TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoTram

InfoAir

Katowice. Ponad 12 mln zł na infrastrukturę rowerową w 2020 roku
PAP/INFOBIKE.PL - Opublikowano: 28.10.2019 21:14:34
Katowice. Ponad 12 mln zł na infrastrukturę rowerową w 2020 roku

W 2020 roku Katowice planują wybudować kilometrów infrastruktury rowerowej. Na ten cel miasto chce przeznaczyć ponad 12 mln zł.

O rowerach na konferencji prasowej

Samorząd Katowic przeznaczy w przyszłym roku na infrastrukturę rowerową ponad 12 mln zł, co powinno umożliwić budowę kilkunastu kilometrów kolejnych dróg rowerowych – poinformowali w poniedziałek miejscowi samorządowcy.

Zaznaczyli, że w tym roku około 11,5 mln zł skierowano na inwestycje dotyczące około 14 km dróg rowerowych.

W poniedziałek władze Katowic zorganizowały konferencję prasową w związku z przekazaniem dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych z tego miasta rowerów – w ramach akcji bielskiej Fundacji Ekologicznej "Arka" pod nazwą "Rower pomaga".

Rozwój transportu rowerowego i roweru miejskiego

Podczas konferencji prezydent Katowic Marcin Krupa deklarował, że tamtejszy samorząd stara się, aby miasto rozwijało transport rowerowy, tworząc możliwości korzystania z roweru jako zdrowego i bezpiecznego środka komunikacji i rekreacji.

W tym kontekście Krupa wskazał m.in. że tamtejsza sieć wypożyczalni rowerów miejskich w ciągu roku rozrosła się z 57 stacji do 75 stacji (łącznie z 640 rowerami). Docelowo system ten ma liczyć 150 stacji. W przyszłym roku powstanie m.in. pięć wypożyczalni wybranych głosami mieszkańców w głosowaniu budżetu obywatelskiego.

W tym roku system roweru miejskiego ruszył z początkiem kwietnia br. i będzie działał do 1 listopada. W tym czasie zarejestrowało się w nim ponad 21 tys. nowych użytkowników (na koniec ub. roku było ich ok. 40 tys.), a rowery wypożyczano ponad 250 tys. razy.

Ponad 15 km dróg rowerowych w cztery lata

Prezydent Katowic zaznaczył też, że w ostatnich czterech latach w mieście powstało 15,5 km nowych dróg rowerowych, a 58 km tras zmodernizowano. Jedna z trwających inwestycji dotyczy odcinka wzdłuż ul. Armii Krajowej: od ul. Bażantów do ul. Pijarskiej. Inna odcinka wzdłuż ul. Boya Żeleńskiego. Ich łączny koszt to ponad 1,6 mln zł. Mają zostać ukończone do końca listopada.

"W trakcie realizacji jest obecnie również połączenie ul. Medyków z rondem Huchrackiego o długości 2,7 km, a także droga rowerowa między centrami przesiadkowymi Ligota oraz Brynów o długości 670 metrów" – zaznaczył naczelnik wydziału transportu katowickiego urzędu miasta Bogusław Lowak.

W tym roku ukończono już na Osiedlu Witosa połączenie ul. Rataja z trasą rowerową nr 103 za ponad 850 tys. zł. Trwa przetarg na drogę łączące ul. Medyków i centrum przesiadkowe Ligota (ponad 1,5 km). Wkrótce ma też ruszyć przetarg na drogę rowerową wzdłuż ul. Lotnisko – łączącą ul. Francuską z ul. Pułaskiego.

Ponad 12 mln zł na infrastrukturę rowerową

W rozmowie z PAP Lowak przypomniał, że w Katowicach funkcjonuje program budżetowy wynikający z polityki rowerowej miasta pod nazwą Katowicka Infrastruktura Rowerowa. "W tym roku wydatkujemy środki w granicach ok. 11,5 mln zł. Na drugi planujemy już ponad 12 mln zł – także kolejnych kilkanaście kilometrów dróg rowerowych planujemy w przyszłym roku realizować" – wskazał Lowak.

Rower pomaga

Nawiązując do tytułu Rowerowej Stolicy Polski, otrzymanego przez stolicę woj. śląskiego w akcji Arki "Rower pomaga", przedstawiciele samorządu Katowic i fundacji przypominali, że jej celem jest zachęcenie Polaków do jazdy jednośladem, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Jednocześnie za każdy milion kilometrów dzieci otrzymują rower.

Jak sygnalizowali już w ostatni czwartek przedstawiciele Arki, tegoroczna edycja okazała się rekordowa, ponieważ zarejestrowani uczestnicy przejechali w jej ramach ponad 62 mln km. Do dzieci z placówek opiekuńczych i świetlic środowiskowych m.in. w Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie, Kętach, Oświęcimiu i w Pszczynie trafią dzięki temu 63 rowery.

Tytuł Rowerowej Stolicy Polski wywalczyli dla Katowic mieszkańcy tego miasta, ponieważ mieli oni największy udział w tegorocznym wyniku – przejeżdżając w ramach akcji ponad 1,3 mln km. W poniedziałek rowery będące efektem ich zaangażowania otrzymali przedstawiciele katowickiego Domu Dziecka Tęcza oraz Domu Aniołów Stróżów.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
droga
rower miejski

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....