstawionego w piątek przez miasto. Ogółem na rozbudowę infrastruktury rowerowej Katowice przeznaczą w tym roku blisko 8 mln zł.

W ostatni weekend przedstawiciele katowickiej Platformy Obywatelskiej i rowerowi aktywiści przekonywali na briefingu, że miasto zbyt słabo rozwija system roweru miejskiego, a działania dot. infrastruktury rowerowej są nieskoordynowane. Społecznicy oszacowali przy tym długość wydzielonych dróg rowerowych w mieście, spełniających dobre standardy, na ok. 40 km.

W piątek biuro prasowe katowickiego magistratu rozesłało informację z rowerowymi planami inwestycyjnymi na ten rok, a także podsumowaniem działań w 2017 r. Z zestawienia tegorocznych planów budowy nowych dróg rowerowych wynika, że Katowice w tym roku zbudują ich łącznie ponad 9,4 km.

Jedną z najważniejszych będzie nowe połączenie o długości 1,2 km wzdłuż ul. Jankego w dzielnicy Piotrowice, gdzie dotychczasowa droga dla rowerów jest dwukierunkowa. Ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów przy przejeździe przez skrzyżowania zaplanowano tam inwestycję na odcinku od ul. Policyjnej do ul. Bolesława Prusa - za prawie 1,4 mln zł

W dzielnicy Kostuchna powstanie nowe połączenie wzdłuż ul. Żeleńskiego na odcinku 0,6 km od ul. Migdałowców do połączenia z trasą nr 1 przy skrzyżowaniu z ul. Jaronia (za ok. 700 tys. zł) Do powstającego centrum przesiadkowego Ligota doprowadzi łącznik z ul. Medyków (1,2 km za 0,5 mln zł). W rejonie budowanego basenu z halą sportową powstanie przejazd rowerowy na ul. Kościuszki.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów ma też rozpocząć inwentaryzację tras rowerowych nr 2, 5, 103, 110, 121, 122 o łącznej długości ponad 43 km. Na tej podstawie prowadzić ma ewentualne niezbędne prace modernizacyjne.

Ogółem miasto w tym roku na inwestycje rowerowe przeznaczyło blisko 8 mln zł, a także 1,2 mln zł na funkcjonowanie sieci wypożyczalni rowerów miejskich. Według piątkowej informacji władz Katowic w tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z blisko 400 rowerów w blisko 50 stacjach (25 stacji miejskich, 12 stacji z tegorocznego budżetu obywatelskiego i z wniosków budżetowych, a także "kilkunastu" stacji sponsorskich).

Według deklaracji katowickiego samorządu w ub. roku zrealizowano tam kilkanaście zadań budowlanych, które pozwoliły poszerzyć infrastrukturę rowerową o ponad 7 km ścieżek rowerowych. Opracowano też 20 projektów i koncepcji na ponad 33 km nowych połączeń, które "będą realizowane w najbliższych latach". Odnowiono trzy trasy - nr 3, 101 i 153.

W ub. roku Katowice ukończyły m.in. rowerowe połączenie Osiedla Witosa z centrum (1,4 km do ul. Chorzowskiej, wzdłuż ul: Bocheńskiego, Pukowca, Kolońskiej i Rataja - za 1,1 mln zł). Powstała ścieżka wzdłuż ul. Stęślickiego (blisko 1 km, od ul. Chorzowskiej do ul. Misjonarzy Oblatów). W dzielnicy Zawodzie oddano łącznik istniejących dróg w rejonie ul. Bohaterów Monte Casino. W śródmieściu powstały łączniki w rejonie ul. Kościuszki, Poniatowskiego i Curie-Skłodowskiej.

"W 2017 roku prowadziliśmy wielotorowe działania, takie jak testy nowych urządzeń, poszerzenie strefy +Tempo 30+, inwestycje oraz konsultacje proponowanych rozwiązań" - zaznaczył cytowany naczelnik wydziału transportu magistratu Bogusław Lowak. "Podczas ośmiu spotkań zespołu konsultacyjnego ds. polityki rowerowej, przedstawiciele środowisk rowerowych (...) opiniowali m.in.: koncepcje, projekty budowy i oznakowania infrastruktury rowerowej, a także rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i płynność ruchu rowerowego" - wskazał Lowak.

Podczas sobotniego briefingu przedstawiciele katowickiej Platformy Obywatelskiej Jarosław Makowski i Łukasz Borkowski mówili jednak m.in, że w wielu innych polskich miastach systemy rowerów miejskich są większe, bardziej dostępne i przemyślane. Wskazywali na stosunkową niewielką liczbę wypożyczeń; akcentowali, że stacje są często rozmieszczone w sposób nieskoordynowany lub zbyt rzadko, by mogły być użyteczne, a sieć nie pokrywa się ze szlakami komunikacyjnymi.

Tomasz Pelc ze stowarzyszenia Rowerowe Katowice m.in. w kontekście rozmieszczenia stacji roweru miejskiego ocenił, że szczególnie w dzielnicach miasta pojawiają się braki w infrastrukturze. "Nie da się przejechać w inne miejsce; trzeba poruszać się w ruchu ogólnym, czy jechać lasem, jakimiś opłotkami" - podkreślił.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
drogi rowerowe
Miejski Zarząd Ulic i Mostów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....